ja haluan näin ollen, että kouluissa opetetaan ruotsia eli annetaan mahdollisuus opetella ruotsia niille suomalaisille, jotka haluavat ylläpitää ruotsia ja palvella ruotsinkielisiä ruotsiksi. Haluan myös että niihin viranomaisten työtehtäviin, joissa tarvitaan ruotsia, vaaditaan ruotsin osaamista. Haluan myös, että Suomessa on kielilainsäädäntö, joka takaa viranomaisissa ruotsinkieliset palvelut. Eikö olekin hienoa. Ajattelen suomenruotsalaisten vähemmistömme parasta.
Vaikka olen näin hieno ihminen ja ajattelen näin lämmöllä vähemmistöämme, en ole idiootti, en suostu vähättelemään suomenkielisiä enkä suomen kieltä enkä kannata epädemokratiaa eli en hyväksy ruotsin pakottamista niille kansalaisille, jotka eivät ole kaksikielisen viranomaisen palveluksessa eivätkä tarvitse työssään ruotsia.
Joten haistakaa vittu RKP:läiset.
Rakastan suomenruotsalaisia
pakkoruotsinet
1
<50
Vastaukset
- Kohta mä poistan var
Voisi tietysti kysyä että pidätkö enemmän puolalaisista, vai venäläisistä jotka puhuvat ruotsia, vaiko ehkä ruotsia puhuvasta kosovoalbaanista. Onko pitämisellesi väliä onko tämä Puolankatolinen vai Puolanjuutalainen tai ehkä ihan ruotsia puhuva somalimuslimi???
Niin, ruotsalaisuus tai ruotsinkielisyys on todella kultturellia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171897Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1181786Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101771Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561446Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341385Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4881026Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50966Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237913Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115911Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347869