Miksi äänestän keskustalaista Väyrystä?!

Järkevä taktikko

Valintani olisi muuten Timo Soini, mutta realiteetti on se, että äänet eivät yksinkertaisesti tule ikinä riittämään toiselle kierrokselle, ei edes Väyrysen lyömiseen. Vain jotkut naivit toiveajattelijat saattavat muuta uskoa tai sitten vain kepuvihassaan yrittävät näin muille luulotella, kuten myös Niinistön ja Haaviston kannattajat tekevät. Nyt pitäisi jokaisen perussuomalaisen kuitenkin ymmärtää se kylmä tosiasia, että Suomelle ollaan juuri nyt valitsemassa presidenttiä kuudeksi vuodeksi - ei kunnallisia päättäjiä!

Suurin osa demareista on jo päättänyt äänestää Lipposen sijaan Niinistöä tai Haavistoa, koska Lipposen kannatus ei tulisi myöskään riittämään toiselle kierrokselle. Tämä perussuomalaisia mörköinä pitävien demarien taktikointi takaa sen, että perussuomalaiset joutuisivat toisella kierroksella valitsemaan kokkarenukke-Niinistön ja pahimmassa tapauksessa viherhomppeli-Haaviston välillä!

Niinistön ja Haaviston EU-keskeinen Nato-arvomaailma tiedetään, eli sellainen tilanne olisi mitä epämiellyttävin! Varmasti suuri joukko perussuomalaisia jättäisi siinä tapauksessa kokonaan äänestämättä! Jäisi siis ääni käyttämättä sellaisten arvojen edistämiseksi, joita perussuomalaiset kunnioittavat.

Ei kai kukaan tosissaan halua tällaista? - oma ehdokas jää neljänneksi ja lisäksi pitäisi vielä tehdä toisella kierroksella mahdoton valinta. Nöyryytykseltä voi kuitenkin välttyä, koska taktikointi on sallittua - niin pelaavat demaritkin. Jos riittävän suuri osa perussuomalaisia eduskuntavaaleissa äänestäneistä antaa äänensä Väyryselle, niin sillä todennäköisesti varmistettaisiin perusuomalaisia arvojakin kannattavan Väyrysen pääsy toiselle kierrokselle.

Tämän järkevän päätöksen on jo moni tehnytkin, ainakin ne keskustalaiset, joka äänestivät viimeksi perussuomalaisia. Silti perusuomalaisten ydinkannattajat antavat Soinille vielä niin paljon ääniä, että ei se neljäs sija siitä huonommaksi muutu. Eli periaatteessa mitään ei menetetä, vain voitetaan ja varmistetaan Timo seuraavaksi pääministeriksi Lisäksi taktikointi on hyvä perustelu sille, miksi Soinin äänimäärä jäi huomattavasti pienemmäksi kuin eduskuntavaaleissa perussuomalaisille annettu äänimäärä.

Sitäpaitsi, ei tohtori Väyrynen mikään huono valinta toiselle kierrokselle olisi. Paavo on ehdokkaista ainoa, joka todella tosissaan haluaa presidentiksi, ja hän on parhaiten tehtävään valmistautunut ja kokenein tarjolla olevista! Kunpa kansa oikeasti ottaisi Niinistön ja Haaviston kannat selville, niin sen jälkeen ei jäisi enää epäselvää, etteikö Paavo olisi näistä paras presidentti.

Paavo on uskomattoman monipuolinen ja älykäs konkari, jolla on lisäksi kerta kaikkiaan hulvaton huumorintaju. Elämänkokemuksellaan ja vähäosaisten puolustajana Paavo olisi Vuokko-vaimonsa kera se oikea, koko kansan ihmisläheinen presidenttipari - luotettava isäntä ja emäntä Mäntyniemeen! Entisenä keskustalaisena ja nyt eduskuntavaaleissa perussuomalaisia äänestäneenäkin kunnioitan ja arvostan heitä suuresti!

Väyrynen ei ole kertaakaan vaalipaneeleissa ollut Soinia vastaan, vaan lojaali hänelle. Väyrynen on jämäkkä oman tiensä kulkija, joka on useassa asiassa ollut perussuomalaisten linjoilla 'nyky-keskustan' puoluejohtoa vastaan. Paavo on myös oppinut nuoruuden virheistään ja hän on kasvanut ihmisenä niin, että nyt on aidosti hänen aikansa!

Hänen varma ulkopoliittinen asiaosaamisensa on ylivoimainen ja näin ollen Niinistö vs. Väyrynen 'yhteenotot' olisivat nautittavaa seurattavaa. Ja ilmassa leijuva Väyrys-Jytkyn mahdollisuus antaisi vaaleihin kutkuttavan ilmapiirin, kun perussuomalais- ja keskustavastainen media galluppeineen yrittäisi väkisin tehdä EK/suurpääoma/Nato-Niinistöstä Suomen seuraavaa presidenttiä!

Nyt perussuomalaiset siis järki käteen ja suomalaisuuden puolesta äänestyslippuun ④! - kyseessä on henkilövaali, eikä mikään puolueen kannatuksen mittaus! Timon aika tulee kyllä vielä!!

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ääntä rosvoille

      Harvinaisen järkevä kirjoitus.
      Olen täysin samaa mieltä kanssasi.
      Nyt onkin koko päivän demareiden ja vihreiden propakandistit(samaa puolutaako ovat) hyökänneet kaikille palstoille sotkemaan asiakeskusteluten yrityksetkin, ja typeryyksillään rollaavat niitä pimentoon.

      Demarit tekivät sen virheen, mitä heidän ei olisi pitänyt tehdä, eli sotkeutuivat omaan näppäryyteensä, ja suuruudenhulluuteensa, kun ovat kehitelleet noita satelliitipuolueitaan vallanhimossaan, jos milläkin nimellä.
      On Vihreitä ja vasemmistiliittoa, RKP:tä sun muuta. Nyt voisi persut näyttää, etteivät he tuohon kuulu.
      Katsokaapa Arhinmäen rahoitusta, minkälaisia SAK:n peiterahastoja on jälleen keksitty lisää.
      Lipposen rahoituskin on nyysitty työläisten varoista.
      Niinistön rahoitus on on ökyrosvojen suoranaista lahjoitusta, joten KMS oli kuin kärpäsen paska itämeressä, ja takuulla ei kukaan korvaansa lotkauta, vaikka kyse on aivan samasta asiasta.
      Kyllä onkin kepu paha voi voi.

      Kuinkahan raaka sutkausta nyt ollaan tekemässä kulisseissa demareiden ja kokkareiden, sekä hurrien kesken.

      Niin biodeen rahoitushan on aivan säätiörahoitusta, mutta eivätpä paljasta minkä säätiöiden.
      Hurrithan vaikuttaa olevan varsinainen rosvosakki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2022
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1933
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1807
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1474
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1394
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      531
      1103
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      980
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      921
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      348
      894
    Aihe