Hallitilan osto toiminimelle vai itselle

Hankalaa

Osaisiko kukaan neuvoa kannattaako halltitila ostaa omiin nimiin vai toiminimen nimiin? Vai pitäisikö muuttaa yhtiömuotoa, että tilan osto yritykselle olisi järkevämpää? Takana vielä sellainen juttu, että tarkoitus olisi vähentää yritystoimintaa ja ehkä jonain päivänä lopettaa, koska sen pyörittäminen tapahtuu päivätyön ohessa.
Mitä jos ostaa omiin nimiin, niin saako tehdä mitään vähennyksiä verotuksessa? Tällä hetkellä on vuokralla tila ja vuokran saa laittaa kuluihin ja alvin vähentää.

Tai mistä edes lähtisin asiasta kyselemään, kun verovirastosta sanottiin, että en ole mikään veroneuvoja.

4

4388

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pillimies hakkaraine

      Vähän samanlaista asiaa mietin itsekin. Olimme ostamassa osaketta varastohallista ihan yksityishenkilönä mutta välittäjä sanoi että se ei onnistu. Pitäisi ilmoittautua kaupparekisteriin tai myyjälle tulee jotakin vaikeuksia alvin kanssa.

      Itse en ymmärrä miten se vaikuttaa MYYJÄN alveihin onko ostajana yksityishenkilö tai y-tunnuksellinen elinkeinonharjoittaja tai yritys. Maksettava hinta sisältää alvin ja minä en sitä tietenkään saa vähentää mutta mikä on ongelmana?

      Osaako joku kertoa?

      • ..

        Kiinteistöyhtiön ollessa alv-velvollinen ulottuu vaatimus myös osakkeenomistajiin tai vuokralaisiin, eli tilan pitää olla jatkuvasti alvillisessa käytössä. Veikkaan että yhtiöjärjestyksessä tai kauppakirjassa on ehto asiasta sekä sanktiot jos ei ole alvillista toimintaa.

        Voihan se kiinteistöyhtiö olla osittainkin alv-velvollinen mutta teettää hieman lisätyötä kirjanpidossa.


      • Pekka Kiiiskinen

        Teidän täytyy hakeutua yksityishenkilönä alv rekisteriin niin onnistuu osto. Lisäksi tilan käyttäjällä täytyy olla alvillista käyttöä tilassa, jottei koy joudu maksamaan rakentamisen alvia takaisin. Itsellä on yksityishenkilönä ostettu tila ja se on vuokrattu. Ks www.jhm-invest.fi, heiltä tilan ostin.


    • Halli myyty

      Mieti nyt vielä kannattaako ostaa omaa toimitilaa vai jatkaa vaan vuokralla, varsinkin jos yritystoiminta mahdollisesti lähitulevaisuudessa loppuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe