Hallitilan osto toiminimelle vai itselle

Hankalaa

Osaisiko kukaan neuvoa kannattaako halltitila ostaa omiin nimiin vai toiminimen nimiin? Vai pitäisikö muuttaa yhtiömuotoa, että tilan osto yritykselle olisi järkevämpää? Takana vielä sellainen juttu, että tarkoitus olisi vähentää yritystoimintaa ja ehkä jonain päivänä lopettaa, koska sen pyörittäminen tapahtuu päivätyön ohessa.
Mitä jos ostaa omiin nimiin, niin saako tehdä mitään vähennyksiä verotuksessa? Tällä hetkellä on vuokralla tila ja vuokran saa laittaa kuluihin ja alvin vähentää.

Tai mistä edes lähtisin asiasta kyselemään, kun verovirastosta sanottiin, että en ole mikään veroneuvoja.

4

4496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pillimies hakkaraine

      Vähän samanlaista asiaa mietin itsekin. Olimme ostamassa osaketta varastohallista ihan yksityishenkilönä mutta välittäjä sanoi että se ei onnistu. Pitäisi ilmoittautua kaupparekisteriin tai myyjälle tulee jotakin vaikeuksia alvin kanssa.

      Itse en ymmärrä miten se vaikuttaa MYYJÄN alveihin onko ostajana yksityishenkilö tai y-tunnuksellinen elinkeinonharjoittaja tai yritys. Maksettava hinta sisältää alvin ja minä en sitä tietenkään saa vähentää mutta mikä on ongelmana?

      Osaako joku kertoa?

      • ..

        Kiinteistöyhtiön ollessa alv-velvollinen ulottuu vaatimus myös osakkeenomistajiin tai vuokralaisiin, eli tilan pitää olla jatkuvasti alvillisessa käytössä. Veikkaan että yhtiöjärjestyksessä tai kauppakirjassa on ehto asiasta sekä sanktiot jos ei ole alvillista toimintaa.

        Voihan se kiinteistöyhtiö olla osittainkin alv-velvollinen mutta teettää hieman lisätyötä kirjanpidossa.


      • Pekka Kiiiskinen

        Teidän täytyy hakeutua yksityishenkilönä alv rekisteriin niin onnistuu osto. Lisäksi tilan käyttäjällä täytyy olla alvillista käyttöä tilassa, jottei koy joudu maksamaan rakentamisen alvia takaisin. Itsellä on yksityishenkilönä ostettu tila ja se on vuokrattu. Ks www.jhm-invest.fi, heiltä tilan ostin.


    • Halli myyty

      Mieti nyt vielä kannattaako ostaa omaa toimitilaa vai jatkaa vaan vuokralla, varsinkin jos yritystoiminta mahdollisesti lähitulevaisuudessa loppuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2503
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      142
      2284
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2088
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1570
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1277
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      898
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      896
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      183
      878
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      451
      796
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      703
    Aihe