Pienituloisten ihmisten määrän kasvu on pysähtynyt.
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2725470/pienituloisuuden-kasvu-pysahtynyt
Jotain tilastokikkailua, vai onko osa pienituloisista tippunut kokonaan poijes tilastoista siis 0-tuloilla sossussa?
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2725470/pienituloisuuden-kasvu-pysahtynyt
Jotain tilastokikkailua, vai onko osa pienituloisista tippunut kokonaan poijes tilastoista siis 0-tuloilla sossussa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
EN USKO SANAAKAAN!!! KAIKKI, aivan kaikki elintarvikkeiden. energian, lääkkeiden, vaatteiden, asumisen . ym. JA ENNEN KAIKKEA VÄLILLISTEN VEROJEN HINNAT OVAT KOKOOMUS. JA KEPUHALLITUSTAN, JOISSA MUKANA SDP, VIHREÄT, RKP JA VASEMMISTO OVAT NOUSSEET VIIME VUOSINA VALTAVASTI. Mitä valehdellaan, että muka pienituloisten määrä on vähentynyt, kun KAIKKI ELÄMINEN ON MONINKERTAISESTI KALLISTUNUT? KOKKOMUSHALLITUS SE VAAN PIENITULOISTEN KURJISTAMISEKSI MAKSATTAA VIELÄ UUDEN PAKKOVERON, PAKKO-PROPAKANDAYLEN KALLIIN PAKKOVERON, JOSTA EI MILLÄÄN PÄÄSE IRTI. Jo melko pientä eläkettä saavat pariskunnat joutuvat molemmat maksamaan täyden pakko-ylen-pakkoveron. suurituloisille sen voisi laittaa kymmenkertaisesti maksuun, eihän se niillä ole yhtään kalliimpi kuin köyhilläkään.
niin no 0-tuloinen ei saa tuloja lainkaan, joten eihän hän ole pienituloinen vaan tuloton.
näitä alkaa suomessa olemaan jo sellainen määrä, että se vaikuttaa kansalliseen turvallisuuteen. kun tuet viedään, kuoleeko ihminen nälkään vai ryöstääkö kadulla jonkun saadakseen rahaa ruokaan? luulen että suurin osa valitsee jälkimmäisen vaihtoehdon. sellaiseksi ihminen vain on luotu, selviytymään.
voi olla ihan harkittu strategiakin. lisää epäjärjestystä ja sitten ratkaisuna siihen tarjotaan poliisivaltion tiukentamista. ja kansa hurraa kun ratkaisu löytyi. ratkaisu ongelmaan, joka ensin itse luotiin.
Nythän vasemmistoliitto kalkatta kuin aisakellon kieli, elikä missä kellossa sattuu olemaan. Näistä tuloksissa uupuu ilmeisesti ne kymmenet tuhannet, jotka on heitetty kaikkien tukien ulkopuolelle, heitähän ei voi laskea edes pienituloisiksi, kun ei ole minkäänmoisia tuloja. Hyvähän se on "moikaa" hallituksessa, jonka kuoren muodostaa kokoomus ja demarit ja laulaa heidän laulujaan.