Nuorilta jyrkkä tuomio pakkoruotsille !

Faktat on kovat: Perussuomalaiset saavat yli 20 %:n kannatuksen Suomen nuorison keskuudessa. Ja perustelu: PAKKORUOTSIN VASTUSTUS :

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/119454-timo-soinin-riemu-repesi-%E2%80%9Dnuori-katja-tuli-soini-kaapista%E2%80%9D
12162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

On hienoa olla voittaja puolella !

Äänestä
  • Mistä lahtien viidesosa on ollut voittaja. Reunalla rähinöitsijöitä, ei muuta.

    Äänestä

  • eipersu kirjoitti:

    Mistä lahtien viidesosa on ollut voittaja. Reunalla rähinöitsijöitä, ei muuta.

    Kyllä viidesosa on enemmän kuin ruotsin vaatijat eli alle 5% kannatus hurripuolueella.

    Jos tahdotte että muutkin puhuvat ruotsia niin muuttakaa maasta älkääkä koskaan tulko takaisin!

    Äänestä

Nuoret tietävät, että ruotsi on turha kieli.
Sivistys = äidinkieli maailmankieli(ä)

Äänestä

Nuorissa on tulevaisuus!

Lukiolaisten Liitto äänesti aikanaan luvuin 176 -1 pakkoruotsia vastaan.

Äänestä
  • Onneksi ehtii olemaan yhdet vaalit ennen kuin ruotsi kolahtaa vanhimman lapsen lukujärjestykseen. Tai jos sitä löytäisi sitä ennen jonkun kokeellisen vaihtoehtokoulun.

    Kirjoittamasi kuvaa hyvin, että seuraavat äänestäjäsukupolvet ovat muutoksen tekijät. Minun vanhempieni sukupolvi on se, joka on tankannut ruotsia nupin täyteen ja vastaavasti kangertelee englannin puhetilanteissa. Ko. sukupolvi ei omista itsekkäistä syistään luovu ruotsista helpolla. Onhan se ollut investointi heillekin. Kun aika on rahaa ja vetää ajan alas pöntöstä niin rahaahan siinä meni.

    Media on onnekseen ostettu hiljaiseksi aina kriittisimpään tapahtuma-aikaan.

    Toisaalta, vaikka kansanedustajiksi valitaan 3-4 nuorta kieliliberaalia, puolueissa vahvat vaikuttajat jyräävät näiden mielipiteet: 200 edustajan teatteri on kuitenkin teatteria. Laissa on edustajalla huomattava vapaus, mutta todellinen valta on murto-osalla tästä. Kurinpitotoimet toimivat pelotteena, jolla edustaja käyttää vapauttaan vain sopivaan suuntaan, eikä tee häiritseviä aloitteita.

    Äänestä

Kokoomuksenkin nuoret ovat haistaneet tuulet, milloin SDP !


RKP lähtölaskenta on alkanut :)

Äänestä

VOITTOMME ON SELVÄ !

Remember Siuntio!

Äänestä

" Lähes 650 koulua on mukana presidentinvaalien yhteydessä järjestettävissä nuorisovaaleissa, joissa ALLE äänestysikäiset yläkoululaiset, lukiolaiset ja ammatillisissa oppilaitoksissa opiskelevat äänestävät “nuorten presidentin”. Nuorisovaalit järjestää Suomen Nuorisoyhteistyö – Allianssi ry."

Huvittavaa tuo Soinin mölyäminen ALLE ÄÄNESTYSIKÄISTEN äänistä!!!!!?

Vaaleissa ÄÄNESTÄVÄT antavatkin Soinille alle 6% kannatuksen. Soinillahan ei ilmeisesti olekkaan muita kuin äänestyskelvottomia lapsia kannattajinaan, vai mites se Soinin kannatus on noin pieni?

Äänestä
  • Kyselyt lupasivat Soinille 8%:n kannatuksen nuorisovaaleissa. Lopputulos oli selvä voitto yli 20%:n kannatuksella!

    Osaakohan nettisveko vetää mitään johtopäätöksiä verrattuna aikuisten oikeesti kyselyihin ja tulevaan tulokseen?

    Jos ei osaa, niin on harvinaisen typerä jopa svekoksi...

    Äänestä

Aika jyrää ruotsin alleen, uudet sukupolvet tekevät tehtävänsä.

Äänestä

Kokoomusnuoretkin ovat ilmaisseet selvän kantansa, eli pakkoruotsi pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hienoa nuoret ! kirjoitti:

Faktat on kovat: Perussuomalaiset saavat yli 20 %:n kannatuksen Suomen nuorison keskuudessa. Ja perustelu: PAKKORUOTSIN VASTUSTUS :

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/119454-timo-soinin-riemu-repesi-%E2%80%9Dnuori-katja-tuli-soini-kaapista%E2%80%9D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu