LUE: Haaviston opintorekisteriote TÄSSÄ

opintorekisteri.

"Alla olevat tiedot Pekka Haaviston opinnoista voi kuka tahansa käydä tarkistamassa Helsingin yliopiston opintotoimistosta, koska tiedot ovat julkisia.

Tiedot löytyvät opintorekisteristä ja niitä saa katsella. Saa myös tehdä muistiinpanoja.

Ylioppilas Haaviston valtiotieteen maisterin tutkintoon tähtäävät opinnot Helsingin yliopistossa ovat alkaneet 1976. Peruutus pvm 15.9.2005 – jättänyt ilmoittautumatta läsnä olevaksi.

Pääaine: Sosiaalipolitiikka

Kiinnittämättömät valtiotieteellisen tiedekunnan opinnot

Osallistuminen hallintoon ja järjestötoimintaan 5 opintoviikkoa

(merkitty 2000)
Äidinkielen kommunikaatio-opinnot 2 ov (1997)
TVT:n johdantokurssi 2 ov (1997)
Julkisoikeuden perusteet 3 ov (1997)

Tilastotiede

Matriisilaskennan perusteet 5 ov (1977); arvosana 1

Kehitysmaatutkimus

Kehitysmaatutkimuksen perusteet 1 ov (?)

Kielikeskus

Englannin kielen tekstin ymmärtäminen 2 ov (1976)
Englannin kielen suullinen ymmärtäminen 2 ov (2000)
Toinen kotimainen kieli (ruotsi) 3 ov (1998)

Aleksanteri-instituutti
Venäjän ja Itä-Euroopan tutkimus (kesäkoulu) 3 ov (2000)

Opinnot yhteensä: 28 ov / 160 ov

Yhteenveto:
Yleis-ja kieliopinnot 14ov
Tilasto 5 ov
Opiskelijapolitiikassa hääräilystä huikeat 5 ov
ja substanssi: Kehitysmaatutkimuksen perusteet 1 ov (?) ja Venäjän ja Itä-Euroopan tutkimus (kesäkoulu) 3 ov (2000) yhteensä huikeat 4 ov"

Suomen kuvalehti: Pekka Haavisto, otaksun? kolumnin kommenteissa lisää.

"Myös minä kävin katsomassa opintorekisteriä. Merkittävää on, että yhtä lukuunottamatta kaikki Haaviston opinnot ovat sellaisia, että niistä saa joko hyväksytyn tai hylätyn, ei siis arvosanaa. Näistä kieliopintoja lukuunottamatta merkittävä osa, kenties kaikki, oli saatu hyväksyttämällä. Tämä siis tarkoittaa, että Haavisto on perustellut, että jokin muu suoritus kuin kurssin suoritus korvaa kurssin. Mutta, mutta matriisilaskennan perusteet Haavisto on suorittanut ihan oikealla tentillä ja saanut siitä ykkösen. Tuohon aikaan asteikko meni 1-:sta 3:een, joten tulkitsen, että Haavisto on matemaattisesti lahjakas."

Opintoja (28 ov) on muuten suoritettu kaikkiaan neljällä vuosikymmenellä. Tohtori Paavo Väyrynen voi sentään sanoa olleensa ministerinä samoilla vuosikymmenillä!

2

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      Vielä kauheampaa olisi seurata itsenäisyyspäivän juhlia kun presidentti avaa tanssilattian puolisonsa kanssa.

      Jos tuollainen on mahdollista niin ehkäpä muutaman vuosikymmenen kuluttua voimme seurata kun afgaanitaustainen muslimi presidentti vie lattialle pakkonaitetun vuohimorsiammensa.

    • Havistolla ei kaikki ok

      Jos Haavisto olisi jalat maassa, normaali, hän ei olisi ikinä lähtenyt ylioppilaana, opinnot keskeyttäneenÄ, tavoittelemaan maamme korkeinta virkaa, presidentin virkaa.

      Toinen asia on sitten Naton kannattaminen kun NATO on ympäristöpoliittisesti täysin kestämätön toimija, joka vain tuhoaa, myrkyttää, tappaa, rikkoo.

      Pistää silmään Niinistön vaaliorganisaatioon kuuluvien mediatalojen Sanoma Oyn, MTVn, Ylenkin viime metreillä kääntynyt tuki Haavistolle. Niinistön kannatuksen käännyttyä jyrkkään laskuun, Haaviston avulla Niinistön organisaatio yrittää saada Haaviston Väyrysen ja Soinin edelle.

      Tuki ei tule Haaviston poliittiselle ohjelmalle paitsi tietysti hänen NATO-näkemyksilleen, vaan taustalla on kylmää laskelmointia. Haavistosta ei voi koskaan ylioppilaana, vihreänä joka ajaa NATOa, kolumbialaisen pojan puolisona tulla Suomen Tasavallan presidenttiä. Se Haaviston olisi pitänyt ymmärtää, mutta joku heittää Haavistolla ja pahasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe