Usko alkaa siitä kun tieto lopuu. Toisilla enemmin ja toisilla myöhemmin.Tämän kaiken selvitämiseksi on annettu aika. Se alkaa siitä kun oma ymmärrys kehityy ja siihen kun se sammuu/kuollaan tästä elämästä.Tämän jälkeen on käytössä se pääoma joka uskossa Jeesukseen on otettu vastaan.
No ja jälleen taas saa olla vapaasti omaa mieltään,sanontahan kuuluu !
Ei kannettu vesi kaivossa kestä !
No ja jälleen taas saa olla vapaasti omaa mieltään,sanontahan kuuluu !
Ei kannettu vesi kaivossa kestä !
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kun tieto loppuu mielikuvittelun maailma alkaa.
"Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?"
~ Douglas Adams
Ja kun me tiedetään vasta vielä niin pikkuriikkisen vähän. Se usko on sitten tosi lähellä.
Missä tieto loppuu niin runous alkaa, lausui silloinen biologian maikkani palauttaessaan koepapereita.
Varmaan paremman kuin äidinkielestä?
Kerran sain lukiossa kemian kokeesta 10. Toiset oli siinä vaiheessa jo kevään hurmiossa, kirjoittivat vain runoja koepapereihin.
Kun tieto loppuu, alkaa taikausko. Näinhän se on aina ihmisillä ollut.
Jumala heittelee salamoita, tupsauttaa tulta ja tulikiveä tulivuorenpurkauksen muodossa, laittaa maan järisemään, lähettää tuhotulvan ja raekuuron ja kulkutaudin ja ties minkä vitsauksen (aika ikävältä jumalalta kyllä vaikuttaa...)
Mitäpä noita asioita sen tarkemmin edes tutkimaan, kun niistä kerran jo tiedetään kaikki mitä niistä ikinä tarvitsee tietää eli GDI.
Ei se uusi tieto ihmisen aikana lopu.
Arvaaminen siitä alkaa eikä mikään muu.
Uskovainen: "Arvaan, että on olemassa Jumala."
Agnostikko: "En arvaa!"
Ateisti: "Koska uskovaisen kannan puolesta ei ole mitään todisteita, vastakohta on siis oikea."
Uskovaisten usko murenee kokoajan, sikis he tulevat tälle palstalle. uskovaiset ovat heikkoja uskossaan.
Laskin handelta 11 kirjoitusvirhettä.
hande on uskossa.
;-)
Usko on luuloa, olettamusta, arvailua. Se ei ole tietoa.
Kumman lääkärin valitset, lääkärin joka tietää vai lääkärin joka olettaa/luulee/arvailee tietävänsä.
Syötkö ihmisen suunnitteleman ja kehittämän lääkkeen vakavaan sairauteesi vai tyydytkö vai vähän rukoilemaan tai uhraat lampaan?
Jos olet TODELLA uskovainen, et tarvitse lääkkeitä. Jumalasi vain rankaisee sinua, eikö niin?