Ruotsin sosialidemokraattisen puolueen puheenjohtaja Håkan Juholt ilmoitti tänään eroavansa tehtävästään välittömästi. Ennenaikaisen eron syinä ovat Juholtin väärinkäytökset ja linjaton politiikka. Hän ehti johtaa puoluetta kymmenen kuukautta.
Asia itsessään on minulle yhdentekevä; on ihan sama, kuka ruotsalainen mitäkin puoluetta johtaa. Minua kiinnostaa asian ulkopoliittinen ulottuvuus. Ajatellaan asetelma toisin päin: Suomen demarien puheenjohtaja on tyrinyt hommansa ja hänet painostetaan eroamaan. Ilmoittaisiko Suomen demarien puheenjohtaja ajolähdöstään päivää ennen Ruotsin tärkeitä vaaleja? Ei muuten ilmoittaisi, vaan odottaisi ainakin maanantaihin. Jottei eroilmoitus hankaloittaisi demarien muutenkin vaikeaa tilannetta naapurissa.
Ruotsi on Suomelle tärkeä. Suomi ei ole Ruotsille tärkeä. M.o.t.
Suomi ei merkitse Ruotsille mitään
4
<50
Vastaukset
- ..................
Meinaatko että Lippos-Paavo olisi ilman tuota ilmoitusta ponnistanut 4%:n gallupsuosiollaan vaalien toiselle kierrokselle vai?
- iloIiemi
Juholt ja kumppanit eivät pahemmin Lipposta sääli!
Eroilmoitus ei tullut yllätyksenä eikä pyytämättä. - Vähän ampui ohi
Vähän oli kaukaa haettu. Voihan sitä kerätä katkeruutta svenskejä vastaan noinkin.
Pakkoko sitä uutista oli lukea kokonaan jos ei kiinnosta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1231964Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1311874Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101794Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561465Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341392Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5161076Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50972Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115916Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347882
