Näyttää presidentinvaaleissakin käyvän kuten muissakin yhteyksissä, että Soinin "jytky" on tyhjenevän ilmapallonn tavoin kutistumassa olemattomiin.
Ainakin fiksuin osa kansasta on jo kauan sitten todennut, ettei perussuomalaisten vaalimenestys riittänyt puolueen hallituspaikkaan eikä se nyt näytä riittävän edes presidentinvaalien toiselle kierroksellekaan.
Soini on kyllä ihan symppis kerrottuaan uskonnollisesta vakaumuksestaan, mutta ei yksi pääsky kesää tee.
Politiikassa ollaan siis palaamassa normaaliin päiväjärjestykseen.
Ainakin fiksuin osa kansasta on jo kauan sitten todennut, ettei perussuomalaisten vaalimenestys riittänyt puolueen hallituspaikkaan eikä se nyt näytä riittävän edes presidentinvaalien toiselle kierroksellekaan.
Soini on kyllä ihan symppis kerrottuaan uskonnollisesta vakaumuksestaan, mutta ei yksi pääsky kesää tee.
Politiikassa ollaan siis palaamassa normaaliin päiväjärjestykseen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Etkö osaa laskea ? Perussuomalaiset haluavat Soinin olevan puoluepolitiikassa, myöhemmin hallituksessa pääministerinä.
Lisäksi Perussuomalaiset ovat sen verran fiksuja, että äänestävät toiseksi lähintä ehdokasta, koska tietävät, että tämä saisi toisella kieroksella suuremman kannatuksen kuin Soini ja ainoana omaa edes jonkinlaisia mahdollisuuksia Niinistön voittamiseksi ja tämä toinen ehdokas on tietysti Väyrynen.
Perussuomalaistahan eivät niin monet äänestä pulueen kannattajien ulkopuolelta, jos jokin muu vaihtoehto on.
Näyttää siltä, etä meillä Perussuomalaisten kannattajilla logiikka pelaa paremmin kuin muilla monissa asioissa. Väyryselle meni minunkin ääneni, jotta tuo Haavisto ei päsisi toiselle kierrokselle.
Moni pitää Väyrystä muinaismuistona.
On tietenkin herttaista, että Väyrynen on rikastunut myydessään tuhansia krumeluurikuppeja, joissa rihkamatyyliin, sydänkuvion sisällä, myhäilee Väyrysen pariskunta!
Kitsh-kulttuuriin kupit kuuluvat ja jos sellaisille kamoille joskus kehitetään ihan oma rihkama-museo, Paavo sopisi sinne kansallispuvussaan kuin sinappi nakin päähän.
Mutta presidentiksikö? Ei taatustikaan Kekkosen tyyliseen aikaan enää koskaan!
Äänet jakaantuu tällä kertaa Soinin ja Väyrysen kesken. Ihaillaan sitten syksyn kunnallisvaaleissa kun pahvi-saulit vettyvät variksenpelättiminä.
Jos tätä vauhtia menee Niinistön kannatus putoaa 25-28 %iin. Sieltä Sauli setä ei enää nouse vaikka Sanoma Oy, Maikkari, Yle haukkuisivat yötä päivää Väyrystä ja kehuisivat yötä päivää ja suurin kuvin Niinistöä ja Jenniä.
Väyrys-kupit joutavat maalitauluiksi tarkkuusammuntoihin!
Kun Niinistö on valittu seuraavaksi presidentiksemme kukaan ei enää halua katsella Väyrysparia kahvikupin kyljessä.
Helähtävätköhän ne iloisesti, jos niitä kuppeja ampuu vaikka ilmakiväärillä?
Noin 50%:n pintaan Sauli nousee.
Ehkä se toinen kierros kuitenkin joudutaan pitämään, mutta siinä statistit putoavat kuin kanat orrelta, kun Sauli ottaa oman paikkansa!
Heh heh, Kesällä laitan pahvi-saulit variksenpeläteiksi ryytimaalle.
Nuorenpuoleinen nainen sanoi tänään radiossa, että paljon kehutun Soininkin kannanotoissa näkyy väsymys.
Ei hän sellaista ehdokaskanditaattia kannata äänestää, jonka turneekestävyys on tuollaista luokkaa.
Jokaisella on oma näkemyksensä jos joltakin elämänalalta.
Soini putoaa kuin eno veneestä!
Ei tule Jytky-Soinista Suomen uutta presidenttiä, sillä kansa ei halua johtajakseen henkilöä, joka ajatuksillaan veisi Suomen entistäkin pahempaan talousahdinkoon.
jytky menee menojaan ja pötky on tulossa...
Kuplat puhkeilee ja tyhjenee joo, mutta kyllä se on coccareet ja sdp joiden kuplat puhkeavat. Vihdoin ja viimein.
On tota hyväveli systeemiä jo katseltu ja makseltu ihan enemmänkin kuin tarpeeksi.
Iha korruptoituneita kummatkin puolueet.