YLE:n Areenassa ohjelma todistajasta, joka viimein on tullut kertomaan ""hauskasta työstään iloisella ja virkistävällä työleirillä, jossa vain vaatteita kaasuteltiin""
http://areena.yle.fi/video/1326910945666
Sonderkommandon mies todistaa
4
116
Vastaukset
- ukyjtreuyjioytr
Tämä Walebaum oli aikaisemmin toisessa dokussa, joka oli tehty 1980- luvulla Jarusewskin sotilashallinnon aikana. Mies hosui mustassa kumisadetakissaan raunioilla kaatosateissa. Eikö siellä koskaan ole kesää? Silloin puheet olivat erilaisia.
Kaiken tappamisen ja pahan tekivät saksalaiset! Hänet vai pakotettiin "avustamaan" juutalaisten käsittelyssä. Kaiken pelasti loistava puna-armeija ja partisaanit. Silloin hän kertoi tulleensa A:han 1942 ja pelastui ja vapautui puna-armeijan syliin 1945 keväällä. Nousua oli ollut jo yli-capoksi, eli juutalaistyönjohtaja ja vartijavirkailija. Niin ne puheet muuttuu ja muuttuu vaeltajakansalla.
Toinen doku, jota ei kai yle ole lähettänyt tuli ruotsalaisilta. Itävallan juutalainen Josef Wermann pidätettiin jo 1939 Sveitsin rajalta salakuljettamassa repussaan sukunsa timantit, sulatetut kullat ja rahaa rutosti. J. joutui ensin kotimaansa vankilaan ja sieltä 1940 Puolaan purkamaan sotakalustoa leirille. Sitten vuonna 1941 siirrettiin Bergen-Belchiin puolelle niin pienellä vankinumerolla kuin jotakin 8000!
Hänkin nousi nopeasti capoksi ja kertoi, että ei se elämä ollut niiiiin kovaa. Oli juhlia saksalaisten kanssa. Tuotiin unkarilaista viiniä viikoittain laatikko tolkulla lampaanlihoineen ja naispuolelta sai noutaa sänkypatjoja. Hänetkin "vapautti" puna-armeija. Se ei kai ollut oikein hyvä vaihtoehto, kun hänet myöhemmin siirrettiin Itä-Saksaan vanginvartijaksi.- ahnrb
Joitakin juutalaisia kapoja tietääkseni hirtettiin sodan jälkeen kun Gulag johtajia ammuttiin trotskilaisina. Korruptio oli Nekkulassa ja Natsilassa tavallista. Rodullisesti ne siltikin pyrki kuitenkin hävittämään juutalaisia, tataareja, kalmukkeja, inkeriläisiä, saksalaisia ja monia muita.
- rtyghuijkl
Eikös tämän kuuluisan "totuuskirjan" Anus Mundin juutalainenkin Proimo Levikin ollut Auscwitcissä neljä vuotta! Kertoo kirjassaan, kuinka saivat saksalaisilta suklaata, kaviaaria ja kirkasta viinaa juhliinsa. Juutalaisnaiset olivat vapaasti käytössä ja niistä vaatekasoista löydetyillä timanteilla mm. tehtiin kauppaa piikkilankojen ulkopuolelle.
Ei se kai niin kamalaa ollutkaan, vai mitä juutalainen Primos Levi? - eijr pare kir pyt ik
rtyghuijkl kirjoitti:
Eikös tämän kuuluisan "totuuskirjan" Anus Mundin juutalainenkin Proimo Levikin ollut Auscwitcissä neljä vuotta! Kertoo kirjassaan, kuinka saivat saksalaisilta suklaata, kaviaaria ja kirkasta viinaa juhliinsa. Juutalaisnaiset olivat vapaasti käytössä ja niistä vaatekasoista löydetyillä timanteilla mm. tehtiin kauppaa piikkilankojen ulkopuolelle.
Ei se kai niin kamalaa ollutkaan, vai mitä juutalainen Primos Levi?Mites kävi niille juutalaisille jotka olivat köyhiä ja jotka eivät tehneet yhteistyötä. Pieni vihje. Kaasulle haisuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171897Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1181786Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101771Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561446Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341385Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4881026Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50966Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237913Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115911Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347869