ja ehkä tyhmä. Olen joskus keskustellut tällaisten, etupäässä pohjoisesta olevien Väyrysen kiivaiden kannattajien kanssa ja tullut tähän johtopäätökseen. Jokin ihmeellinen sokea piste näissä ihmisissä estää heitä näkemästä millainen luonnevikainen nilkki Väyrynen todellisuudessa on. On aina olevinaan oikeassa, ei koskaan tunnusta olevansa väärässä. Syyttää muita ajojahdista ja panettelusta.
Minussa Väyrysessä tiivistyy hyvin pitkälle se synkin ja pimein suomalainen paikalliskulttuuri joka ilmenee varsinkin Pohjois-Suomessa. Sillä pohjoista pimeää Suomeahan Väyrynen lopultakin edustaa. Henkistä pimeyttä.
Ihminen joka ihailee Väyrystä on jossain määrin pimeä
8
53
Vastaukset
- Koul/RUK
Kyllä se henkinen pimeys mieluummin Helsingissä asuu, ainakin saitin kirjoitusten perusteella.
- Hämmästyttävää
on todellakin tuo sinun oksennuksesi?!
Jos tuon on tarkoitus edustaa valveutunutta edistyksellistä kansalaista, niin minkälaisia ne tosi juntit on siellä etelässä???? - maanista puhetta
Sun ei kannattaisi pohtia noita asioita.
- Kukku Luuruu
Taidat kertoa eräästä palstalaisesta, joka asuu kepupalstalla, ja käyttää tällä kertaa Jomppe-vaari nikkiä. Niin täydellisesti kuvauksesi hänen sopii.
Hänhän kaikenlisäksi on lähinnä Impivaaralaista, kun on kotoisin Rautavaalta, joka nyt kylläkin aivan Impivaaraa muistuttava paikka ollut koko historiansa ajan.
Väyrynen on taas sivistynyt Tohtorismies, joka on ahkera yrittäjä ollut koko ikänsä, mitä todistaa tämä vaalikampanjansakin.
Vihreiden Haavistonlaisten henkistä pimeyttä todistaa taaskin se, että katsotaan vihapuheiksi sekin, jos sanoo talon tarvitsevan myöskin emännän.
Eli onko nyt niin, että Helsinkin edustaa sitä pimeyden ydintä, ja suvaitsemattomuutta.
Olkoon homot homoja, muta kyllä kai sitä nyt pitää saada lapsiakin hankkia, ja naista rakastaa.
Urkosen pääasiallinen tehtävä etsiä itselleen naaras, jonka kanssa pariuduttuaan, rakentaaa pesä, ja hoitaa ja ruokkia jälkeläisensä, sekä opastaa itsenäisesti elämää ja lajiaan jatkamaan.
Jomppe-vaarimme on kertonut elämästään, niin se muistuttaa jotensakin käen elämää. - kansalainen
näitte kai minkälaiseen käytökseen amerikan malli ajaa ihmisiä eilen uutisissa.
kyllä muistutti rebublikaanien käytös vahvasti pohjoiskoreaa. - Neukkalan fani
Onko paavo v stasin listoilla ja ono paavo KOMMARI PUNIKKI?
- Häh?
Stadissa on kännivaihe jo edennyt pitkälle?
Aamun lehden mukaan 10% helsinkiläisistä, yli 40 000 kansalaista, elää toimeentulotuen varassa. Sinne onnelaan kaivataan epätoivoisesti lisää ihmisiä nauttimaan tästä onnesta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11598Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061553- 121328
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2211038- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2816Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29797Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks43776- 9770