Kristittyjen vastaiset hyökkäykset lisääntyivät joulun ja uudenvuoden pyhien aikana Etelä-Intialaisessa Karnatakan osavaltiossa. Osavaltion todettiin olevan Intian turvattomin paikka uskonnollisille vähemmistöille vuonna 2011. Karnataka on saanut tämän kyseenalaisen maineen jo kolmena vuotena peräkkäin.
Vuonna 2011 Karanatakassa tapahtui 49 väkivaltatapausta paikallisia kristittyjä vastaan. Evangelical Fellowship of India -järjestön vuosikatsauksessa osavaltiossa todetaan olevan voimakkain vaino kristittyjä kohtaan Intian osavaltioista.
Karnatakan pääkaupungissa Bengalurussa sijaitseva The Global Council of Indian Christians (GCIC) on raportoinut suurimman osan näistä väkivaltatapauksista. Järjestö raportoi ainakin kuusi kristittyjen vastaista hyökkäystä joulupäivän 2011 ja uuden vuoden välillä.
Tammikuun ensimmäisenä päivänä (2012) 20 miestä keskeytti seurakuntalaisen kotona pidetyn uuden vuoden jumalanpalveluksen. Tapaus sattui Hunnur-nimisessä kylässä, Jamkhandin Bagalkot alueella. Hyökkääjien arvioidaan kuuluvan Bajrang Dal hinduääriryhmään. Hyökkääjät ottivat pastori Siddu Guniken vangiksi ja syyttivät häntä hindujen käännytyksestä. Paikallinen poliisi puuttui tilanteeseen ja pelasti pastorin ja muut kristityt.
Uudenvuoden aattona kymmenen miestä tunkeutui seurakunnan tiloihin häiritsemään jumalanpalvelukseen Karantakassa Ganeshgudin alueelle. Hyökkääjät, joiden uskotaan olleen hindunationalisteja, pakottivat seurakunnan keskeyttämään jumalanpalveluksen. Poliisi saapui paikalle, mutta vain kutsuakseen pastori P.R. Josen poliisiasemalle seuraavaksi aamuksi. Vasta kun GCIC puuttui tapaukseen, poliisiviranomaiset vakuuttivat turvaavansa kristittyjen kokoontumiset.
http://ihmisoikeus.blogspot.com/2012/01/karnataka-on-vaarallisin-osavaltio.html
Kristittyjen uskonnonvapaus vaarassa
ihmisoikeus
0
53
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3146781Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss653829- 2073096
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242787- 741922
- 1461682
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2101672Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201528Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631521- 891408