Dejavu(ko)

Ihan niiku mun mielestä Salkkareissa ois jo tapahtunut semmonen juttu, että jonkun henkilön tietokoneella on arkaluontoisia tiedostoja, jotka toisen henkilöt koittaa poistaa, poisto onnistui, mutta selvisi että onkin varmuuskopiot.

Kummaa, eikö?
7131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

En ainakaan muista moista, mutta eikös jos kovalevyn tyhjentää, samalla menee myös käyttörärjestelmä. Missään vaiheessa uutta käyttöjärjestelmää ei asennettu koneelle, vain tiedot ulkoiselta kovalevyltä. Hyvin toimi tiedostot ilman alustaa (käyttöjärjestelmää) Outoa.

Äänestä
  • Tottakai toimii, koska sehän oli VARMUUSkopio, eli ns. "image" koko tietokoneesta.

    Itsekin olen tuollaisen omalle läppärilleni tehnyt, tosin en päivittäin, enkä edes kuukausittain, ja jos kone hajoaa/varastetaan, niin ei tartte jokaista saatanan ajuria ja päivtystä, ja pienintäkin ohjelmaa asentaa uudestaan (kymmenien tuntien työ)

    ainakin HP:n tietokoneissa on valmiina toi ominaisuus tehdä koneesta "image", en tiedä minkä merkkinen kone antilla on, mutta se ei juoneen vaikuta mitään :)

    Mutta kyllä tämä tismalleen sama juttu tapahtui jokunen vuosi sitten, mutta silloin oli kyseessä Romeo, ja hänestä otettu valokuva, jossa näkyi "epäedukas" henkilö samassa

    Äänestä

  • Totta pauhaat! Mutta se mahdollisuus tuossa on, että käyttis oli toisella levyllä, ja käyttäjän oma data oli tossa tyhjennetyllä kovalevyllä.

    Nopeuden vuoksi flash-asema voisi olla perusteltua, joten itse hyväksyn tapahtuneen. On myös tietokoneita, joissa käyttis on ROM-muistilla, mutta Windows ei ole sellainen.

    Äänestä

  • No höh.... jos sarjassa voi kuollut herätä eloon viikon kylmäkaapissa makaamisen jälkeen .. niin eihän toi tietsika juttu ole yhtään mitään.

    Äänestä

Miten ne audiot toimii ilman alustaa. Ihme juttu. Ei edes käyttistä ladannut koneelle ennen kuin asensi varmuuskopiot. Windowshan se oli alun perin. Ja nyt kovalevyn tyhjennyksen jälkeen toimii mediat ilman käyttistä.

Äänestä
  • Eiköhäs siinä varmuuskopion yhteydessä mahda kopioitua KAIKKI mitä koneella oli, eli ajurit, ohjelmat, päivitykset, KÄYTTÖjörjestelmä, tiedostot, salasanat, eli kaikki

    Äänestä

Windowsista pitää tehdä erillinen varmuuskopio, ei kaikki data yhdessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


87k kirjoitti:

Ihan niiku mun mielestä Salkkareissa ois jo tapahtunut semmonen juttu, että jonkun henkilön tietokoneella on arkaluontoisia tiedostoja, jotka toisen henkilöt koittaa poistaa, poisto onnistui, mutta selvisi että onkin varmuuskopiot.

Kummaa, eikö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu