Vähän jäi käteen kahden viikon tilistä, kun ulosottoon meni. Nyt on rahaa reilut 2e ja sillä pitää selvitä 2 viikkoa. Vettä tulee hanasta ja ruokaa on muutamaksi päiväksi.Hallelujaa!
220e :n tili
PA
1195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Minä rukoilin puolestasi että pärjäät seuraavaan tilipäivään saakka. Ilmoittelehan Jumalan kunniaksi kuinka Jumala auttoi sinua.
Kiitos osanotosta! Nyt on vähän nälkä. Mietin äsken, että voiko leipätaikinan tehdä leivinjauheen avulla. Jauhoja on, muttei hiivaa. Kauheesti olis myös joululta jäänyttä suklaata, mutta kun en tykkää makeasta. Keittojuureksiakin on pakkasessa, mutta, mutta.. Ootellaan.
Rieskat ovat hyviä. Niihin ei tarvita hiivaa eikä leivinjauhetta. Jauhojen lisäksi voi laittaa perunamuusia tai kananmunan, nesteeksi käy vesi tai maito. Ripaus suolaa ja sokeria. Löysä taikina vain taputellaan leivinpaperille ja uuniin.
Vastapaistettuina herkullisia.
Mene käymään kirkon diakoniassa. Antavat varmasti jotakin. Eihän voi olla mahdollista että ihminen kuolee Suomessa nälkään.
Ootko vielä hengissä? On sentään maaliskuu. Vinkiksi; ohrajauhosta saa hyvää rieskaa, jauhoja, vettä ja suolaa. Ruisjauhojen kun antaa käydä pari päivää huoneenlämmössä niin eiköhän ala kupliin. Sitten vaan lisää jauhoja, suolaa.
En tiedä sinun tilannettasi, olen itsekkin joutunut makselermaan takaamiani velkoja, mutta selvinnyt. Nyt pineituloisena olen oppinut elämään niin että rah triittävät: kouluan kirpputorit, ostan kaikki alennustuottteet, hankin vain sitä mitä todella´tarvitse. Tunnen erään henkilön, joka on ona pulassa ja sossu maksaa laskuja. Tulot eivät ole suuret, mutta selvästi tämä henkilö ei osaa hoitaa talouttaa. Hän ostaa lapsilleen kaikenmaailman rojua, syö ulkona ja tuhlailee.
Kun pääsin veloista niin minulla ei ole ollut sen jälkeen koskaan tilannettä, että ei ole rahaa ruokaan ja laskuihin. Ja en ole PA.
Hyvä vinkki. Kun Saatte seuravan kerran rahaa, laskut maksettua niin ostakaa kaappiin. jauhoja, kananmunia. soijarouhetta, maitojauhetta ym. halpa perusruokaa. Ainakin aluksi tämä hyvä nälän estolääke niille, jotka eurot menevät vain tuosta noin ennen tilipäivää.
Tietenkin eri juttu on jos on joutunut kovaan velkasaneeraukseen, mutta aina voi jotkain silti tehdä tilanteen helpottamiseksi.
Soita Niinistölle, siltä jää vaalikassaan vielä rahaa yli, se voi jelpata.Jos se ei anna vapaamuurariveljille loppua.
aloittaja puolestasi rukoillaan Jeesuksen nimessä ja mitä tahtoisit?
Et vastannut, auttoiko rukoukseni sinua. Elitkö kaksi viikkoa hyvin eli saitko mistään ruokaa?
Rukoukset eivät toimi.
On kai raja johon saakka saa ulosmitata: tarkoitan jokin minimi jonka pitää jättää ruokaa ja muihin kuluihin.