Vanhuspalvelulakia ollaan Suomessa saattamassa voimaan, mutta median mukaan sinne on kirjattu tämä ikäraja 80-vuotta. eli vasta 80-vuotias vanhus tulisi tämän lain piiriin ja kaikki muut elleivät olisi kuolleet jäisivät tämän lain ulkopuolelle.
Tämä ikäraja on aivan kammottava ajatus ja varmaan tässäkin on ajettu kustannussäästöä ikääntyneiden kustannuksella. Latioksemme ovat pullollaan jo 65-vuotiaita dementikoita ja lakihan ei silloin heitä koskisi ja asiat jatkuisivat samaan malliin, kuin nyt. Nykytyöelämämeiningillä moni on rollaattorikunnossa jo ennen työuran loppua, niin mikäs sitten turvaisi heidän kohtalonsa.
Paula Risikko ajaa tätä vanhuspalvelulakia, kuin käärmettä putkeen, mutta Maria Guzenina-Richardson älä anna kokoomusaatemaailman omaavien virkamiesten kusettaa itseäsi. Ihminen on vanhus silloin, kun ei itse kykene suoriutumaan päivittäisistä toiminnoistaan ja tarvitsee apua..
Maria Guzenina-Richardson tarkkana vanhuspalvelulain kanssa
3
<50
Vastaukset
- ei itse kykene ?
”Maria Guzenina-Richardson älä anna kokoomusaatemaailman omaavien virkamiesten kusettaa itseäsi. Ihminen on vanhus silloin, kun ei itse kykene suoriutumaan päivittäisistä toiminnoistaan”
Yritätkö tuolla todistella, että MGR on vanhus kun ei ole kyennyt suoriutumaan esim. ylen hallintoneuvoston kokouksiin, ei kykene suoriutumaan eduskuntaankaan kun Jutta on matkoilla jne? - pirpsakka mummo
Paula Risikko on näitä ikärajoja asettanut tähän vanhuspalvelulakiin, niin MGR:n pitäisi ne poistaa. Ihminen on vanhus silloin, kun ei itse kykene suoriutumaan päivittäisistä toiminnoista.
Paula Risikko pitää tätä vanhuspalvelulakia omanaan ja ei ministerinä ollessaan poistanut näitä ikäviä ikärajoja, niin MGR:n toivoisi ottavan järjen mukaan tätä asiaa hoitaessaan. Ottaisi todella järjen mukaan, että ei tuottaisi äänestäjilleen suurta perrymystä.- vastuuntunnoton MG
Guzenina vähät välittää vanhuksista ja heidän oikeuksistaan ja hoivan tarpeestaan. Se nähtiin kesällä, kun G kertoi, että vanhuspalvelulain ikäraja nousee 82:een. G:n mielestä se ei ole ongelma, koska G:n mukaan vanhukset Suomessa tarvitsevat keskimäärin vasta 80,2 vuoden iässä hoiva-apua. Tällaiseen demarien naurettavaan perusteluun G typerys vetosi. Että tällainen "vastuuntuntoinen järjen jättiläinen".
Demarien vaalilupausten pettämisen ja köyhien kyykyttämisen linja näyttää pitävän myös vanhuspalvelulain kohdalla. On erittäin todennäköistä, ettei vanhuspalvelulaki astu voimaan 2013, kuten Guzenina on toitottanut.
Tämän päivän Hesarissa on 2-sivulla lukemisen arvoinen kolumni "Vanhuksille tarjottavien palveluiden saamisen peruste ei saa olla ikä vaan todellinen palvelujen tarve".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242053Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331957Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101811Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561479Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341395Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5321113Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115927Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse349899