220e :n tili

PA

Vähän jäi käteen kahden viikon tilistä, kun ulosottoon meni. Nyt on rahaa reilut 2e ja sillä pitää selvitä 2 viikkoa. Vettä tulee hanasta ja ruokaa on muutamaksi päiväksi.Hallelujaa!

11

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Prayer-boy

      Minä rukoilin puolestasi että pärjäät seuraavaan tilipäivään saakka. Ilmoittelehan Jumalan kunniaksi kuinka Jumala auttoi sinua.

    • PA

      Kiitos osanotosta! Nyt on vähän nälkä. Mietin äsken, että voiko leipätaikinan tehdä leivinjauheen avulla. Jauhoja on, muttei hiivaa. Kauheesti olis myös joululta jäänyttä suklaata, mutta kun en tykkää makeasta. Keittojuureksiakin on pakkasessa, mutta, mutta.. Ootellaan.

      • nami nami

        Rieskat ovat hyviä. Niihin ei tarvita hiivaa eikä leivinjauhetta. Jauhojen lisäksi voi laittaa perunamuusia tai kananmunan, nesteeksi käy vesi tai maito. Ripaus suolaa ja sokeria. Löysä taikina vain taputellaan leivinpaperille ja uuniin.
        Vastapaistettuina herkullisia.


      • mene mene

        Mene käymään kirkon diakoniassa. Antavat varmasti jotakin. Eihän voi olla mahdollista että ihminen kuolee Suomessa nälkään.


      • lätyskä

        Ootko vielä hengissä? On sentään maaliskuu. Vinkiksi; ohrajauhosta saa hyvää rieskaa, jauhoja, vettä ja suolaa. Ruisjauhojen kun antaa käydä pari päivää huoneenlämmössä niin eiköhän ala kupliin. Sitten vaan lisää jauhoja, suolaa.


    • oppia ikä kaikki

      En tiedä sinun tilannettasi, olen itsekkin joutunut makselermaan takaamiani velkoja, mutta selvinnyt. Nyt pineituloisena olen oppinut elämään niin että rah triittävät: kouluan kirpputorit, ostan kaikki alennustuottteet, hankin vain sitä mitä todella´tarvitse. Tunnen erään henkilön, joka on ona pulassa ja sossu maksaa laskuja. Tulot eivät ole suuret, mutta selvästi tämä henkilö ei osaa hoitaa talouttaa. Hän ostaa lapsilleen kaikenmaailman rojua, syö ulkona ja tuhlailee.

      Kun pääsin veloista niin minulla ei ole ollut sen jälkeen koskaan tilannettä, että ei ole rahaa ruokaan ja laskuihin. Ja en ole PA.

      Hyvä vinkki. Kun Saatte seuravan kerran rahaa, laskut maksettua niin ostakaa kaappiin. jauhoja, kananmunia. soijarouhetta, maitojauhetta ym. halpa perusruokaa. Ainakin aluksi tämä hyvä nälän estolääke niille, jotka eurot menevät vain tuosta noin ennen tilipäivää.

      Tietenkin eri juttu on jos on joutunut kovaan velkasaneeraukseen, mutta aina voi jotkain silti tehdä tilanteen helpottamiseksi.

      • Koeta onneas

        Soita Niinistölle, siltä jää vaalikassaan vielä rahaa yli, se voi jelpata.Jos se ei anna vapaamuurariveljille loppua.


    • haluatko että

      aloittaja puolestasi rukoillaan Jeesuksen nimessä ja mitä tahtoisit?

    • Prayer-boy

      Et vastannut, auttoiko rukoukseni sinua. Elitkö kaksi viikkoa hyvin eli saitko mistään ruokaa?

      • Typerys

        Rukoukset eivät toimi.


    • kuinka mahdollista?

      On kai raja johon saakka saa ulosmitata: tarkoitan jokin minimi jonka pitää jättää ruokaa ja muihin kuluihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5100
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      115
      1616
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1319
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      12
      1314
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1153
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1027
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      990
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      989
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      59
      795
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      783
    Aihe