Vinoutuma vaaleissa!

Kukaan toimittajista, tutkijoista tai muista kommentaattoreista ei ole maininnut erästä tärkeää seikkaa presidentinvaaliehdokkaista.
Nimittäin sitä, että Soini on AINOA toimiva puolueen puheenjohtaja ehdokkaista!

Siten Soini on joutunut käymään myös eduskuntavaaleja presidentinvaalien kera, toisin kuin muut ehdokkaat. Soinilta on kyselty puolueensa muiden edustajien tekemisistä ja sanomisista. Ja muutenkin PS:n eduskuntapolitiikasta.

Muut ehdokkaat ovat edustaneet lähinnä vain itseään ja kysymykset ovat olleet henkilökohtaisia. Kyselty kaikkea kivaa ja mukavaa harrastuksista.

Olenko MINÄ ainoa henkilö, joka tämän asian on tajunnut?
565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onhan se hankala tilanne, kun ei voi muiden tapaan keskittyä vain omiin mielipiteisiinsä. Joutuu keskittymään muiden tekemisiin. Puhumattakaan naurettavasta rasismi-kortista!

Valtamedia käyttää taas kerran jokaista mahdollisuutta hyökätä perussuomalaisia vastaan.

Äänestä

Onhan Soini hän on ollut kaikissa vaaleissa ehdokkaana viimeisen 10 vuoden aikana. Hänhän suurin piirtein yksin saa puolueensa kaikki äänet ja muut sitten joitakin rippeitä mutta vaalitavan johdosta Soini saa vedettyä sen kirjavan häntänsä mukanaan.

Kun nuo vaalikaudet menevät yleensä vähän ikävästi aina päällekkäin niin Soinihan on lopettanut vanhempia kausia kesken ryhtyessään uusiin hommiin. Mihinkään hän ei ole voinut keskittyä koska hän on puoleensa ainoa ääniharava.

Soinihan on populismin maisteri, tutkinut aihetta ja tehnyt gradunsa populisimista joten mieleeni on pikkuhiljaa hiipinyt ajatus että tekeekö Soini Suomen helposti höplästä vedettävälle junttikansalle jonkinlaista ihmiskoetta? Testaako Soini sitä kuinka pitkälle voi tässä maassa päästä pelkästään arvostelmalla muita, lupaamatta ja tekemättä itse varsinaisesti yhtään mitään, luomatta varsinaista puolueohjelmaa, olematta oikeasti koskaan mistään mitä mieltä (paitsivastaan) ja heittelemällä nokkelaa herjaa ja bondaamalla kansan syvien rivien kanssa (mukamas).

Miksi ihmeessä Soinin, JOS hän oikeasti on kansan asialla haluaa presidentiksi?
Presidentti joutuu eroamaan puolueestaan, hänellä ei ole valtaa ja arvojohtajuus ei oikein istu Soiniin.

Miksi PERUSsuomalaisten kantaisä haluaa presidentiksi johtamaan maan ULKOpolitiikkaa (muuta kuin henkilökohtaisesta turhamaisuudesta)?
Eikö se ole ristiriidassa kaiken sen kanssa mitä persujen noin yleensä luulisi Suomen politiikassa pitävän sydämenasioinaan?
Luopuihan Soini jo eduskuntavaalien jälkeen, hallituspaikasta kieltäytyessään, kaikesta vaikutusvallasta sisäpolitiikkaankin päästäkseen känkkäämään EU-vastaisuuttaan vaikka tiesi vallan hyvin jäävänsä siinä asiassa yksin.

Sopii miettiä Soinin motiiveja! (ja tähänastisia näyttöjä)

Äänestä
  • Paljon tekstiä, mutta vähän asiaa. Ainakaan avaukseen mitenkään liittyvää.

    Yksi svekovale pisti silmään: Soini ei kieltäytynyt hallituksesta, vaan PS pelattiin oppositioon, JOTTA RKP saatiin hallitukseen.

    Se oli Kataisen AINOA jäljelle jäänyt kynnyskysymys. Uskomatonta, mutta totta!

    Jotain on mätää Suomenmaassa, kun pikkuruinen etupuolue määrää hallituksen kokoonpanon. Rahan valta ei totisesti ole mikään vanha klisee!

    Äänestä

"Olenko MINÄ ainoa henkilö, joka tämän asian on tajunnut? "

Tarkista nyt kuitenkin vielä, kuka on Vasemmistoliiton puheenjohtaja...

Äänestä
  • Olet oikeassa! Tapahtui melkoinen unohdus. Ehkä se johtuu siitä, että Arhinmäkeä EI ole kohdeltu kuin puoluejohtajaa, toisin kuin Soinia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Valtamedia. kirjoitti:

Kukaan toimittajista, tutkijoista tai muista kommentaattoreista ei ole maininnut erästä tärkeää seikkaa presidentinvaaliehdokkaista.
Nimittäin sitä, että Soini on AINOA toimiva puolueen puheenjohtaja ehdokkaista!

Siten Soini on joutunut käymään myös eduskuntavaaleja presidentinvaalien kera, toisin kuin muut ehdokkaat. Soinilta on kyselty puolueensa muiden edustajien tekemisistä ja sanomisista. Ja muutenkin PS:n eduskuntapolitiikasta.

Muut ehdokkaat ovat edustaneet lähinnä vain itseään ja kysymykset ovat olleet henkilökohtaisia. Kyselty kaikkea kivaa ja mukavaa harrastuksista.

Olenko MINÄ ainoa henkilö, joka tämän asian on tajunnut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu