Kumpi kiinnostaa

- toisessa äänestyksessä on kaksi hyvin erilaista ehdokasta.
Toinen ottaa votkan jäillä ja toinen jätkän voilla.
1171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Siinä sitä on maaseudun kepulaiselle miettimistä ja muutenkin on siipi maassa!

Äänestä
  • duunarillakin miettimistä. :)))

    Äänestä

Ei vielä tiedetä.

Täytyy nyt kuunnella mitä ehdokkaat sanovat keskusteluissa.

Soini haluaa jo eroon kannattajakunnastaan, jytkyhän tuli maahanmuuttovastaisuudella ja nyt se on kääntänyt takkia.

Keskustan kannatus on nousussa ja kohta hallitus joutuu eroamaan!

Äänestä

En äänestä ainkaan vihreää,homoa joka on sivari

Äänestä

Täytyy Haavistoa sen verran puolustaa, ettei hän omilla rahoillaan ole tunkemassa presidentin virkaan. Presidenttikin yllättyi moisesta tuloksesta. Monella muulla taholla on nyt ollut intressit päästä vaikuttamaan tulokseen. Näissä vaaleissa on taktikoitu villisti, mutta ehkä se on ollut hintansa väärti. Harvoin tätä herkkua on tarjolla, korkeintaan joka kuudes vuosi.

Äänestä

Hyvät ihmiset ! Nyt on mahdollisuus valita Suomelle Presidentti tai presiis hintti. Sitähän sä kysyit ?

Äänestä

Niin, samaa mietin minäkin, kumpi parempi?
Odottelen että joku asian tunteva vastaisi minulle siitä mikä valinnan tekee mahdolliseksi.
Valintani teen sen perusteella mitkä ovat näiden kahden TODELLISET SAAVUTUKSET elämässään tähän asti.

Näin ulkosuomalaisena olen sen verran ollut jyvällä, että Haavistolla on enempi kokemusta ulkopolitiikasta kuin Niinistöllä, ja sen vuoksi hän olisi ykkössijalla valinnassani. Sitä en vielä ole tarkemmin tutkinut että miten hän on onnistunut tuossa ulkopolitiikassa?!
Presidentillä on työsarka enempi ulkopolitiikassa, jos olen oikein ymmärtänyt. Niinistö puhui haastattelussa tänäänkin aivan niinkuin hän voisi vaikuttaa sisäpolitiikkaan. Hänellä on vaikeuksia muuttaa rooliaan, uskoisin, ja sekoilee sisäpolitiikkaan, jos saa vallan presidenttinä.

Paljon puhutaan, mutta onko näyttöä uskottavuudesta. Otanpa selvää!!
Auttakaa minua mielellään selvän ottamisessa laittamalla faktaa Haaviston ulkopolitiikan saavutuksista. Kovin tuntematon minulle mies on ainakin. Entä mitkä ovat Niinistön plussat ulkopolitiikassa? Vasta nämä kun kolahtaa paikalleen, voin valita oikein.

Täytyy lisätä vielä se että kumpikaan ei ollut suosikki alkuunsa, mutta nyt on pakko valita.

Äänestä
  • välitä mistään faktasta. Faktahan oli, että Väyrynen on kaikkein kokenein, tietävin ja osaavin ulkopolitiikassa ja muutenkin mutta ei sitä haluttu.

    Ei sitten haluta sitä seuraavaksikaan parasta.

    Elikkä sinä voit lopettaa sen kamreerin kehumisen.

    Äänestä

  • Ei kansalaiset.. kirjoitti:

    välitä mistään faktasta. Faktahan oli, että Väyrynen on kaikkein kokenein, tietävin ja osaavin ulkopolitiikassa ja muutenkin mutta ei sitä haluttu.

    Ei sitten haluta sitä seuraavaksikaan parasta.

    Elikkä sinä voit lopettaa sen kamreerin kehumisen.

    Tätä kansaa ohjataa mediasta käsin. Ennennäkemättömän usein uutisoitiin galluptuloksia joiden oikeellisuutta ei kukaan oikein pysty tarkistamaan. Ne vaikuttavat äänestämiseen ja kansa menee täysin edesvastuuttomasti oletetun enemistön mukana.
    En mitenkään muuten voi ymmärtää äänestäjiä jotka CV:tä vilkaisematta panevat numeron ympyrään. Äänestys ei ole oikea paikka pilanteolle. Täysin ilman alan koulutusta ei voi tulla valtiomieheksi saatika sitten sivariasenteella sotavoimien ylimpään johtoon enkä oikein näe toisenkaan vauhtoehdon koulutusta riittäväksi presidentin virkaan.
    Jos haluan tehtaalle suunnitteluvastaavan aivan varmasti oletan hänellä olevan toimeen sopivan koulutuksen. Miksi sitten valitsisin maan asioista päättämään henkilön joka on toimeen alikoulutettu?
    Vaikka meillä onkin sananvapaus lehdistöllä olisi näin tärkeän asian ollessa kyseessä suotava äänestäjille vaalirauha.
    Ei muuta kuin vaalit uusiksi ja media pitää suunsa tukossa kun kansa fundeeraa.

    Äänestä

  • Haavistolla kuusi vuotta rauhanneuvotteluja. Ei yhtään ulkopoliittista kokemusta.

    Niinistöllä kausi valtiovarainministerinä, kuusi vuotta euroopan keskuspankissa, Neljä vuotta eduskunnan puhemiehenä. Ei yhtään ulkopoliittista kokemusta.

    Samanlaisia Noviiseja molemmat.

    Tuollaistenko varaan meidän on nyt annettava ulkopolitiikan hoito.

    Minua pelottaa!!!

    Äänestä

  • Huhhuh kirjoitti:

    Haavistolla kuusi vuotta rauhanneuvotteluja. Ei yhtään ulkopoliittista kokemusta.

    Niinistöllä kausi valtiovarainministerinä, kuusi vuotta euroopan keskuspankissa, Neljä vuotta eduskunnan puhemiehenä. Ei yhtään ulkopoliittista kokemusta.

    Samanlaisia Noviiseja molemmat.

    Tuollaistenko varaan meidän on nyt annettava ulkopolitiikan hoito.

    Minua pelottaa!!!

    Et kyllä ole ainoa tuon pelkosi kanssa.
    Kyllä presidentiksi pitäisi pätevöityä hankkimalla kokemusta ulkopolitiikasta ja hankkimalla alalle sopiva koulutus. Suutari pysyköön lestissään. Lakimiehet oikeussalissa ja no ylioppilaat no -siellä sun täällä.
    Miten se nyt menikään: Läksin tulella leikkimään jne... näin tässä sitten kävi.
    Vaalit ovat osa kansalaisvelvollisuutta jossa ei ole sijaa hirtehishuumorille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oo hyvä vastaa kirjoitti:

- toisessa äänestyksessä on kaksi hyvin erilaista ehdokasta.
Toinen ottaa votkan jäillä ja toinen jätkän voilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu