Väyrysen tv-mainos ihmetyttää – ”Ei tarkoitus loukata”
Kun presidentinvaalit lähestyvät, tulkinnat kovenevat. Pekka Haaviston (vihr.) kannattajat kummastelevat nyt Paavo Väyrysen (kesk.) mainospätkää, jonka katsotaan olevan piikki Haaviston seksuaalista suuntautumista kohtaan.
Haavisto itse ei halua kommentoida muiden ehdokkaiden kampanjoita.
–Hyvässä hengessä on ehdokkaiden kesken menty, hän vastaa Uudelle Suomelle.
Väyrynen toteaa netistä löytyvässä lyhyessä mainoksessaan näin: ”Kyllä talossa pitää isäntä olla. Niin, niin ja emäntä.”
Kansanedustaja Jani Toivolan (vihr.) eduskunta-avustajan Touko Aallon mielestä mainos on suora hyökkäys Haaviston seksuaalista suuntautumista vastaan. Myös entinen kansanedustaja Jyrki Kasvi (vihr.) suhtautuu asiaan vakavasti.
–Ilmeisesti Paavo Väyrysen mielestä nainen, naimaton tai mikä tahansa muu kuin heteroseksuaali mies ei sovellu Suomen Tasavallan presidentiksi, hän kirjoittaa Facebook-päivityksessään.
Keskustassa vihreiden tulkintoja pidetään tarkoitushakuisina ja pahantahtoisina.
–Pahoittelen, jos joku on mielensä pahoittanut, mutta missään tapauksessa tarkoitus ei ollut iskeä mihinkään suuntaan eikä loukata ketään, sanoo keskustan puoluesihteeri Timo Laaninen Uudelle Suomelle.
–Tätä käytetään nyt tarkoitushakuisesti Väyrystä vastaan.
Laaninen myöntää, että kyseisen mainoksen julkaisua pohdittiin keskustassa. Kyse oli kuitenkin hänen mukaansa emäntä-sanan sopivuuden yleisestä pohdiskelusta.
–Mietittiin, miten koulutettu nuori nainen suhtautuu termiin emäntä, sanoo Laaninen.
Haaviston Facebook-ryhmässä mainos on sekä suututtanut että naurattanut. Mainos onkin muuttunut kannattajien käsittelyssä muotoon: ”Kyllä talossa pitää isäntä olla. Ja parhaassa tapauksessa kaksi”.
Emäntä-mainos on Laanisen mukaan pyörinyt televisiossa muutaman kerran.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/119496-vayrysen-tv-mainos-ihmetyttaa-–-”ei-tarkoitus-loukata”
Janikin loukkantui, nyyh!
Järkyttävä hyökkäys Haavistoa kohtaan!!
4
77
Vastaukset
- omaan nilkkaan osuu
Olipa keskustalta lyhytnäköistä ja sivistymätöntä touhua. Kun presidentti voi olla nainen ja voi olla sinkku. Meni kyllä yli ja saavat katua ja tuntea omassa nilkassaan. Oma vika.
- kainuun ukko
"Olipa keskustalta lyhytnäköistä ja sivistymätöntä touhua."
Ei mitään uutta kepun rintamalta, sieltä voi odottaa mitä tahansa.
No Väyryselle voi vaalien jälkeen sanoa että itku pitkästä ilosta..
- Naisen Mies
Hyvä Väykkä !
Nyt tulee niputettua kerralla kaikki eduskunnan pikkusielut. - punamedia
>>Janikin loukkantui, nyyh!>>
jotainhan senkin pitää ison palkan eteen tehdä! ei olekaan moneen viikkoon tainnut loukkaantua mistään, ote vähän lipsuu.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081726Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031723Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031635Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541416Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341372Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii472941Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50934Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115896Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai297869Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347823