Paavo Väyrynen selätti yksin elättipunikit, eikä siihen tarvittu edes välttämättä Saulin ääniä. Paavo ja Sauli pelasti Suomen maineen Lipposen sosialistiselta hapatukselta. Nyt voimme ansaitusti olla iloisia siitä, että vasemmistolainen valta, voima ja henkselit ovat lopullisesti kuopattu ja siiretty sosialistisen museon reliikkikokoelmaan.
Vasemmistolainen läänitysten purku alkaa porvaripresidentin astuessa virkaansa. Nyt ei puolueen jäsenkirjaa enää kysytä, eikä toverihenki haise käytävillä. Taloon astuu presidentti, joka on Suomella töissä, ihan oikeesti.
Vasemmistolainen läänitysten purku alkaa porvaripresidentin astuessa virkaansa. Nyt ei puolueen jäsenkirjaa enää kysytä, eikä toverihenki haise käytävillä. Taloon astuu presidentti, joka on Suomella töissä, ihan oikeesti.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kyllä kokkari nuolee ihanasti!
Väyrysen johtama kepuhan vihaa kokoomusta ja Niinistöä. Väyrysen mukaan kokoomus pelasi vaikka mitä peliä Väyrystä vastaan.
Niinistö käski joukkojaan äänestämään Halosta, silloin kun olis ollut oikeistolainen Aho vastaehdokkaana.
Ja Väyrynen äänesti Halosta Niinistöä vastaan.
Niinistö ei käskenyt ketään. Sai äänestää omantuntonsa mukaan.
Vaikka Paavoa nyt keskustassa hehkutetaan hän ei kelpaa puoluejohtoon. Kaikki piirijohtajat tyrmäävät väyrysen. Että silleen ja ei yllätys. Kuka haluaa mennä 20v taaksepäin ?
http://www.ts.fi/online/kotimaa/302652.html
Vasemmiston yhteissaalis oli 11.5%, mutta ei tämä ihan kokoomuksen puhdas voittokaan ollut.
Keskusta menetti paljon kilpaillessaan samoista äänestäjistä perussuomalaisten kanssa. Mutta mennyt mikä mennyt.
Nyt pitää harkita, kannattaako keskustan lähteä hirveästi kokoomusta pönkittämään. Syksyn kunnallisvaaleissa kokoomus on ykkösvastustaja.
Presidentinvaali on kuitenkin henkilövaali.
Vaikka Haavistosta tulisikin presidentti, on Vihreä Liitto yhä kuntapuolueena syksylläkin pieni.
Palaamme syksyllä!
Ellemme erehdy sitä ennen vahvistamaan kokoomusta.