V-A:n työ kantaa hyvää hedelmää :)

beenthere

Hieno päätös oikeuskanslerilta. Maa matkaa hiljalleen kohti puolueettomuuta ja yhdenvertaisuutta. Taas yksi askel otettu oikeaan suuntaan
http://www.hs.fi/kotimaa/Seinäjoen käräjäoikeudelle moitteet hartaustilaisuudesta/a1305553612842

4

65

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jori Mäntysalo

      Vuonna 1970 olivat käräjähartaudet lakisääteinen pakko. Vuonna 2012 ne on käytännössä melkein kielletty. 40 vuotta.

      Hiljalleen, hiljalleen... ei edes joka vuosi tapahdu näkyvää edistystä, mutta kehityksen suunta on tälläkin sektorilla täysin selvä.

    • aaddgg

      Kuvaavaa on se, että muutoksia tulee vain, jos joku kansalainen jaksaa valittaa jollekin viranomaiselle. Viranomaiset eivät oma-aloitteisesti muutoksia tee vaikka epäkohdista ovatkin tietoisia.

    • filezo

      Erittäin tärkeä ja tervetullut lausunto apulaisoikeuskanslerilta. "Perinne ei oikeuta uskonnon harjoittamiseen valtion tiloissa."

      Ongelma on siinä, että käräjäoikeus itse kutsui tuon hartaustilaisuuden koolle omiin tiloihinsa ja virka-aikana suoritettavaksi istuntokauden alkajaisiksi.

      Sama ongelma on kuolujen uskonnollisisssa tilaisuuksisssa ja juhlissa. Ne pitäisi järjestää kirkon omissa tiloissa, jonne ne menevät jotka haluavat vartavaste niihin osallistua.

      Kouluissa on sekalaista sakkia, eri uskontoihin kuuluvia ja uskomattomia ja koulu on oppimista varten . Sen takia siellä käydään. Ei sinne pidä viekkaudella ja vääryydellä mennä omaa uskoaan tuputtamaan!

      Sen verran kritiikkiä, että ei kaikki perinteet ole arvokkaita niin kuin apulaisoikeuskansleri sanoo.

      • filezo

        Verkkouutisissa oli vähän enemmän tekstiä, ja siinä oli posittivista, että apul.oik.kansleri korosti negatiivista uskonnonvapautta, joka em. tapauksessa ja käytännössä vaarantui.

        Se sopii hyvin ohjenuoraksi myös kouluihin päiväkoteihin työpaikoille, kirjastoihin uimahalleihin jne. joihin kristityt ja viime aikoina muslimit ovat uskonnonharjoittamistaan olleet tunkemassa.

        Katainen lausui jossain vaiheessa, että on väärin vaatia enemmistöä luopumaan perinteistään, kun kyse oli koulujen joulujuhlista, niiden kristillisestä sisällöstä, ja muustakin kristillisestä perinteestä kouluissa. Ja kirkon edustaja sanoi ihan samaa.

        Eihän kukaan ole vaatinut, että kirkon ja uskovaisten pitäisi luopua perinteistään. Kirkon omissa tiloissaan, tai perheiden kotonaan, järjestämissä kristillistä perinnettä noudattavissa tilaisuuksissa ei ole sinänsä moitittavaa, vaikka ei mielikuvitusolennon palvomisessa mielestäni mitään järkeä olekaan.

        Sallin ja puolustan uskonnovapautta pontevammin kuin kirkko ja uskovaiset, jotka tahallaan tai typeryyttään unohtavat sen, että uskonnovapauteen kuuluu myös oikeus olla uskomatta ja kuulumatta mihinkään uskonnolliseen yhteisöön.

        Sen sijaan olen sitä mieltä, että kirkon tulisi vihdoin luopua siitä epäoikeudenmukaisesta perinteestään, että se tunkee julistamaan uskoaan kaikkialle missä ihmiset kokoontuvat jostain muusta kuin uskonnollisesta syystä, sen kummemmin lupaa kysymättä.

        Ja jos se lupaa sattuisi kysymään niin ne tahot joille kysymys esitetään, voisivat luopua siitä huonosta perinteestä, että kirkon pyyntöihin suostutaan aina automaattisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2053
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1957
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1811
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1479
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1395
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      532
      1113
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      980
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      927
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      349
      899
    Aihe