Myös Iltalehden gallup vahvistaa voimistuvan trendin. Pekka Haavisto on nousemassa vaalien ensimmäisellä kierroksella kakkoseksi ohi Paavo Väyrysen.
http://www.mtv3.fi/uutiset/presidentinvaalit2012/index.shtml/arkistot/kotimaa/2012/01/1480254/iln-kysely-vahvistaa-niiniston-kannatus-hupenee
IL-gallup: Haavisto pudottamassa Väyrysen
6
<50
Vastaukset
- Median surkea
viime hetken vedätys ei muuta..
- Johtopäätös on väärä
Kysymyksessä on ILn tekemä puhelinkysely. Siinä virhemarginaali on plus miinus 3 %-yksikköä molempiin suuntiin (6 yht). Se tarkoittaa, että Väyrysellä ja Haavistolla on tasapeli.
Se on aina tämmöistä kun ihmiset eivät tiedä mitä puhuvat ja media yrittää vetää retkuun. IL yrittää pelastaa Niinistöä. Niinistö voittaisi Haaviston mutta ei Väyrystä.
- Jotkut..
työläistaustaiset, etenkin nuoret naiset ei ymmärrä, että Haavistolla ei ole mahdollisuutta voittaa Niinistöä toisella kierroksella.
- ????????????????????
Mitenhän noita galluppeja pitää tulkita.
Viisi päivää sitten Niinistölle lupasivat jopa yli 50%:n kannatusta. Nyt on puolet siitä ja aikaa on kulunut viisi päivää.
Sitten toinen asia. Väyrynen äänestetään vaaliväittelyiden voittajaksi. Lehtien jatkuvat kyselyt osoittavat Väyrysen olevan ylivoimainen kaikkiin muihin.
Kuitenkin Haaviston kannatus nousee samaan aikaan hurjasti "virallisissa" gallupeissa..
Joku tässä jutuss ei täsmää. - Hätä kädessä Saulill
Ehkä gallupit on ostettu kiinalaiselta selvännäkijältä?
- Kondomi-Kiiski
Paavo Väyrynen menetti pelin viimeistään eilen vänkäämisellään ja 70-luvun tunkkaisilla kaiuilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171897Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1181786Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101771Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561446Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341385Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4881026Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50966Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237913Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115911Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347869