Tännepäin apuja !

Elikkä siis tilasin Romaniasta tavaraa postitse lähetettäväksi suomeen. Lähetystunnuksen avulla sain selville seuraavaa :

18.01.2012, klo 09:01 Lähetys saapunut maahan 01000 HKI VANTAA, ULKOMAANTERMINAALI

14.01.2012, klo 13:57 Lähtenyt Suomeen 01000 Ulkomaa/Foreign country

13.01.2012, klo 10:19 Postitettu lähtömaassa 01000 Ulkomaa/Foreign country

Elikkä siis 2 päivää paketti notkunut lentokentällä, onko normaalia ? käsitykseni mukaan pitäisi kulkea nopeammin. Tuossa ei kuitenkaan ole mitään ilmoituksia että olisi jäänyt tulliin tai vastaavaa joten olenko vain kärsimätön ? paketilla on siis todellakin paljon arvoa jne joten siksi aikamoinen kuumotus päällä joten toivoisinkin siis asiallista palautetta sekä faktatietoja, kiitos etukäteen !
9403
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ja tosiaankin siis otin yhteyttä itellaan ja sielä sanoivat online palvelussa että kyseisestä paketista ei ole merkintöjä suomeen saapumisen jälkeen ?? vaikka on sielä 2 päivää jo ollut

Äänestä

EU-maista voi tilata tavaraa vapaasti Suomeen. Ei joudu tullaukseen normaalisti kuten ei esimerkiksi Englannista, Ruotsista tai Saksasta tilattavakaan tavara.

Tietysti on joitakin rajoituksia siinä, mitä ei saa tuoda maahan, mutta koskee kaikkia maita.

Normaalisti tuon pitäisi näkyä jo ainakin Helsinki 00000:ssa eli Ilmalan lajittelukeskuksessa ja vielä pitemmälläkin. Voi olla, että skannaukset eivät ole toimineet ja paketti on itse asiassa jo edennyt. Kannattaa odottaa maltillisesti vielä. Itsellenikin on käynyt joskus, että ensimmäinen skannaus Suomessa on tullut omasta postikonttorista!

Äänestä

elikkäpäivitystä tilanteeseen = mikään ei ole muuttunut. Elikkä paketti on vieläkin hki-vantaalla. Olen koittanut soittaa jnejne siellä ei kukaan osaa auttaa ja vaikka kuinka tivaa niin samat vastaukset tulee elikkä "paketista ei ole merkintöjä plääplää", miten tämä edes on mahdollista. Ja kyseisella paketilla on arvoa tilipussin verran että sen takia tässä nyt kuumotus päällä ja kiire että tuleeko sitä helvetin pakettia ollenkaan !! hienoa itella

Äänestä
  • Ettei pakettia ole palautettu Romaniaan esimerkiksi puutteellisen osoitteen takia? Kannattaisi Romanan seurannastakin katsoa, mitä näkyy. Toisaalta Itellan seurannastakin tuon pitäisi näkyä.

    Paketti on lähettäjän vastuulla niin kauan kuin vastaanottaja on sen kuitannut. Lähettäjä on käynnistettävä kyselyt paketista Romanian postista.

    Ehkä tuossa kannattaa kuitenkin vielä muutama päivä odotella.

    Äänestä

  • 613 kirjoitti:

    Ettei pakettia ole palautettu Romaniaan esimerkiksi puutteellisen osoitteen takia? Kannattaisi Romanan seurannastakin katsoa, mitä näkyy. Toisaalta Itellan seurannastakin tuon pitäisi näkyä.

    Paketti on lähettäjän vastuulla niin kauan kuin vastaanottaja on sen kuitannut. Lähettäjä on käynnistettävä kyselyt paketista Romanian postista.

    Ehkä tuossa kannattaa kuitenkin vielä muutama päivä odotella.

    Vielä sen verran, että kallimmat lähetykset kannattaa vakuuttaa tai lähettää kuriirilla (DHL, UPS jne).

    Äänestä

Mitä jos paketin sisältö rikkoo suomen tuontirajoituksia ? Onko silloin mahdollista että paketti on jäänyt tullin haaviin vaikka siitä ei ole merkintöjä seurantatiedoissa ja Romania kuuluu kuitenkin EU:hun joten eikös pitäisi olla tullivapaata ? eli yksinkertaisesti paketti on vain jäänyt lojumaan jonnekkin hki vantaalle. Voiko sen kenties itse käydä hakemassa lentokentältä tietoja vastaan ?

Äänestä
  • En noihin kysymyksiin osaa vastata, mutta tuli mieleen yksi juttu liittyen toiseen vastaukseen.

    Lähetin paketin ihan vain normaalisti Suomen sisällä toisesta kaupungista toiseen. Sitten paketti jumiutui johonkin lajittelukeskukseen useammaksi päiväksi ja paketin vastaanottaja toki alkoi myös jo ihmettelemään. Noh, soittelin sitten Itellalle eivätkä löytäneet pakettia sieltä lajittelukeskuksesta. Virkailija sanoi, ettei hänellä ole mitään tietoa missä paketti kulkee.

    Sitten hän ehdotti ottamaan suoraan yhteyttä postiin, jonne paketin oli määrä saapua. Siellähän se olikin sitten ollut sen useamman päivän! Olin pakannut lähetyksen liian heikkoon pahvilaatikkoon ja tämä koko laatikko olikin sitten levinnyt jossain vaiheessa. Olivat sitten korjailleet pakettia, mutta samalla jotenkin unohtaneet rekisteröidä paketin saapuneeksi. Eipä siinä mitään menetä, jos kokeilet ottaa yhteyttä omaan postiisi. Otat lähetystunnuksen mukaan ja kerrot, että kaipailet tietynkkoista pakettia Romaniasta.

    Toivottavasti saat pakettisi! Kyllä tuossakin omassa tapauksessa sai jännittää kaikki ne päivät, mutta ulkomailta tilatessa jotain arvokasta saa jännittää vieläkin enemmän.

    Äänestä

Kiitti vinkistä ! mutta ei ollu paketti omassa postissakaan ! nyt alkaa jo mennä pinna ihan totaalisesti.. itellalla ei osata sanoa juuta eikä jaata, paketista ei ainoatakaan merkintää hki-vantaalle saapumisen jälkeen ? mitä helvettiä.. paketin lähettäjä romaniasta ei osaa sanoa mitään koska hänellä sama jäljityskoodi kun minulla joten ei tiedä sen enempää.. enkö voi marssia suoraan hki-vantaalle ja hakea sieltä sen hiton paketin ?

Äänestä
  • Onko muille tapahtunut vastaavaa ? miten toimitte tilanteessa ja miten lopulta kävi ? olisin enemmän kuin kiitollinen !!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


toomasss kirjoitti:

Elikkä siis tilasin Romaniasta tavaraa postitse lähetettäväksi suomeen. Lähetystunnuksen avulla sain selville seuraavaa :

18.01.2012, klo 09:01 Lähetys saapunut maahan 01000 HKI VANTAA, ULKOMAANTERMINAALI

14.01.2012, klo 13:57 Lähtenyt Suomeen 01000 Ulkomaa/Foreign country

13.01.2012, klo 10:19 Postitettu lähtömaassa 01000 Ulkomaa/Foreign country

Elikkä siis 2 päivää paketti notkunut lentokentällä, onko normaalia ? käsitykseni mukaan pitäisi kulkea nopeammin. Tuossa ei kuitenkaan ole mitään ilmoituksia että olisi jäänyt tulliin tai vastaavaa joten olenko vain kärsimätön ? paketilla on siis todellakin paljon arvoa jne joten siksi aikamoinen kuumotus päällä joten toivoisinkin siis asiallista palautetta sekä faktatietoja, kiitos etukäteen !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu