Ajattelin äänestää Haavistoa, koska on sen verran fiksu ja filmaattinen mies. Eikä homouskaan haittaa.
Mutta myönnettävä se on... Pitää ajatella Suomen mainetta ulkomaillakin. Ne saattavat olla siellä sen verran pikkusieluisia etteivät hyväksy homoa pressaa, joten se voi vaikuttaa Suomen suhteisiin ulkomailla... Ei se ole hyvä juttu.
Presidentti on kuitenkin ulkopolitiikan johtaja ja armeijan johtaja vai mikä lie ylipäällikkö. Haavistolla ei ole kokemusta tästä tehtävästä.
Joten, rationaalisena ja koulutettuna ihmisenä on kai äänestettävä Väyrystä. Ei kai tuollaista kokemusta voi sivuuttaa. Pakko laittaa omat suvaitsevaisuus toistaiseksi sivuun ja ajatella Suomen etua. Presidentin on hyvä olla arvovaltainen.
Myönnettävä se on vaikkei haluaisi...Väykyllä on parhaat meriitit tehtävään. Res. upseeri (mitä arvostan), tohtori, pitkäaikainen ulkoministeri. Se lisää Suomen painoarvoa missä pressaa tarvitaan.
Tulin ulos kaapista
3
<50
Vastaukset
- Älä ressaa
Homo presidentti kertoo edistyksellisestä ja tasa-arvoisesta sivistysmaasta. Haavistolla on myös runsaasti diplomaattista ulkomaankokemusta, ja tietää kyllä miten maailmalla toimitaan. Ei ole ollut ongelmia.
Mutta jos itse pidät enemmän Väyrysestä niin sitten tietysti äänestät Väyrystä, ei siinä mitään ongelmaa ole. Oma valintani kuitenkin on Pekka Haavisto, koska muistan vielä kuinka rähmällään Väyrynen oli Neuvostoliiton edessä eikä meinannut Viron itsenäisyyttäkään tunnustaa. Haavisto puolestaan ottaa kohteliaasti kaikki huomioon, mutta pitää samalla huolellisesti kiinni suomalaisista arvoista. - sano ei pilipalille
diplomaattista ulkomailta niimpä näyttää olevan he he he, suomalaista arvoistako onko ne muuttunu homoiluksi ja lespoiluksi .nuorille äänestäjille tiedoksi äänestäkää presidenttiä jolla on oikeat arvot tärkeät
- Oikeudenmukaisuus9
EI Natolobbareille, EI Guggenheimille, EI äärioikeiston loiseliitille, oli sitten homo, hetero, tai mikä tahansa.
Kyllä Suomen työväestölle, kansalle ja Arhinmäelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832