Ollan oikeilla linjoilla kun ymmärretään ettei velkaantuminen voi jatkua ja EU: n jäsenmaiden kesken minusta pitäisi tapahtua sellainen ratkaisu että ennen talouden kriittisiä pisteitä pitäisi luoda proaktiivisesti talouden SWOT piste, jolloin ympäristön uhat ja mahdollisuudet kartoitetaan ja niihin jollakin ekonomisti1 ryhmän tiimityöllä sitten etsitään ja lasketaan sitten parhaa vaihtoehdot jolloin ehditään toimia ennen talouden kriittisiä pisteitä joka merkitsee kokemuksen mukaan jo konkurssia eivätkä siksi voi nykymuodossa toimia sellaisenaan enää ehkä. Mietittävä asia. MInulla ei lukuja ole. Kriittiset pisteet ovat 60% BKT:stä ja 3 % samasta luvusta ymmärtääkseni.
Mitä tulee Suomen säästötalkoisiin, minulla ei ole leikkauslistoja edessäni mistä valkata kätevästi, mutta pitää muistaa että ihmisten on voitava hyvin päästäkseen pystyäkseen työhön, syrjäytyminen ei nosta ketään omin voimin ylös enää tavallisesti.
EU on myös puolusliitto, siihen pitäisi kiinnittää huomiota, Kekkonen veti ETYK:n 1975. Nyt siis kun ollaan säästöjä miettimässä puolustuksessa.
Meillä on olemassa julkista toimintaa, kansalaistoimintaa, markkinaehtoista julkista toimintaa ja markkinatoimintaa.
- Minusta kansalaistoimintaa voisi kehittää aktivoiden siis valmiuksia ja apua sieltä kunnallisiin palveluihin, mm vanhuksien hoitoon, vanhukset rakastaisivat nuorisoseuran kanssa toimintaa, esim. pelastuspavelut yms kriisivalmiuksia, että myös ihmisen hyvinvointia tukevaa toimintaa. Yhteisöllisyys kasvataa hyvinvointia ja huolehtii ihmisistä ja tuo tilastolisesti elinikää lisää sosiaalinen verkosto ihmisellä. Merkitystä työkykyyn.
Ylivelkaantua emme saa, tällaisille talouksille on velanmaksukyky lasketava asenteissakin ja käytännössä, että myös tiukka talouskuri unionissa, johon myös sitoudutaan.
Suomessa 50-60 vuotiaiden arvostus työelämässä ja työllistymisasiat, työhyvinvointi, suhde työllisten ja muun väestön kanssa on kiero ja kieroutuu ja merkitsee menetyksiä ja rasituksia kuntien palveluiden järjestämisessä.
yst. jari laurila
Suomen säästötalkoot
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17513388
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585483Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454910Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493699Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402833Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282032Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1191783Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3711693Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371515