Kristittyjen vastaiset hyökkäykset lisääntyivät joulun ja uudenvuoden pyhien aikana Etelä-Intialaisessa Karnatakan osavaltiossa. Osavaltion todettiin olevan Intian turvattomin paikka uskonnollisille vähemmistöille vuonna 2011. Karnataka on saanut tämän kyseenalaisen maineen jo kolmena vuotena peräkkäin.
Vuonna 2011 Karanatakassa tapahtui 49 väkivaltatapausta paikallisia kristittyjä vastaan. Evangelical Fellowship of India -järjestön vuosikatsauksessa osavaltiossa todetaan olevan voimakkain vaino kristittyjä kohtaan Intian osavaltioista.
Karnatakan pääkaupungissa Bengalurussa sijaitseva The Global Council of Indian Christians (GCIC) on raportoinut suurimman osan näistä väkivaltatapauksista. Järjestö raportoi ainakin kuusi kristittyjen vastaista hyökkäystä joulupäivän 2011 ja uuden vuoden välillä.
Tammikuun ensimmäisenä päivänä (2012) 20 miestä keskeytti seurakuntalaisen kotona pidetyn uuden vuoden jumalanpalveluksen. Tapaus sattui Hunnur-nimisessä kylässä, Jamkhandin Bagalkot alueella. Hyökkääjien arvioidaan kuuluvan Bajrang Dal hinduääriryhmään. Hyökkääjät ottivat pastori Siddu Guniken vangiksi ja syyttivät häntä hindujen käännytyksestä. Paikallinen poliisi puuttui tilanteeseen ja pelasti pastorin ja muut kristityt.
Uudenvuoden aattona kymmenen miestä tunkeutui seurakunnan tiloihin häiritsemään jumalanpalvelukseen Karantakassa Ganeshgudin alueelle. Hyökkääjät, joiden uskotaan olleen hindunationalisteja, pakottivat seurakunnan keskeyttämään jumalanpalveluksen. Poliisi saapui paikalle, mutta vain kutsuakseen pastori P.R. Josen poliisiasemalle seuraavaksi aamuksi. Vasta kun GCIC puuttui tapaukseen, poliisiviranomaiset vakuuttivat turvaavansa kristittyjen kokoontumiset.
Hindulaista fundamentalismia
MrSmithy
1
137
Vastaukset
- Hinduismia....
ELI plörinäksi meni hinduilla oma oppinsa, koska heidä pitäisi varjella elämää, ja ovatkin varjelleet, mutta taas sama ongelma, että kun on jollakin ajatuksissaan eri plakaatti uskonnon nimestä, niin väkivaltaa, väkivaltaa, Ei Krsihnakaan sitä asiaa välttänyt.
Moni Suomalainen uskontomaikka tietää enemmän hindujen opista kuin hindut itse, sekin on totta. Mutta kyllä se kastijärjestelmä on siinä mielessä totta, että alimman kastin tavallinen hindu ei osaa edes puhua käsitteillä, näin väitetään.
http://www.teosofia.net/eriusk/bhagavad_gita.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83373338Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2092933Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy612460Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1771520Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har181329Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään551320Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j14945- 60943
- 89885
- 20834