Ateismi perustuu

kehäpäätelmään joka väittää että jumalaa ei ole koska ateisti ei häneen usko

ateisti on täten tuomittu kiertämään kehää ikuisesti
12105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kannattaa ostaa lisää WC-paperia koska aivopierussasi on roiskeita.

Äänestä

Väärin meni, nolla pistettä!

Kun tutkimme maailmaa tieteen keinoin, emme löydä jumalia. Missään ei tule vastaan sellaista viitettä, joka sysäisi uskomaan yliluonnollisiin taikasetiin pilvissä. Tiede on päin vastoin paljastanut ihmiskunnalle paljon siitä, millaisessa maailmassa me elämme ja miten tuo maailma toimii.

Kun asioille on järjellinen selitys, ei tarvitse edes miettiä sitä mahdollisuutta, että pronssikautisessa palestiinassa olisi sittenkin tiedetty jotain perin tärkeää koko ihmiskunnan kannalta.

Ei ole siis kehää. On lineaarisesti kumuloituvaa tietoa joka aiheuttaa ekponentiaalisesti kasvavaa ymmärrystä. Jumala on hypoteesi jota emme tarvitse.

Äänestä

Ateismi on sisällöltään tyhjä, pienten ihmisten keksimä keino pilkata Jumalaa.

Äänestä
  • Sinullako oikeus pilkata muita pieniksi ihmisiksi kun he eivät usko kuten sinä?

    En minä ole pieni, -185cm ja 98 kg. Uskoakseni olet minua pienempi eli usko on vain olettamus kuten sinullakin.

    Äänestä

Jaahas...

Kristityillä menee taas seuraavanlaisesti.

Jumala on olemassa -> miksi? -> koska raamattu sanoo niin. -> miksi raamattuun voi luottaa? -> koska se on jumalan sanaa

Ateistit taas ei kierrä mitään kehää vaan päätelmä on yksinkertainen.

Jumalan olemassaolosta ei ole näyttöä -> Jumalaa ei ole.
Ja jos näyttöä olisi, ei olisi ateisteja.

Äänestä

Evoluution olemassaolosta ei ole näyttöä --> evoluutiota ei ole!

Ja jos näyttöä olisi, ei olisi kreationisteja!

Äänestä

Mitä ihmeen kehää? Jankkaat jotain ihme kliseitä!
Taidat nyt vaan tarvita vakuutteluja ihan vaan itseäsi varten.
Minä en ole millään tavalla kiinnostunut sinun uskostasi tai jumalajutuistasi.
Miksi sinä olet kiinnostunut ateismista ja ateisteista? Eihän siinä ole mitään järkeä.
Jos koet, että usko on sulle hyvä jutttu, niin nauti siitä tyytyväisenä. Ei sun tarvi valintaasi kenellekään todistella, ellet sitten ole epävarma valinnastasi.
Tarttetko tukijoita, ettei uskosi horju?

Äänestä

Väärin. Ateisti ei vain usko. Joten vain pelkkä kehäpäätelmä se ei ole. Koska informaatio jumaladta uupuu.

Äänestä
  • Jumalasta**

    Äänestä

"kehäpäätelmään joka väittää että jumalaa ei ole koska ateisti ei häneen usko

ateisti on täten tuomittu kiertämään kehää ikuisesti "
- Muista että jumalasi rakastaa sinua... kaikesta paskastasi huolimatta...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


-viestintuoja- kirjoitti:

kehäpäätelmään joka väittää että jumalaa ei ole koska ateisti ei häneen usko

ateisti on täten tuomittu kiertämään kehää ikuisesti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu