VALEHTELEEKO KATAINEN EDELLEEN?

Valkoinen Valhe

Katainen on jäänyt kiinni jo aikaisemminkin asiakirjaväärennöksistä sekä sanomisistaan.
: Jyrki Kataisen ja neljän muun kokoomusnuoren juttu lähti liikkeelle vuoden 1999 Pohjois-Savon kokoomuspiirin syyskokouksen alla kolmen piirin jäsenyhdistyksen valtakirjojen tehtailulla. Katainen valittiin syyskokouksessa kokoomuspiirin puheenjohtajaksi. Piirikokouksessa käytettiin väärennettyjä kokousten pöytäkirjaotteita. Todellisuudessa kokouksia ei koskaan pidetty.

Katainen esitti piirikokouksessa Siilinjärven kokoomusnuorten kokouksesta valtuutuksen. Hän myönsi myöhemmin, ettei kokousta pidetty. Hänen mukaansa hänellä oli joka tapauksessa edustusoikeus piirikokoukseen Siilinjärven kokoomusnuorten varapuheenjohtajana.

Valtiosyyttäjä päätti jättää syytteen nostamatta Kataista ja neljää muuta henkilöä (Wille Berlin, Jukka Liukkonen, Juha Rannanheimo, Juho Romakkaniemi ) vastaan heidän syykseen luetuista lievistä väärennyksistä. Yhdistysten edustajien edustusoikeus perustui sellaisiin yhdistysten kokouspöytäkirjaotteisiin, joita vastaavia kokouksia ei todellisuudessa ollut pidetty, todetaan valtiosyyttäjän päätöksessä. Kokouspöytäkirjat eivät siten olleet yhdistysten kokousten antamia.


ja vähän sama peli jatkuu......
1.Kreikan eka lainan piti olla meidän suorastaan tuottoisa,mutta toisin on käynyt
hei me tienataan-lupaukselle
2. syksyllä luvattiin lisää ja siinä sekoiltiin kun lainasta oli jäänyt korot huomioimatta kun se hallitukselle esitettiin, tähänkin Katainen löysi sopivan selityksen ja nyt asia on näemmä painettu ns. villasella unholaan
3. viimeinen Kataisen Brysselin reissu ja päätökset, niistäkin on useampi versio
mutta Kataisen versio poikkeaa taas kerran muiden osallistujamaiden versiosta
"hei me tienataan"-meinkiä oli siinäkin Kataisen vakuuttelussa
4. nyt Katainen suitsii Tuomiojaa lausunnoistaan ja taas tuli Kataiselta selitys että kyseessä on ollut väärinkäsitys.......tosin minulle jäi epäselväksi kuka käsitti väärin ja mitä, siis lopulta oliko niin että Katainen tahallisesti antoi kansalle väärän kuvan
Brysselin kokouksen päätöksistä?

Kerran varas, aina varas.
Kerran valehtelija, aina valehtelija.

Vanhoja päätelmiä mutta varmasti pätee monen kohdalla, mihin sitä koira karvoistaan pääsee.

9

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokkarit rules

      Kaikista loistavinta että juuri sinä yksin päätät että Katainen on valehtelija vaikka et edes tiedä missä kohtaa ja missä määrin Katainen onkin oikeassa ja puhuu totta mutta miten absurdia suorastaan häkellyttävää että juuri sinä leimaat Kataisen vaikka et ymmärrä miehestä hevon per s että

      • käytä järkeä

        Aloittaja kylläkin kysyi, ei päättänyt. Mutta toisaalta jokainen täysjärkinen joka on seurannut Kataisen sanomisia niin valtionvarainministerin kuin pääministerin roolissa,on varmasti huomannut Kataisen ristiriitaiset lausunnot ja selittelyt.

        Itse pidän hänen pappismaisia saarnojaan kansalle halpamaisina vetoomuksina, jossa hän omien päätöstensä ja halujensa tueksi vaatii kansalta vastuunkantoa hyvinvointiyhteiskunnan ja työllisyyden nimissä.

        Kysynkin missä on hänen vastuunkantonsa sanomisistaan kuten tuo mainittu
        Kreikan edullinen ensilainaus joka meni sitten aivan perseelleen ja ihan me tavalliset kansalaiset aavistelimme sitä jo ennen lainan antoa,mutta sillähän ei ole merkitystä mitä kansa ajattelee,kunhan maksaa veronsa ja on hiljaa.


      • Mistä helvet.n

        miehestä? Kyse oli Kataisesta ja se ei todellakaan ole mikään mies joka kulkee samaa sukupuolta olevan kanssa kädekkäin ja joka käyttää huulipunaa.


    • ET oikeassa
      • hk767999999999999999

        Käteisen pitää ny valehdella ainaki ens sunnuntaihin asti, jotta vaalit on ohi.Niinistön ääniä pitää suojella, jotta tyhmät äänestäisivät sitä...


    • JK valehtelee paljon

      Väitti äskettäin että rikkaiden verotus on viime aikoina kiristynyt 4 %. Totuus jonka saa selville vertailemalla verohallinnon valtion- ja kunnallisverotuksen tilastoja eri vuosilta osoittaa aukottomasti että kehitys on juuri päinvastainen, ja rajusti.

      Äskettäin oli kohua kuinka Lääkärikeskus Mehiläinen maksoi veroja yli 35 milj. tuloista n. 1 %:a. Jokainen voi seuraavasta miettiä kuinka "harvinaista" tuo Kokoomuksen rikkaille järjestämä veronkierto on;

      http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/118138-mehilaisen-harski-verokikkailu-%E2%80%9Delaa-suomen-rahoilla%E2%80%9D

      ...."Mehiläinen korostaa sisäisessä viestissään, että sen maksamat konserniavustukset, joiden avulla yhtiön voitoista valtaosa päätyi Jerseyn veroparatiisin verotukseen, ovat laillinen ja ”yleisesti käytetty osa konsernien verotusta”." HUOM !!! LAILLINEN JA YLEISESTI KÄYTETTY ! Eikö kansa vieläkään tätä tajua???

      Verohallinnon tilastoista näkyy tuon YLEISESTI KÄYTETYN keinottelun vaikutus selkeänä n. 20 %:n pysyvänä valtion verotulojen alentumisena v. 2008 lähtien. Ja koska alenema näkyy ainoastan valtionverotuksessa joka pitää sisällään juuri pääomatuloverotuksen, mutta ei näy kunnallisverotuksessa joka puolestan pitää sisällään vain palkkatulojen verotuksen, niin silloin on 100 % varmaa että juuri rikkain omistajaeliiti maksaa nykyisin paljon vähemmän veroja kuin aikaisemin. Tämän laillisen veronkierron vuoksi valtio menettää yli 2 miljardia tuloja joka vuosi.

      Kuntaverotuksen tilastoissa näkyy puolestaan juuri se, että nimenomaan palkkatulon verotus on kiristynyt. Ja tämähän koskee myös työttömiä. Ja koska palkkatuloverotus on aivan järjetön, ei omistajaeliitti ota palkkatuloina yrityksistään mitään.

      Joka tapauksessa, LOISELIITIN ETUJEN AJAJA VALEHTELI HÄRSKISTI.

    • Ei viitsi kirjautua

      Jyrki ei ole koskaan itse kieltänyt häntä koskevia WinCapita-epäilyjä, vaan on lähettänyt avustajansa ja poliisin kertomaan, että hänellä ei ole mitään tekemistä ko. virityksen kanssa.

      Jyrkin serkku Jouni nettosi Winkkareista noin 1,3 miljoonaa euroa. Esitutkintapöytäkirjojen tultua julki hämmästeltiin suureen ääneen, jotta miksi satojen muiden epäiltyjen tilitapahtumat oli julkistettu, mutta arvaatte varmaan, että Jouni Kataisen tilitapahtumia ei julkistettu. Huhut nääs liikku, että Jyrki (tai Jyrkin läheiset) olisivat liittyneet serkkupojan kautta huijaukseen.

      Lukekaa tarkemmin Tiina Wartin poliisille kertomaa (kannattaa ottaa talteen, koska poistopyyntöjä kohta sataa) Mm. puolustuvoimain ex-kenraali myönsi olleensa mukana, mikä osoittaa jotain selkärankaa, kun tunnustaa. Samoin Tommi Mäkinen tunnusti olleensa mukana. Eli ei Tiina Wartti ihan potaskaa puhunut.

      Viime eduskuntavaalien alla otettiin yhteyttä median edustajiin, mutta kukaan median edustaja ei suostunut vaalitenteissä kysymään asiaa Kataiselta.

      http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=466969&page=3

      Talousrikosforumilla on kirjoitettu paljon asiasta, jos joku haluaa lukea.

      • Jackpot on kuplaa

        Voivat pitää paikkansa nuo epäilyt. Jyrkistä on tullut ahne, kun pikku sijoitus onnistui eikä sitä ole retosteltu julkisuudessa, hän on ottanut suuremman riskin ja riskeeraa nyt näillä "hyvillä tuottoisilla Kreikka lainoillaan" odottaen sitä jackpottia jota ei koskaan tule:)


    • veli-antti

      Olen kuullut tai lukenut jostain, että nämä ulkolaiset firmat antavat työläisilleen jonkun osakkeen ja tämän perusteella voidaan palkka maksaakin osinkoina jolloin verotus alkaa vasta 90 000 euron vuotuisen tulon jälkeen. Olenkin ihmetellyt, että minne ovat lääkärit kadonneet näistä verotietojen keulilta, joita julkaistaan aina vuoden lopulla. Tuokohan on ratkaisuna lääkärikatoon verokalenterissakin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      290
      5489
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5056
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4166
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3850
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      42
      3493
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      89
      3133
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      72
      3006
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      42
      2187
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2128
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2088
    Aihe