Nainen on juutalaisuudessa kaksi kertaa enemmän saastaisuutta aiheuttava tekijä kuin mies.
Kuukautistilassa oleva nainen ei saa koskea muita, eikä häneen saa koskea.
Lisäksi nainen, joka synnyttää tyttölapsen on kaksi kertaa niin kauan saastainen kuin poikalapsen synnyttänyt.
Raamattu ei myöskään kiellä naiselta opetustehtäviä, silti juutalaiset miehet ovat sulkeneet heidät pois joukostaan.
Juutalaisuus sortaa naisia
4
<50
Vastaukset
- Varmaankaan
siksi eivät ole antaneet opetustehtäviä, kun jo esiäiti Eeva paratiisissa, teki pienen lisäyksen Jumalan sanoihin ja hetikohta sen perään opetti miestänsä väärin.
Ja tässä nyt olemme, tuon antamansa opetuksen seurauksena.
Toisekseen sinäkin kerrot satuja.
Raamattu kieltää kyllä:
1Tim.2: 11-15
" Oppikoon nainen hiljaisuudessa, kaikin puolin alistuvaisena;
mutta minä en salli, että vaimo opettaa, enkä että hän vallitsee miestänsä, vaan eläköön hän hiljaisuudessa.
Sillä Aadam luotiin ensin, sitten Eeva;
eikä Aadamia petetty, vaan nainen petettiin ja joutui rikkomukseen.
Mutta hän on pelastuva lastensynnyttämisen kautta, jos hän pysyy uskossa ja rakkaudessa ja pyhityksessä ynnä siveydessä."
Ja toinen kertomasi epätosi johon korjaus:
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/11/saksassa_vihittiin_ensimmainen_naisrabbi_sitten_holokaustin_2116853.html - 31
Ortodoksijuutalaisuus ei hyväksy naisrabbeja. Näin ollen mainostamasi naisrabbi on kyllä juutalainen, mutta ei ortodoksi. Esim Suomen juutalaiset seurakunnat ovat ortodoksisia, niissä ei naisrabbeja ole, ja naiset on sijoitettu muualle istumaan surkeiden miesten silmien edestä.
Kuten sanottua, raamattu ei kiellä naiselta uskonnollisia tehtäviä, se on ihmisen keksintöä.
Mitä tulee tarinaan Eevasta ja Aadamista, tuo koko juttu on tarinaa. Silä on erilaisia symbolisia merkityksiä, mutta se ei perustu todellisuuteen.
Yleensä myös ikävästi ohitetaan se, että Eeva ei ollut edes raamatun kertomuksessa yksin, vaan hänen miehensä oli hänen kanssaan:
6 Ja vaimo näki, että siitä puusta oli hyvä syödä ja että se oli ihana katsella ja suloinen puu antamaan ymmärrystä; ja hän otti sen hedelmästä ja söi ja antoi myös miehellensä, joka oli hänen kanssansa, ja hänkin söi.
huom!! antoi miehellensä, joka OLI HÄNEN KANSSANSA.
Joten he yhdessä päättivät ryhtyä kasvamaan aikuisiksi. - Muutit sitten
juutalaiset orttodoksijuutalaisiksi.
Juutalaisilla on naisrabbeja ihan Israelissakin.Minkä voit itsekkin tarkistaa.
Ja opetustehtävän muutit uskonnollisiksi tehtäviksi.
Opetustehtävän Raamattu kieltää, ei kaikkia uskonnollisia tehtäviä.Senkin voit tarkistaa ihan vaan lukemalla.
Ja tottahan Eeva Aadamin kanssa oli, olihan hänet luotu avuksi tuolle esi-isällemme lihan puolelta.Mutta hänet petettiin.Yhteisestä päätöksestä syödä tuosta puusta, ei puhuta mitään.
Eikä kasvustakaan aikuisiksi, jota arvelet heidän hamunneen, loppupelissä tullut mitään, sensijaan tuli kuolema maailmaan.
Jutustelusi perusteet, ovat kovasti muuttuvia, kuin veteen piirretty viiva.
Suosittelen jo aloitukseen sinun laittavan sen, mistä haluat keskustella. Nyt se muuttui jo toisessa kirjoituksessasi.
Siksipä lopetan tähän,ties vaikka hetken kuluttua kääntäisit puheen ympärileikkauksen puuttumiseen naisilta juutalaisuudessa. - 11
"Siksipä lopetan tähän,ties vaikka hetken kuluttua kääntäisit puheen ympärileikkauksen puuttumiseen naisilta juutalaisuudessa. "
Kovasti saan vaikutelman halukkuudesta poistua keskustelusta jo ennen kuin se on alkanutkaan. Mene toki, se on aina helpompaa kuin jäädä ja kohdata oma tietämättömyys.
Suomen juutalaiset seurakunnat ovat ortodoksisia, joten miksi revittelet Israelin naisrabbeilla? Eikö se ole hyvä, että naisrabbeja voi olla, mutta huonoa on se, että ortodoksit eivät hyväksy heitä, vaikka sitä ei vt kiellä.
Yleensäkään vt ei edes vaadi naista alistumaan miehen valtaan, se on miesten aikaan saannosta, ja ehkä joidenkin naistenkin.
"Opetustehtävän Raamattu kieltää,"
Laitatko tämän raamatunpaikan, ut ei kelpaa.
"Yhteisestä päätöksestä syödä tuosta puusta, ei puhuta mitään."
Yhteisestä päätöksestä ei puhuta, mutta luomiskertomuksiakin on kaksi, kumpaa niistä pidät oikeana?
Aadam olisi voinut kieltäytyä, ei hän ollut Eevan alaisuudessa millään tavoin.
Ai niin, lähditkin jo karkuun, joten turhaan näitä tässä kirjoittelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832