ja hyväksyy samaa sukupuolta olevien avioliitot.
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194717439903/artikkeli/yllatys presidenttiehdokkaat homoliitoista taysin samaa mielta .html
Hän sanoo että homojen avioliittoa pitäisi kutsua eri nimellä, vaikka laki olisi täsmälleen sama kuin heteroilla.
Niinistön nimenvaihto olisi naurettavaa teatteria (ollaan avioliitossa, mutta ei saa sanoa että ollaan).
Hänen mainitsemansa avioliiton termitkin ovat ihan nykyaikaa ja avioliitto on sanana Raamattuun jälestä lisätty, eikä Raamatun parisuhteet täyttäisi nykyisiä avioliitto-lakeja.
Eipä ole ensimmäinen kerta kun hän ilmoittaa mielipiteen joka on vastoin hänen aiempaa vakaumustaan, saadakseen enemmän ääniä.
Niinistö muutti kantaansa
7
81
Vastaukset
Taitaapi olla niin, että nämä eivät olekaan presidentin vaalit vaan puolisovaalit.
Hehän ovat kuin kaksi marjaa: molemmilla aivan samankaltainen näkökanta avio- tai pariliitosta.
Aivan hirmuista keskustelua täälläkin näyttää olevan, parituhatta vuotta sitten kirjoitetusta teoksesta vedetään tietyt asiat esille ja lytätään Raamattua apuna käyttäen tietyn ominaisuuden omaava ihmisarvo täydellisesti lokaan.
Jos Raamatussa lukisi, että lyhytkasvuisuus on caatanan tekosia ja iljetys ihmisille, niin jotkut palstalaiset ajaisivat lyhytkasvuiset ahdinkoon.- jos lukis mutta ei
Jos ja jos. Jos setällä ei ois munia, niin setä oiskin täti.
- to..
Kannatetaan valikoidusti tuhansien vuosien takaisia arvoja ja käsityksiä.Kukaan uskova ei enää tietääkseni puolusta haaremia eikä orjuutta ja sekin jo unohdettiin, että naiset olivat muinoin miehiä arvottomampia, nainen saa periä tai olla presidentinä ja ehdokkaana jopa uskonnollisessa puolueessa .
Eteenpäin on sentään menty ja homoasiankin yli varmaan lopulta päästään.Nämä vaalit, ja toiselle kierrokselle päässyt ehdokas varmaan tekevät sen.Seuraavalla kerralla ei takerruta enää puolison sukupuoleen aivan kuten nyt ei enää ehdokkaan naiseus ollut kommentoinnin aihe.
jos Raamattu noin toteaisi niin setä olisi täti, vaikka ei sitten kuitenkaan olisi jos...
- Valhetelijainklubi
Kun kerran kokoomus on aiemmin jo ilmoittanut tukevansa homoliittoja, tottahan kokoomuslainen niinistö korjailee siihen suuntaan mielipidettään, ettei joutuisi hankalaan välikäteen.
Kyllä kokoomuslaiset hallitsee kieroilun erinomaisen hyvin...........Jään demarit ja kepulaiset melkein jälkisijoille tuossa lajissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1981529
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58951- 85902
- 53826
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10730Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t264728Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338681Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58664Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74656