LUE: TÄSSÄ ote Haaviston virallisesta opintorekisteriotteesta

Rekisteriote.

"Alla olevat tiedot Pekka Haaviston opinnoista voi kuka tahansa käydä tarkistamassa Helsingin yliopiston opintotoimistosta, koska tiedot ovat julkisia.

Tiedot löytyvät opintorekisteristä ja niitä saa katsella. Saa myös tehdä muistiinpanoja.

Ylioppilas Haaviston valtiotieteen maisterin tutkintoon tähtäävät opinnot Helsingin yliopistossa ovat alkaneet 1976. Peruutus pvm 15.9.2005 – jättänyt ilmoittautumatta läsnä olevaksi.

Pääaine: Sosiaalipolitiikka

Kiinnittämättömät valtiotieteellisen tiedekunnan opinnot

Osallistuminen hallintoon ja järjestötoimintaan 5 opintoviikkoa

(merkitty 2000)
Äidinkielen kommunikaatio-opinnot 2 ov (1997)
TVT:n johdantokurssi 2 ov (1997)
Julkisoikeuden perusteet 3 ov (1997)

Tilastotiede

Matriisilaskennan perusteet 5 ov (1977); arvosana 1

Kehitysmaatutkimus

Kehitysmaatutkimuksen perusteet 1 ov (?)

Kielikeskus

Englannin kielen tekstin ymmärtäminen 2 ov (1976)
Englannin kielen suullinen ymmärtäminen 2 ov (2000)
Toinen kotimainen kieli (ruotsi) 3 ov (1998)

Aleksanteri-instituutti
Venäjän ja Itä-Euroopan tutkimus (kesäkoulu) 3 ov (2000)

Opinnot yhteensä: 28 ov / 160 ov

Yhteenveto:
Yleis-ja kieliopinnot 14ov
Tilasto 5 ov
Opiskelijapolitiikassa hääräilystä huikeat 5 ov
ja substanssi: Kehitysmaatutkimuksen perusteet 1 ov (?) ja Venäjän ja Itä-Euroopan tutkimus (kesäkoulu) 3 ov (2000) yhteensä huikeat 4 ov"

Suomen kuvalehti: Pekka Haavisto, otaksun? kolumnin kommenteissa lisää.

"Myös minä kävin katsomassa opintorekisteriä. Merkittävää on, että yhtä lukuunottamatta kaikki Haaviston opinnot ovat sellaisia, että niistä saa joko hyväksytyn tai hylätyn, ei siis arvosanaa. Näistä kieliopintoja lukuunottamatta merkittävä osa, kenties kaikki, oli saatu hyväksyttämällä. Tämä siis tarkoittaa, että Haavisto on perustellut, että jokin muu suoritus kuin kurssin suoritus korvaa kurssin. Mutta, mutta matriisilaskennan perusteet Haavisto on suorittanut ihan oikealla tentillä ja saanut siitä ykkösen. Tuohon aikaan asteikko meni 1-:sta 3:een, joten tulkitsen, että Haavisto on matemaattisesti lahjakas."

Opintoja (28 ov) on muuten suoritettu kaikkiaan neljällä vuosikymmenellä. Tohtori Paavo Väyrynen voi sentään sanoa olleensa ministerinä samoilla vuosikymmenillä!

2

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi kauheeta

      Haavisto ei selvinnyt yliopistosta. Se oli hänelle liian vaativaa. Voi kauheeta. Nyt pitäisi päästä Suomea johtamaan presidentiksi. Voi kauheeta.

      Tällaista kaveria olisi pitänyt auttaa. Vihreistä ei tietenkään löytynyt ketään, joka olisi puhinut Haaviston pois presidenttipelistä. Puoluetyyliin päinvastoin, selkäänhyppäjiä ja hännystelijöitä oli jotka vaan yllyttivät Haavistoa. On mahtanut olla huhheleiden kokouksia kun ihan normaali kadulla tallaava voi jo nyt tietää täysin varmasti, että Haavistosta ei tule presidenttiä niin kauan kun kansa saa presidentistä äänestää.

      • sulllivan

        Sillä on puhtain pakoputki....hoonataan vähän väliä,, siksi näin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      39
      4568
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2464
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1004
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      985
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      109
      833
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      814
    7. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      136
      771
    8. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      760
    9. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      706
    10. Miksi et usko..

      Että oikeasti tykkään susta!? Vähän liikaakin...
      Ikävä
      52
      690
    Aihe