Yli puolisen vuotta ellei kauemminkin olen kärsinyt kauheista ulostusongelmista. Tuntuu ettei suoli tyhjene kunnolla ja kokoajan tuntuu että täytyis ulostaa. Välillä pahoja ilmavaivoja, ripulia ja ummetusta ja papanamaista kakkaamistakin. Yritän olla ajattelematta asiaa ettei stressi pahenna mutta aika mahdotonta kun pelkään että tulee seuraavaks housuunkin. Olen myös jännittäjä ihminen ja kaikenlaiset auto ja bussimatkatkin ovat kauheita kun tuntuu että pomppiminen ja muu pistää heti suolta vähäsen liikkeelle, monesti joutunut käydä jopa vartin tai puolen tunnin välein n. tunnin/parin reissuilla metässä tai ties missä ulostamassa :( lisäksi sitten päästelen ilmojakin pihalle ja tuntuu että nyt se kakkakin tulee mutta ei kuitenkaan, haiseekin vielä kauheelle. Monesti alaselkäkin kipeä, väsyttää nämä oireilut ja tuntuu että nukunkin huonosti ja ihoa kuivattaa? Pelottaa että onko tämä vaan sairaanloista jännittämistä/stressiä vai jotain vielä vakavampaa.. Apuja? :( ahdistaa mennä lääkäriin niin jos täältä saisi alustavaa tietoa että mitä tämä voisi olla..
Jännittäjä vai jotain muuta?
Mikäihmetulppa
299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
UP! help!
Ummetus. Haepa apteekista Vi-Siblin -nimistä kuituvalmsitetta. Muuta ruokavaliotasi niin, että et syö sokereita tai valkoisia jauhoja, mielellään luovut vähäksi aikaa kaikesta viljasta. Syö hyviä rasvoja kuten kylmäpuristettuja öljyjä: kookosöljyä, oliiviöljyä, pellavaöljyä, hamppuöljyä... Ja voit käyttää myös voita. Yritä syödä kuitupitoisia kasviksia.
Sinulla on varmaankin hiivaa suolistossa liikaa ja se elää nimenomaan sokereista. Hyviä suolistobakteereja pitäisi saada lisää, koita maitohappobakuja. Lisäksi tarvitset enemmän kuituja.
Jätä myös kaikki elintarvikkeet, joissa on lisäaineita eli einekset ja valmiiksi maustetut jugurtit tms.