Pankit pakottavat vanhuksetkin käyttämään nettiä raha asioidensa hoidossa !!!
Toisaalta pankit lopettavat konttoreistaan rahan nostamisen ja tilille panon siksi et ihmiset käyttäisivät vain nettipankkia.
Nyt huijarit on keksineet tavan millä viedä rahat toisen tililtä ihan noin vain vaivattomasti ja pankit vastaavat siihen tyyliin et eihän tässä nyt mitään hätää ole tää on kohdistunut vain pieneen osaan tallettajia !!!
Kyllä mä oon sitä mieltä, et nythän vasta huijarit on saaneet pään auki ja alkavat oikeesti kehitellä vielä tehokkaampia tapoja rahojen siirtelyyn.
Pankit eivät sit vastaa rahojen viemisestä tileiltään, eli oma syy mitäs pidät tililläs rahaa !!
Siirtäisin heti rahat sellaiseen pankkiin missä ei olla netin kanssa misään tekemisessä !
On aivan turha uskotella et ei tää tu toistumaan ja seurataan tilannetta, uskoo ken tahtoo.
Ihmiset uskoo raha asioissaan silmittömästi pankin sanaan luotettavuudessaan.
Usko on ihmeellinen asia jos joku uskottelee sulle hyppäävänsä kymmenen metriä korkeutta niin ethän sä sitä usko mut jos pankki sanoo sulle jotain niin eipä sitä epäillä hetkeäkään !
Suora lainaus eräältä pankkiherralta joka on tehnyt oikein kirjan miljoona huijauksista !
Tileiltä huijattu rahaa
10
780
Vastaukset
- LXBK_-Az
Pankin koneet toimivat niin kuin pitääkin mutta asiakkaiden ei. Windowsin käyttäjä kerjää verta nenästään eikä pankki voi tehdä asialle mitään.
- Pankki vastaa
Voiko verkkopankki syyttää asiakasta, jos samalle tilille ollaan huijattu verkopankissa rahaa, ja tästä huijauksesta on jo aiemmin ilmoitettu jonkun toisen asiakkaan taholta?
Eli jos pankilla on ollut aikaa sulkea rahansiirto tietyille tileille, joihin noita rahoja siiretään. Luulisi ettei huijareilla voi olla kamalan paljon eri tilejä, joille rahansiirtoja tehdään, koska väärien pankkitilien avaus ei ole ihan yksinkertaista. Jos taas joku ambomaan pankki on mukana huijauksissa, tehtailemalla vääriä tilejä huijareille, niin miksei koko pankkia boikotoida estämällä sille tilinsiirrot?
Itse ainakin haluan oikeudessa pankilta kaiken datan, koskien kyseisten tilien aiempia tapahtumia, sekä ilmoituksia kyseisten tilien väärinkäytöstä ennen huijausta, mikäli itselle tuollainen haitake pesiytyisi koneelle ja huijaisi rahaa.
Pankeilla olisi nopeasti mahdollista jäädyttää tilisiirrot epäilyttäville tai asiakkaiden taholta ilmoitetuille huijaustileille, mikäli halua olisi. Tästä syystä suurin osa nettipankkihuijauksista menee pankkien piikkiin, ilman että asiakas on korvausvelvollinen osin tai kokonaan.
Verkkopankkihuijaukset tulevat 100-varmana yleistymään koko ajan, kun haittaohjelmat kehittyvät esim. rootkittien muodossa. - Katse peiliin.
Ei ole mitenkään pankin syy, jos asiakas ei pidä omaa konettaan ajantasalla.
Mielestäni pankkien ei pitäisi korvata mitään.
Pankin omissa järjestelmissä ei ole ollut mitään vikaa, eikä tietoturvapuutteita, vaan syyllinen on täysin yksiselitteisesti asiaks, joka ei viitsi pitää konettaan kunnossa.
Ethän syytä omasta ulosajostasi autoliikettä tai valmistajaakaan.
Eli syyllinen löytyy vain ja ainoastaan katsomalla peiliin.- uugugu
Kyllä pankin pitää sulkea heti tilit joihin huijataan rahaa, jos pankki ei niin tee, niin seuraavat samalle tilille lähtevät huijatut rahat ovat pankin vastuulla.
Uusimmat rootkitit ja troijalaishaittaohjelmat ohittavat virustorjunnan ja selaimen kanssa toimivina myös palomuurit helposti. Siinä ei tavallinen tallaaja pysty estämään verkkopankkihuijauksia. - Ei helppoa
uugugu kirjoitti:
Kyllä pankin pitää sulkea heti tilit joihin huijataan rahaa, jos pankki ei niin tee, niin seuraavat samalle tilille lähtevät huijatut rahat ovat pankin vastuulla.
Uusimmat rootkitit ja troijalaishaittaohjelmat ohittavat virustorjunnan ja selaimen kanssa toimivina myös palomuurit helposti. Siinä ei tavallinen tallaaja pysty estämään verkkopankkihuijauksia.Tuo on totta, että sellaista tietotuvaohjelmaa ei ole, joka pystyisi kaikkiin uhkiin. Selviää, kun lukee eri ohjelmien testituloksia.
Pankkien pitäisikin antaa selvät ohjeistukset siitä, mitkä tietoturvaohjelmat ne hyväksyvät, tietysti päivitykset ajantasaisina. Jos jotakin sattuu, pitäisi tietysti asiakkaan käyttämä kone tutkia. Onko hyväksytty ohjelmisto ollut koneessa. Etähommallakin asia onnistuu.
Jos verkkopankissa käydään vieraan koneen avulla, on riski aina isompi. Ei tiedä, mitä haittaohjelmia siellä on jo valmiiksi. Onko välimuisti ja historia tyhjennetty käytön jälkeen jne.
Pitäisikö pankin palvelimen tehdä aina ennen verkkopankkiin kirjatumista etänä asiakkaan koneen tarkistus siinä mielessä, että sen tietoturva on ok? Paljonko menisi aikaa tähän? - jo huijattu
" Ei ole mitenkään pankin syy, jos asiakas ei pidä omaa konettaan ajantasalla."
kun tililtäsi huijataan, varmaan muutat mielipiteesi ja voin sanoa että niitä huijauksia tulee enemmän kuin Loton päävoittoja,
kumpaan sinä enemmän uskot, arvatenkin vielä tietämättömänä lottoon.
Meilläkin muutettiin jom maksuun laitettujen laskujen numeroita, vaikak oli jo vuosia käyttänyt viivakoodinlukijaa.
Nyt maksan kaikki edelleen samalla viivakoodilukijalla, mutta muutan pm, maksan heti.
Minulle kyllä uskoteltiin korkeammalta taholta että meillä kotona on käynyt joskus varas ja kuvannut salanumero ja maksutaulukon,
'mutta silloin kun käytin sellaista pankkia jossa ei ole päässäpidettävää tunnuslukua, oli se maksu-osa leikattu pois ja liimattu kaappiin josta sitä ei voi löytää.
- Pankkien laiskuutta
Verkkopankkiasioinnin turvallisuutta olisi helppo parantaa. Sillä lähes 100% ihmisten maksuista menee samoille tileille ns. tunnettuja tilejä. Jos asiakkaan jokin maksu menee hyväksynnän jälkeen asiakkaan profiiliin nähden ei tunnetulle tilille, niin pankki lähettäisi siitä tiedustelun ”oliko tarkoitus maksaa ko. tilille” vasta vastauksen saatuaan tapahtuisi veloitus. Kyselyn voisi vaikka lähettää tilin sisäisellä sähköpostilla, millä pankki lähettää tiedotteita tai tekstiviestillä. Jos kyse huijauksesta, niin huijaus tulee saman tien esille, jolloin pankki voi lähettää ko. pankkiin tiedon huijaritilistä, näin Sepan aikana voi olla missä päin EU:ta vain. Myös pankkiasiakas saa tiedon omassa tietokoneessa olevasta huijausviruksesta.
Vai onko tässä sama asia kun aikoinaan nettiä käytettiin puhelinverkon kautta, niin yhteys yhtä äkkiä siirtyi jonkin tyynenmeren valtion kautta tapahtuvaksi. Vaikka kyse oli selvästä huijauksesta, niin operaattorit kiltisti maksoivat Suomesta perityt puhelinmaksut näille huijarivaltioiden operaattoreille. Vaikka homma olisi ollut helppo lopettaa heti, sulkemalla ko. operaattorit kansainvälisen toiminnan ulkopuolelle. - uutisesta huomattu
Mtv3-uutissivusto kertoo:
"Poliisi tuskailee verkkopankkivarkauksia: Rikollisia suojellaan voimakkaammin kuin uhreja"
"Rikos tapahtuu kaappaamalla yhteys, kun yritys on maksamassa laskuja verkkopankissa."
http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/2012/09/1608527/poliisi-tuskailee-verkkopankkivarkauksia-rikollisia-suojellaan-voimakkaammin-kuin-uhreja
Uutisessa sanotaan noiden kaappausten koskevan melkein kaikkia pankkiryhmiä. Tuosta on aavistavinaan, että joitain eroja pankkien välillä tässä asiassa on. Onkohan tästä tietoa, että mitkä esim. verkkopankin ominaisuudet vaikuttavat noiden kaappausten helppouteen tai vaikeuteen? Olisi kiinostavaa ja hyödyllistäkin saada tietoa asiasta. - ei paluuta vanhaan
" Pankit pakottavat vanhuksetkin käyttämään nettiä raha asioidensa hoidossa !!!"
montaako vanhusta kohden pitäsi olla pankki joka paikkakunnalla ?
käsitätkö että henkilön oleminen maksaa 5-80 € minuutti, enemmänkin riippuu paljon muista kiinteistä kustannuksista, kenen kuuluisi ne maksaa.
"Siirtäisin heti rahat sellaiseen pankkiin missä ei olla netin kanssa misään tekemisessä !"
Kyllä sinulle varmaan joka pankissa ne mahdollisuudet annetaan, mutta niitä ei ehdoteta, kun varmaan huutaisit kun kuulisit kustannuksesi, se olisi 100-150 €/kk 5 € minuutti asioinnissasi.
Tietysti jos sinulla olisi pankissa jatkuvasti yli 100 000 € niin sitten varman saisit ilmaiseksi jos et vaatisi korkoja.
Huijarit tietääkseni osaavat viedä rahoja netissä eikä niitä huomaakaan aina koska siellä ei näy kaikki otot, itse pitää pitää EXCEL taulukkoa jos ei ota kotiin paperista tiliotetta.
Sellaisia pankkeja ehkä eniten kannatta välttää;
- missä vaaditaan Java,
- missä ei ole päässäpidettävää oikeasti salaista tunnuslukua- No just joo
"Huijarit tietääkseni osaavat viedä rahoja netissä eikä niitä huomaakaan aina koska siellä ei näy kaikki otot"
??????????????????????????????????????????????????
Aivan silkkaa paskaa!!! Jos sinulla olisi minkäänlainen oikea esimerkki siitä että nettipankissa eivät näy kaikki tililtä menneet otot (esim. huijarien tekemät), niin olisit jo ottanut yhteyttä lehtiin ja tuosta olisi noussut massiivinen juttu.
Varovainen saa olla, mutta mielisairas vainoharhaisuus on jotain ihan muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974419Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293283No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 351378
- 331058
- 321016
- 111014
- 158997
- 6924
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862