Kertoisiko joku että saako ykköstyypin diabeetikko jolla on munuaisvikai syödä Uotilan leipomon leipiä, siis ruislimppua, perunalimppua ja uusinta mallaslimppua ja mikä noista olisi paras valinta fosforin kannalta?
Uotilan leivät munuaisvikaselle diabeetikolle
5
125
Vastaukset
- nefropaatikko
Riippuu siitä miten pitkälle munuaisten vajaatoiminta on kehittynyt. Jos ollaan jo esim. predialyysivaiheessa, kannattaa kaikki ruisleipä ja kokojyvätuotteet muutenkin unohtaa, koska fosforin saantia on rajattava reilusti.
Mutta jos sinulle ei vielä ole annettu ruokavalio-ohjeita (proteiinin ja etenkin fosforin rajoitusta), niin en näe esteitä.
Paras vaihtoehto on minusta se, jossa ei ole ruista eikä muutenkaan kokojyväjauhoja eli tuoteseloste kertoo, peruna varmaan menee hyvin. Ja toki suolapitoisuuttakin kannattaa seurata...
Itse diabeettista nefropatiaa sairastavana en söisi noista mitään, mutta toki olenkin jo predialyysivaiheessa. - Fineli kertoo
Fineli kertoo jotakin:
Ruisleipä, uotilan maalaisruislimppu, fazer, täysjyväruisjauho
Fosforia 271.3 mg/100 g
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=31826&lang=fi
Sekaleipä, uotilan perunalimppu, fazer, täysjyväruis-, hiivaleipävehnäjauho
Fosforia 219.4 mg/100 g
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=31827&lang=fi
Noista kahdesta perunalimpussa on vähemmän fosforia.
Mallaslimppua ei löydy Finelistä. Tietoa ei varmaan saa kuin Fazerilta.
Jos leipää ajattelee energialähteenä, pitäisi tietysti katsoa, mistä saa vähiten fosforia kilokaloria kohti. Noiden Finelin linkkien avulla voi tämänkin laskea helposti halutessaan. - limppuja
Voihan prkl, mitä tässä enää voi syödä kun tuo ruisleipä on suurinta herkkua. Mulle on annettu noita rajoituksia mutta noudattaminen pätkii pahasti. Pitäis varmaan terästäytyä mut miten noita fosforeita jaksaa laskea jokasesta suupalasta. Mitä leipiä ja ruokia te syötte? Ja ihan yleensäkin mitä sitten voi syödä? Kertokaa mielellään ihan nimeltä niin ois vähän helpompi valikoida.
- uremmreu
Voihan räkä! Tuo ei ole yhtään mukava ruokavalio, mutta mitäpä sitä ei henkikultansa eteen tekisi. Oletko ollut ravitsemusterapeutin vastaanotolla? Sinne pitäisi jokaisen munuaisongelmaisen diabeeikon päästä. Pyydä lähtete, jos et ole ollut. Fosforin kanssa nyrkkisääntö on, että leivistä käyvät kaikkein vaaleimmat, ranskanleipätyyppiset. Maitovalmisteissa fosforia on myös runsaasti, siksi sitäkin rajoitetaan voimakkaasti. Monissa leikkeleissä ja lihavalmisteissa on myös fosfaatteja. Onko sinulla kalium-arvot nousseet?
- Fineli kertoo
Siltä varalta, että ei ole tuttu:
http://www.musili.fi/fin/ravitsemustietoa/
Pääsee ainakin alkuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171897Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1181786Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101771Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561446Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341385Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4881026Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50966Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237913Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115911Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347869