Alkaa mennä ihan hunginolle kirkko jos ei enää edes 2000 vuotta kelvannut uskontunnustus kelpaa kuten oheiseesa Kotimaan linkissä on juttua.
http://www.kotimaa24.fi/blogit/article/?bid=417&id=27062
Seuraaviin piispan vaaleihin pitäisi saada avarakatseinen ja jämäkkä vl-pappi.
Alkaa mennä piispaporukka sellaiseksi, että Raamatun ja kristillinen perinne hukataan. Suola on käynyt mauttomaksi.
Harmi, että aikoinaan Keijo ei tullut valituksi Oulun piispan vaalissa.
Seuraaviin vaaleihin olisi ainakin Kiimingistä hyvä kanditaatti.
Ellei kirkon linja palaudu Raamatullisemmalle linjalle, ev.lut kirkko romahtaa.
Vl-liike edustaa kuitenkin huomattaavaa ja aktiviista osaa kirkon jäsenistä.
Seuraavaksi piispaksi pitäisi saada vl-pappi
20
197
Vastaukset
- 29+46
Ehdottaisin Johannes Alarantaa piispaksi.
- 52+52
Pauli Niemelän ohella hyvä ehdokas.
Johanneksella ainakin riittää rohkeutta puolustaa Raamatun linjaa. - Hyvä mies on.
Tätä voisin minäkin kannattaa.
- johnnystow
Lestat pitää erottaa ehdottomasti ev.lut. kirkosta. Lestadiolaisuus pitää jo aatteena kriminalisoida koska se syrjii naisia ja sallii pedofilian.
- sepeteusX
Tiukkapipoinen VL - lessu on paras puhdistamaan taikauskoa ihmistem mielestä!
- Tornijon veli
Sais olla oikein tiukan linjan mies - olis muut piispat ihimeissään kun joku vielä saarnaa elävää evankeljumia.
- Kelju Kojootti
Tahi muutoin kelJuilee...
- Luther-säätiössä
Kyllä mulle kelpaisi körtti, evankelinen tai muu lestaa terveempi vaihtoehto!
- rauhaa rakastava
Körtti voi olla hyvä
- mikä muutos
rauhaa rakastava kirjoitti:
Körtti voi olla hyvä
Körttilinjahan se nykyinen "lepsu" kirkon linja onkin.
- 10+3
mikä muutos kirjoitti:
Körttilinjahan se nykyinen "lepsu" kirkon linja onkin.
Kyllä Paavo Ruotsalainekin kääntyisi haudassaan kun näkisi mihin lokaan ja mauttomuuteen nyky korttilaisyys on mennyt.
Itse asiassa siitä vanhasta saarnasta ei ole mitään jäljellä tässä liberaalissa höpötyksessä.
Suola on mauttomaksi käynyt jo ajat sitten.
- näkkyypähän
Voipa olla, että uskonpuhdistus pahoin maallistuneessa ev.lut. kirkossamme vielä käynnistyy ihka-aidon vl-papin johdolla. Jos siitä on seurauksena vl-uskoa tunnustavien erottaminen valtakirkosta, niin so what, Lutherillekin kävi aikoinaan niin...
- Laitimmaisen tuntuin
Metkaahan on,e ttä ne jotka tiukimmin pitävät kiinni Raamatun ja Lutherin opetuksista ja 2000 vuoden kirkon traditioista, on jo savustettu ulos.
Ehkä vl-pappi piispana voisikin käynnistää nyky kirkon tervehdyttämisen.
- askyloni
No olihan Keijo vähällä päästä piispaksi.
- vuoroin vierassa
Käyhän se. SRK kutsuu LLC:n 'pastorin' J.H:n vihkimään Oulun Olavin SRK:n jäsenyhdistysten piispaksi. Se on siinä; piispa, kuten Luther-säätiöllä.
- Meidän kirkko
Jos vanhoilliset saa jalansijaa kirkossa, koko kirkko on kohta Suomessa pelkkä marginaali-ilmiö.
Ilman minkäänlaista uskonyhteisöä jää valtaosa ihmisistä.
Tämä lisää juurettomuutta ja kaiken perinteisen romuttumista Suomessa. Tämä lisää henkistä pahoinvointia ja moraalista piittaamattomuutta.
Vaikka ateistikin voi tietysti olla moraalinen, mutta kuitenkin. Sopiva uskonnollinen viitekehys ja tuki ihmisillä on isänmaamme ja sen ihmisten kiistaton etu.
Suomalaisessa uskossa ja perinteessä on niin paljon hyvää, ettei sitä ole varaa heittää pois ja haudata pitämällä kiinni menneisyyden hihhuleiden määräysvallasta uskonnossa. Sitä pitää ja saa uudistaa suomalaisten ihmisten oikeaksi katsomalla tavalla.
- vuoroin vieraissa
Puolisoni ja minä olemme kuuluneet ikämme kirkkoon. Meidän kummankaan suku emmekä me itsekään ole kuuluneet mihinkään herätysliikkeeseen, mutta perheellemme kirkko on tärkeä. Suvusta muutama on eronnut ja taas liittynyt takaisin kirkon jäseneksi kuka mistäkin syystä.
Kirkon sisällä olevat "puolueet" tuntuvat käyvän julmaa taistelua siitä, mikä "puolue" tunnustaa oikeaa alkuperäistä luterilaista Raamatun mukaista uskoa. Kirkkoon kuuluu vielä n.74% Suomen väestöstä, mutta pieni konservatiivinen vähemmistö on suuriäänisin vaatimuksineen.
Luin jokin aika sitten kirjan, jossa käsiteltiin kirjailijan vapautta käyttäen 1100-luvun 'kristillisyyttä' silloisessa Euroopassa. Maallinen ja hengellinen esivalta taistelivat yhdessä ja erikseen vallasta. Keinoja ei kaihdettu.
Viimeisestä kappaleestasi ole samaa mieltä. Eipä taida monikaan "oikeauskoinen" ymmärtää, millaista oli alkuaikojen kristillisyys, kun se vielä 1100-luvullakin oli pelkkää pelin politiikkaa, mikä näyttää edelleen jatkuvan ja kovenevan kiistelynä Raamatun mukaisesta uskosta v.2012. - Kolmetoista
Voispa olla aika vaikeaa olla muiden liberaalipiispojen puristuksessa.
No oikeat Kristuksen seuraajat ovat aina ahtaalla.- Ei ahtaassa viihtyvä
"No oikeat Kristuksen seuraajat ovat aina ahtaalla. "
Ne "oikeat Kristuksen seuraajat" voivat pysyä omissa ahtaissa piireissään, kiitos. - Evluttilainen
Ei ahtaassa viihtyvä kirjoitti:
"No oikeat Kristuksen seuraajat ovat aina ahtaalla. "
Ne "oikeat Kristuksen seuraajat" voivat pysyä omissa ahtaissa piireissään, kiitos.Lähetyskäsky velvoittaa menemään ja kertomaan Ilosanomaa Kirstuskesta, Toiset se parantaa - toiset se pahentaa !! Niin kävi juuri !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864650Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093847Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1823660Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692098Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301152
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1481099- 501010
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914