Jos auton mittarissa on paljon kilometrejä, on siihen kertynyt yleensä myös korjattavaa. Se, että automallilla on keskimäärin ehditty ajaa paljon merkitsee yleensä jotain muutakin kuin heikkoa laatua. Useimmiten ajo-ominaisuuksia, tms
.
Anopilla on pieni japanilainen 2005-mallinen "laatumerkki", jolla ajettu vaivaiset 25.000km. Vikoja ei liiemmälti ole ollut, mutta alkavaa ruostetta kylläkin. Laadulla on monet kasvot.
Autojen laatueroja kannattaa osata lukea!
7
84
Vastaukset
- Asiakasomistaja
Minä ostan käytetyt autoni kotkan autotuonnista. Jokainen on jonkin sortin "pommi" ollut ja korjaamisen on kulunut huikeita summia, mutta ei sen väliä, vihreällä kortilla maksaessani saan aina bonuksen lisäksi maksutapaedun.
- Boonuksilla mennään
Minä haen Varaosista vanhaan autooni ykkösboonusta. Homma toiminut hyvin jo vuosia.
- Yöjuna*
Pidän korttia yöpöydällä se antaa tietynlaisen turvallisuudentunteen.
Rakastan korttiani. - Mersumies..
Osta Mersu. Sillä ajaa miljoonan ja mittari alkaa rullaamaan taas alusta.
Ainakin nämä vanhemmat ovat kuulemma semmoisia. Uuuemmat saattavat ruostua keskeltä ovea. :)- Konstit on monet
Olen hakenut nyt viimeisimmät kolme autoa Lapista, jossa tiesuola ei ole niitä valmiiksi syövyttänyt ja talvivarustelu on ollut mahtava. Näin teen jatkossakin ja kaupan päälle tulee monta kappaletta kauneinta Suomea.
- suolaa suolaa enempi
Konstit on monet kirjoitti:
Olen hakenut nyt viimeisimmät kolme autoa Lapista, jossa tiesuola ei ole niitä valmiiksi syövyttänyt ja talvivarustelu on ollut mahtava. Näin teen jatkossakin ja kaupan päälle tulee monta kappaletta kauneinta Suomea.
Tuossa on järkeä. Suola näet tappaa suomen autokannan. Mutta mitäpä siitä.
Tietää isoa rahapinoa valtiolle ja suola on halpaa.
Jos kori kestää,niin autolla ajaa vaikka kolmekymmentä vuotta. Ei siinä pikku rempat mitään merkkaa. Osat on kohtuuhintaisia. (merkistä vähän riippuen)
Kaikkein kalleimat kilsat kun aina uusi alle kahden vuoden välein. Autokauppias on kalliinpi kuin varaosat
- Hailii suolasii...
Ei suola mitään tapa vaan säilöö. Kaikki saaristolaiset tietävät, miten tönkkösuolassa kalatkin säilyi ties kuinka kauan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1241984Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331910Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101804Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561470Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5231091Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50978Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115920Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347889