Törmäsin siis jo aiemmin tällaiseen sivustoon, kuin Ylilauta. Minulta kesti hyvin kauan oppia sen nopeatempoinen toimintamalli, joka pelkiltään riittäisi minusta kyseisen sivuston kieltämiseen nuorilta, joille se selkeästi aiheuttaa keskittymishäiriöitä. Tästä todisteena voidaan nähdä sivuston sisältö.
Ylilaudan näkyvyys mediassa on siis viime aikoina lisääntynyt huomattavasti, mutta ei tarpeeksi. Kyseessä on yhä törkyä sisältävä vihasivusto, joka turmelee nuorisomme, kuten taas saimme lukea iltalehdestä. Ainut tapa saada tällaiset internetsivustot ruotuun on tuoda ne julkisuuteen, saada vapaaehtoiset vastuulliset aikuiset seuraamaan nuorison touhuja netissä, ja äärimmäisessä tapauksessa ongelmaan tulisi puuttua lakimuutoksella.
Jokaisen vastuullisen aikuisen tulisikin puhua nuorisolleen netin vaaroista ja ehdottomasti kieltää perheen pienimmiltä netin käyttö ilman valvontaa. Lisäksi nuorten kavereiden vanhemmille kannattaa kertoa Ylilaudan kaltaisista sivustoista.
Ylilaudan kaltaisten sivustojen ylläpitäjät ovat tietenkin pohjimmiltaan vastuuttomia nuorison korruptoijia. Julkisen Sanan Neuvoston (JSN) ajama pakollisen rekisteröitymisen periaate pitäisi saada voimaan myös tällaisilla "vapaan keskustelun" sivustoilla. Onko tällaisille sivustoille edes tarvetta, onkin sitten jo vakavampi kysymys. Oma mielipiteeni on, että sivustonne on vain yritys syödä muiden, asiallisempien, keskustelupalstojen käyttäjäkuntaa tarjoamalla rivoa pornografiaa ja keksittyä populaarikulttuuria.
Diakonissana tiedän, että nuorisokulttuuri voi olla hyvin vaarallista, kun se pääsee vaikuttamaan vapaasti nuorten elämänkatsomukseen ilman, että aikuiset antavat nuorisolle ohjausta, jonka avulla käsitellä netissä kohtaamiaan asioita. Nuoret tarvitsevat rajoja. Kaikki vastuulliset lukijat, jotka tavoitan tällä viestilläni, tehkää nuorisolle palvelus ja levittäkää tietoa tästä sivustosta muille vanhemmille.
Internetin harmaat sivut ja nuoriso
24
1183
Vastaukset
jep. kielletään ylilauta, niin loputkin teinit siirtyvät pimeän verkon puolelle thorlaudan käyttäjiksi. sitähän ei voi kieltää kun edes sen sijaintia ei ole tiedossa.
sinä et sinne ehkä löydä, mutta ei sinne pääsy hirveän paljoa vaadi kun iltalehden toimittajakin on homman oppinut :D
http://meemi.info/index.php/Thorlauta- perse
ebun :D
Mummo haluu et me ei enää lautailla!
Me tullaa sit lautailee siihen sun asumisoikeusasuntos rapun etee
MAKE osaa fiftarinki
Ja vitusti kynttilää
Aina ne mummot valittaa lautailusta....
Mitä helvettiä - rearside nollie
check doubles :D
- liha
Marjukka päivän paras rölli :-DDDDDDDDDD
- Sldjdj
Otankin täs vain tuplat
- Seksi-Seppo
AP on pyllyynsä täytettä janoava homoseksuaali ja on hankkimassa ensimmäistä tekokyrpäänsä. Suositelkaa jotain, mieluiten halpaa ja päräyttävää, jolla olisi miellyttävä rassailla. Kertokaa omia suosikkejanne/kokemuksianne ja muukin asiallinen keskustelu aiheesta on sallittu! :3
- Yes, I mad
Pitäkäähän kukkahattutädit huolta vain omista asioistanne.
- joomoiiltoivaa
Mad too brother nyymi
- mirva
PEDRO
- homolauta on nyt in
Juuri näin, ylilauta on kiellettävä.
Nuoriso ohjattava vaikka mieluummin homolaudan käyttäjiksi. - UPSIS
ups
- uppistas
Ääni homolaudalle, okein hyvä teinisivusto varsinkin pojille! ;-)
- MAGEJAVILJAMIIIII
Mitäs jos te ette puutu minkään sivuston toimintaan? On ihan oikein, että on tuollainen anonyymi palsta materiaalin ja ajatusten jakamiseen.
Jatka sinä vain kirjoitteluasi täällä Syöpä24:ssä.
MAGE GUIDDAA, E/B/INS :::D:D:D:DD:DDD::DDD - Pikkujuttu
Vähemmän noista on vaaraa kuin muslimien lisääntymisestä.
- budo päärynä XD
"itse keksittyä populaarikulttuuria" voi hyvänen aika ei nuoret saa tehdä omia juttuja ja omaa kulttuuria. Kerropa hieman siitä populaarikulttuurista tai kulttuurista yleensä, joka ei ole itse keksittyä...
- Vladimir Putin
No jos nyt ollaan vakavia niin mun mielestä tää on taas hyvä esimerkki siitä että suomessa ei oo minkään näköstä sananvapautta ja se että noi oikeesti luuleee että ne voi kieltää jotain pelkästään koska ne ei siitä ite pidä kielii syvästä poliisivaltiosta ja jos me sellatteessa asutaan niin ei kyllä kenenkään pitäs olla ylpee isänmaastaan.
Ylilauta?
Viimeksi vierailin thorlaudalla ja aika raakaa tekstiä.- Jussuf (se sama)
Kirjoitat nuorista, nuorisosta ja nuorisokulttuurista.
Jäi epä selväksi tarkoitatko "nuoria" vai nuoria, "nuorisoa" vai nuorisoa, "nuorisokulttuuria" vai nuoriso kulttuuria...- miksimä
Kuulen nahkahousujen narinaa
- paxu.
Jos haluamme pelastaa lapset, siihen ei Ylilaudan kriminalisointi ole mikään ratkaisu. Koko internetille tulee laittaa K16 kielto. Kännyköille K16 kielto. Tietokoneille ja pädeille K16 kielto. Televisiolle myös K16 kielto ajalle klo 15-07. BB yms tositelevisiot K16 rajoitus. Sitten myös energiajuomille, limsoille, makeisille, muille sokerisonnille, pikaruoalle, eineksille K16 kielto. Myöskin elokuvateattereiden ikärajat uusiksi, elokuvat joissa on leima väliltä K9-K15, tulee muuttaa K16 leimallisiksi. Musiikillekin täytyy laittaa K16 rajoitus ainakin ulkomaalaisen popin, hipediraphopin, metallin kategorioihin. K16 rajoitus myös kaikkiin lehtiin, jotka suunnattu tällä hetkellä nuorisolle (pl. luonto ja harrastuslehdet), sekä muotilehtiin, ja höpöhöpö uutislehtiin.
Näillä kevyillä rajoituksille lapsemme, korjaan, lapsenne pelastuvat. - kukkahattutäditpls
MITÄ VITTUA:DDDDD olen kyrpäänymyöten täynnä kukkahattutätejä:DDD
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827