Kulkurin iltatähti -kappaleen sävelellä joskus 1980-luvun alussa Juice pilkkasi rankasti Remu Aaltosta, jonka kanssa heillä oli jotain suukopua tuohon aikaan. Onneksi sitten myöhemmin välit kuitenkin paranivat.
Ei tainnut olla levyllä eikä Saimaa-ilmiö-elokuvassakaan tuota pätkää, mutta minulla oli Ylen nauhoitus jostain festareilta C-kasetilla ja siellä oli tuo biisi. Muistaako joku muu?
Pilkkalaulu Remusta: "narkkarin pää räjähti"
7
484
Vastaukset
- asioistatietävätaho
Voin hyvin uskoa että Juice moisen sanoituksen tekaisi. Miehillähän oli tosiaan jotain sanaharkkaa keskenään, vuosi taisi olla 1983 tai -84 kun Remu moitiskeli Leskistä liiallisesta ryyppäämisestä.
Jonkun lehden haastattelussakin Remu sanoi että "näin Juice Leskisen kännissä" ja tottahan Juice tähän tarttui heti ja tokaisi takaisin eräässä toisessa lehdessä että "Remu näki minut kännissä mutta sillehän minä en voi mitään". - ijhvhccccc
.....
- faertty
Olis se Juice sille kännilleen jotakin voinut, ei vaan pystynyt. Ei olis vaan juonut itseään känniin. Alkoholistin selityksiä
- tototoo
Etkö pystynyt tuon parempaan? Olisit yrittänyt kovemmin.
- asioistatietävätaho
Niin Juicehan tarkoitti sitä että kun "Remu näki minut kännissä" että Remu oli sillä hetkellä kännissä kun näki Leskisen eikä Juice sille Remun kännille mitään voinut. Nämä ovat juuri näitä Juicen sanaleikkejä mitä hän harrasti.
- 9403
Juicelle oli juomisesta huomauttelu arka paikka. Mika Sundqvistiin meni välit vuosiksi, kun Sundqvist oli kysynyt Leskiseltä, että miksi kallista studioaikaa pitää käyttää juopotteluun.
- asioistatietävätaho
Oli, ja kaikki muukin neuvominen oli Leskiselle punainen vaate. Ellei sitten kyse ollut jostain niin harvinaisesta asiasta mihin Leskinen itse pyysi apua. Sellaista ei vaan tainnut olla.
Antti Heikkisen kirjasta käy ilmi että Juice ei osannut esimerkiksi käyttää sähköpostia. Aamulehden kolumnit/pakinatkin piti hakea häneltä kotoa joko paperille printattuna tai sitten toimittaja kävi postittamassa sen Juicelta itselleen. Juice olisi varmasti raivostunut jos joku olisi hänelle ruvennut sähköpostin käyttöä opettamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t734416- 332511
- 402324
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin211815Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401672Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251552- 811536
- 1491346
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221243Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901145