Ei ole mitenkään reaalimaailmasta, että oikeaa työtä tekemätön, armeijaa käymätön ja opintotasoltaan ylioppilas voisi olla Suomen Tasavallan presidentti ja Puolustusvoimien ylipäällikkö. Huomatkaa, etten ottanut mitään kantaan henkilön yksityiselämään. Haavisto, niin selkeä ilmaisultaan ja hyvin käyttäytyvä ja looginen ihminen kun onkin, ei vaan omaa riittävää koulutusta ja elämänkokemusta Presidentin tehtävään. Hänelle varmasti löytyy monia muita tärkeitä tehtäviä yhteiskunnassamme.
Aikamme haihattelua, Osa Haavisto
5
<50
Vastaukset
- Res. korpr.
Puolustusvoimain ylipäällkön tehtävän osalta huomautan, että eipä tainnut tasavallan presidentti ja puolustusvoimain ylipäällikkö Tarja Halonenkaan suorittanut Suomen armeijaa.
Presidenteistä sitä ei ollut käyneet myöskään esim. Ståhlberg, Svinhufvud, Kallio eikä Rytikään.
Tarkalleen ottaen myöskään marsalkka Mannerheim ei suorittanut Suomen armeijaa. Ainakaan varusmiehenä. - Pekka on statisti
Eläkäämme nykypäivää, eilen oli eilen. Haavistolla ei ole lainkaan ulkopoliittista kokemusta, joten häntä ei voi edes vertailla istuvaan presidenttiin.
Pelkillä ylesitiedoilla, suppealla erikositumisella ja hyvilläkään esiintymiskyvyillä ei isoissa pöydissä pärjätä.Haavistolla on laaja kokemus kansainvälisestä diplomatiasta, aivan kuten oli Ahtisaarellakin presidentiksi tullessaan. Haavisto toimi myös kansainvälisessä ministerintehtävässä ollessaan kehitysyhteistyöministerinä 1995 - 99.
Älykkyyskin on asia, joka auttaa ihmistä nopeasti omaksumaan laajoja asiakokonaisuuksia. Haaviston terävää älyä ei kai kukaan täyspäinen voi kiistää?- ei harjoittelijaa
patriklind kirjoitti:
Haavistolla on laaja kokemus kansainvälisestä diplomatiasta, aivan kuten oli Ahtisaarellakin presidentiksi tullessaan. Haavisto toimi myös kansainvälisessä ministerintehtävässä ollessaan kehitysyhteistyöministerinä 1995 - 99.
Älykkyyskin on asia, joka auttaa ihmistä nopeasti omaksumaan laajoja asiakokonaisuuksia. Haaviston terävää älyä ei kai kukaan täyspäinen voi kiistää?Haaviston ulkopoliittiset tiedot ja taidot sekä osaaminen eivät riitä tehtävään. Isoihin pöytiin ei lähdetä harjoittelemaan ja pelkällä älyllä ei pärjätä, jos taustat ovat ohuet.
- Suomi rappiolla
Olisit vain reilusti tuominnut Haaviston homoseksualismin. Minua etoo juuri tämä ettei suomalainen mies uskalla enää vakaumuksellisesti sanoa että homoseksuaalisuus on iljettävää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242100Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1332009Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101817Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2581491Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341397Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5411142Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50992Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115936Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348921