Saisiko sen ev.lut kirkon selityksen nyt sitten siitä, miten tämä kertomanne Jeesus oikein syntyi, kun teidän mukaanne se raamatun kertoma ei pidä paikkaansa. Joten kertokaa nyt ihmeessä, kuka tämä Jeesus oikein on. Miten hän syntyi. Vai oliko häntä ollenkaan olemassa.
Miten se Jeesus sitten syntyi
18
50
Vastaukset
- missä olette
Suuri viisaus vaikenee aina kun pitäisi perustella.
missä olette sanoi :
Suuri viisaus vaikenee aina kun pitäisi perustella.
_____________
Lehdeskoski voisi varmaan vähän täydentää "kertomuksiaan."Oon sitä miettinyt, että se taivas minne Pertsa on mielestään menossa, siellä ei paljon populaa ole. Ja että mä en kyllä samaan paikkaan Pertsan kaltaisten kanssa haluaisikaan.
Jeesuksen alullepanossa olivat mukana enkelit, Jumala ja Pyhä henki. Kuka uskoo? Matteushan se sepitti muutenkin varsin erikoisen ja mukaansatempaavan tarinan, jossa kuolleetkiin nousivat haudoistaan kävelylle.
- ootellaan täällä
Raahatkaa nyt se joku viisas piispaehdokas sieltä selittämään sen suuremman viisauden mikä teillä joillakin kai on.
Eihän me tyhmät muuten mitään tiedetä, jos te ette kerro. - vänkyrä...
Tuoltahan se on luettavissa kirkon selitys http://www.evl2.fi/sanasto/index.php/Jeesus_Nasaretilainen.
Kantsii muutenkin käyttää kirkon sivuja, kun hakee kirkon kantaa, sinne ne viimeisenpäälle muotoillut kannanotot tulevat. Tällä palstalla kaiketi keskustelee vain yksittäiset ihmiset, joista osa tosin sattuu edustamaan kirkkoa, mutteivät käsittääkseni ole mitään auktoriteetteja. Vaikka moni täällä kyllä sitä heiltä vaatii, auktoriteettia ja suorastaan jumalallista erehtymättömyyttä.- tuo on vanha jo
Miksi helkkarissa lukea jotain kirkon sepustusta, ellei se enää edes pidä paikkaansa.
Tehkööt uuden. - jättää avoimeksi
Sanaston artikkelista kyllä käy ilmi, että Jeesuksen historiallisuuteen kyllä uskotaan (eli mitä aloittaja eräänlaisena loppuheittonaan kysyi), mutta artikkeli ei ota kantaa siihen miten Jeesus sikisi, eli siihen mitä aloittaja myös kysyi. Ainoa maininta Jeesuksen alkuperästä on lause "Daavidin suvusta polveutuneen Jeesuksen lapsuudesta ja nuoruudesta on niukasti tietoja" mikä jättää useita vaihtoehtoja avoimeksi.
Lisäksi Jeesukseen liitettyihin arvonimiin on artikkelissa lista ja linkit jotta niistä voisi saada lisää tietoa, mutta tämän kysymyksen osalta oleellista Jeesuksen nimitystä "Jumalan Poika" ei tuossa listassa linkkeineen ole.
Myöskään linkitetyistä teksteistä otsakkeen “Tutustu myös” alla ei käy ilmi, miten Jeesus sikisi ja miten hänen uskotaan olevan Jumalan Poika. Jeesus Jumalan Poikanahan voidaan ymmärtää eri tavoin, kuten palstalla on käynyt ilmi, ilman esim. hänen neitseellistä sikiämistään. vänkyrä... sanoi :
Kantsii muutenkin käyttää kirkon sivuja, kun hakee kirkon kantaa, sinne ne viimeisenpäälle muotoillut kannanotot tulevat.
______________
Niin näköjään kannattaa.Sieltä löytyi jokkerillekin tietoa Jeesuksen syntymäajasta
eli olisi syntynyt Herodeksen vielä eläessä.
http://www.evl2.fi/sanasto/index.php/Jeesus_Nasaretilainen.
Hän syntyi Palestiinassa, Matteuksen ja Luukkaan evankeliumien mukaan Betlehemissä Herodes Suuren hallituskautena. Tutkimus on ajoittanut tapahtuman vuosiin 7–4 eKr.
KATSO SIITÄ SYNTYMÄAIKAA JOKKERI!!
- uksisss
Tässä on ollut sen verran värikästä keskustelua, että olisi hyvä, jos luterilainen kirkko kertoisi, millä tavalla Jeesus sikisi.
Haluaisin selvän vastauksen, jossa kirkko kertoo tai selvästi sitten ilmoittaa jättävänsä kertomatta.- hahhhahaha
Jos se oli joku eevertti luttinen joka pamautti paksuksi leena lepsokan. Sehän olis aikamoinen ihme.
- sovitellaan
Ei ne uskalla vastailla enää tälläisiin. Vaara leimautua fundamentalistiksi on liian suuri.
- siihen malliin
Joku paapi uskoo sitä, toinen tätä. Usko sinä mitä ikinä lystäät.
- M@k3
Eiköhän se Jeesus syntynyt ihan samaan tapaan kuin kaikki muutkin sen ajan jumalat ja fantasiaolennot.
Uskontunnustuksessa tunnustetaan, että Jeesus sikisi Pyhästä Hengestä ja syntyi neitsyt Mariasta. Ei kirkko ole sanoutumassa, eikä voikaan sanoutua tuosta irti. Silti nousee kysymys, että miten tuo pitäisi kohta pitäisi ymmärtää?
Ensimmäinen kohta on ainakin itselleni hieman helpompi ja se on myös Raamatun valossa selkeämpi. Siis, Jeesus siksi Pyhästä Hengestä. Kysymys on tietenkin yliluonnollisesta asiasta ja sen kautta kysymys on myös uskon asiasta. Mutta jos ajatellaan että Jeesus on Jumalan Poika, niin siinä valossa ajatus siitä, että hän sikisi Pyhästä Hengestä on johdonmukainen.
Mutta sitten, "syntyi neitsyt Mariasta". Pitäisikö tuo ymmärtää kirjaimellisesti fysiologisena lausumana vai miten? Evankeliumeissa ei juuri selitetä asiaa. Olen ajatellut asian Matteuksen evankeliumin kaltaisesti (1:25), että neitseellinen syntymä viittaa siihen, että Maria ja Joosef eivät harrastaneet seksiä ennen Jeesuksen syntymää.
Evankeliumit, saati sitten uskontunnustukset eivät ole biologian oppikirjoja. Kun puhutaan neitseellisestä syntymästä, sillä on haluttu alleviivata sitä, että Jeesus on Jumalan Poika.
Vilppu H.
pappi- M@k3
Tiedätko miten Herakles syntyi?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Herakles
Herakleen synty on kreikkalaisen mytologian tyypillinen jumalan ja ihmisen kohtaamistarina.
Ja arvaa onko evankeliumit kirjoitettu kreikaksi?
Mitä johtopäätöksiä siitä voikaan vetää?
Evankelistat olivatkin kreikkalaisen amfiteatteri draamanäytelmien käsikirjoittajia. - Elw.
Monoteistinen Jeesus on sama tyyppi kuin isäjumala ja pyhä henki.
Jeesus siitti itse itsensä olemalla myös pyhä henki, ja on itsensä poika, koska jeesus on se sama jumala, jonka poika hän on.
Nykyään hän istuskelee isäjumalan eli itsensä oikealla puolella jossakin päin taivasta jonne hän siirtyi kuoltuaan. Luultavasti kyse on kuunylisestä taivaasta jonne Rooman keisareitakin nousi kuoltuaan. - ongelman ydin
Eikös se raamatussa aivan selvästi kerrota. Ongelma ei taida olla siinä.
Ongelma on siinä, ettei osa teistä teologeistakaan suostu enää uskomaan, mitä siellä lukee. Yritetään leikkiä viisaampaa, vaikkei sitten osata selittää mitään muutakaan reittiä. VILPPU H sanoi :
Mutta sitten, "syntyi neitsyt Mariasta".
Pitäisikö tuo ymmärtää kirjaimellisesti fysiologisena lausumana vai miten?
__________
Sikisi Pyhästä Hengestä.Ihmisen sikiö on vielä ikäänkuin puolivalmis teelmys
ja kun se on valmis se pullahtaa äidistä ulos eli syntyy.
Eihän ollut vilppu vaikeeta.
________________________________________________________
vilppu H sanoi :
Olen ajatellut asian Matteuksen evankeliumin kaltaisesti (1:25), että neitseellinen syntymä viittaa siihen, että Maria ja Joosef eivät harrastaneet seksiä ennen Jeesuksen syntymää.
_____________
No ei sitä seksiä harrastanut Maria muittenkaan kanssa vaan :
Luukkaan evankeliumi:
1:34 Niin Maria sanoi enkelille: "Kuinka tämä voi tapahtua, kun minä en miehestä mitään tiedä?"
1:35 Enkeli vastasi ja sanoi hänelle: "Pyhä Henki tulee sinun päällesi, ja Korkeimman voima varjoaa sinut; sentähden myös se pyhä, mikä syntyy, pitää kutsuttaman Jumalan Pojaksi.
Matteus :
1:24 Herättyään unesta Joosef teki, niinkuin Herran enkeli oli käskenyt hänen tehdä, ja otti vaimonsa tykönsä.
1:25 eikä yhtynyt häneen, ennenkuin hän oli synnyttänyt pojan. Ja hän antoi hänelle nimen Jeesus
_________________________________________________________
Näyttää siltä kuin sinun olisi vähän vaikeata myöntää tuo neitseellinen syntymä
ja varsinkin se ettei Maria ollut kenenkään miehen kanssa tekemisissa ennen
Jeesuksen syntymää.
Te papit olette näköjään evankelioinnin kohteita ettekä sen tuojia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815