Persut hyökänneet Haaviston kimppuun
ai ai !
1267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei se mikään ihme ole. Kuka nyt homoa tosissaan Presidentiksi haluaa, ja näin näyttää huonoa esimerkkiä nuorisolle.
Lisääntykää ja täyttäkää maa, että ei tarvitse ulkomaalaisia haalia töihin.
Presidentinvaalien 2012 yhteydessä Niinistö ilmoittaa Helsingin Sanomien vaalikoneessa esimerkiksi haluavansa poistaa presidentin oikeuden armahtaa vankeja. Hän mainitsee kannattavansa toisen kotimaisen kielen opiskelua ja vastustavansa samaa sukupuolta olevien avioliittoja, vaikkakin kannattavansa samaa sukupuolta olevien parien aseman kehittämistä, mikä tulee esimerkiksi oikeuteen yhteiseen sukunimeen ja adoptioihin.[26] Niinistö on ilmaissut kannattavansa presidentin toimikauden lyhentämistä neljään vuoteen.[27]
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sauli_Niinistö
Viharyöppy äänestyspäätöksestä
Torstai 26.1.2012 klo 03.10 (päivitetty klo 18.35) iLTALEHTI
Sirkka-Liisa Lamminkoski sai raivostuneet tahot kimppuunsa.
Perussuomalainen Sirkka-Liisa Lamminkoski kertoi julkisesti äänestyspäätöksensä.
Perussuomalainen Sirkka-Liisa Lamminkoski kertoi julkisesti äänestyspäätöksensä. (TAISTO HIETAMÄKI)
Ensimmäisellä kierroksella ähtäriläinen Sirkka-Liisa Lamminkoski äänesti Timo Soinia.
Hän on ollut perussuomalainen vuoden 1994 presidentinvaaleista lähtien. Aluksi sitoutumattomana, sittemmin puoluekirjan kanssa.
Kun mieluisin ehdokas putosi kisasta, Lamminkoski päätti lähteä Pekka Haaviston (vihr) kelkkaan. Asiakysymyksissä tämän linja tuntui sopivalta, ja Suomessa ehdokkaan saa valita vapaasti.
Tai niin hän ainakin luuli.
Aktiivisena toimijana alueellaan tunnetun Lamminkosken toisen kierroksen äänestyspäätöksestä uutisoitiin eilisessä Ilkka-lehdessä. Siitä alkoi vihapuheluiden ja -viestien tulva.
Lyömäaseena on käytetty muun muassa hänen hengellisyyttään. "Vihreän hintin" äänestäminen tuomitaan syntiseksi teoksi, ja syyllistäminen on ollut erittäin painostavaa.
- Olen saanut vihapuheluita ja hyvin alatyylisiä viestejä, että kuinka sotilaskotisisar äänestää homoa ja sivaria.
Puolustuskannalla
Keskiviikon alkuiltaan mennessä katkeria yhteydenottoja oli kertynyt Lamminkosken laskujen mukaan 30-40 kappaletta.
Haastattelunkin aikana hän sai yhden tekstiviestin, jossa päätöstä kritisoitiin.
Tekstiviestejä, Facebook-viestejä ja soittoja on tullut tuiki tuntemattomiltakin, mutta ennen kaikkea tutuilta, ja suurin osa miehiltä. Monet heistä Lamminkoski on tunnistanut väyrysläisiksi, mutta joukossa on muitakin.
Närää on herättänyt, että uutisen julkaisi keskustalaisena lehtenä tunnettu Ilkka.
Erityisesti Lamminkoskea riepoo se, että hän on joutunut puolustamaan äänioikeuttaan.
- Naisilla on ollut Suomessa äänioikeus sata vuotta, mutta Etelä-Pohjanmaalla sitä ei näytäkään olevan. Ei varsinkaan, jos on perussuomalainen nainen, hän lataa.
ÄÄNESTIN SAULI NIINISTÖÄ
27.1.2012, Timo Soini, ploki.
Tapasin eilen torstaina Sauli Niinistön ja äänestin häntä tänään perjantaina Espoon Lippulaivassa.
Perusteluni:
Ääni on Sauli Niinistölle – ei Kokoomuksen politiikalle.
Uskon, että Sauli Niinistö huolehtisi Puolustusvoimien ylipäällikkönä Pekka Haavistoa paremmin Suomen puolustusvoimista ja tärkeistä transatlanttisista suhteista.
Olen huolissani sorateiden varrella asuvista ihmisistä ja syrjäseutujen palveluista. Kun verot haetaan pitkospuiden päästä, palvelut kuuluvat myös siellä asuville. Kerroin tämän huoleni Sauli Niinistölle. Luotan siihen, että hän ymmärsi asiani tärkeyden.
Jotta syrjäseutujen asia ei jää pelkäsi puheeksi, matkustan Rautavaaralle perjantaina 3.2.2012. Järjestämme paikallisten Perussuomalaisten kanssa tilaisuuden, jossa vetoamme kansaa äänestämään.
Rautavaaralla oli koko maan alhaisin äänestysprosentti 58,4 %, oma osuuteni annetuista äänistä oli 17, 0 %. Toiveeni on, että vähintään puolet Rautavaaran äänestäjistä kävisi uurnilla. Äänestivät sitten kumpaa tahansa tai jättävät tyhjän lipun.
—
Rankaisen itseäni huonosta ruotsin kielen taidostani. Sen vuoksi presidenttikannastani syntyi epäselvyyttä vaali-iltana. Epäonnistuin ilmaisemaan itseäni ruotsin kielellä, syntyi väärinymmärrys. Syksyn ruotsinkieliseen puheenjohtajatenttiin pistän jonkun sellaisen perussuomalaisen, joka osaa ruotsia niin hyvin, että tällainen ei pääse enää toistumaan. Tällä välin yritän itse parantaa kielitaitoani.
—
Minulla ei ole Pekka Haavistosta mitään pahaa sanottavaa.
Mielestäni avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto. Käsittääkseni Sauli Niinistö on samaa mieltä.
Sekä Pekka Haavisto, että Sauli Niinistö suhtautuivat kunnioittavasti aborttikantaani, vaikka ovat itse asiasta toista mieltä. Tähän eivät kaikki politiikassa, saati mediassa, pysty. Minä en nöyristele kuoleman kulttuurin edessä.
Perussuomalaisilla ja äänestäjilläni on oikeus, jopa velvollisuus, äänestää omantuntonsa mukaisesti. Puheenjohtajana en salli painostusta saati kiusaamista niitä puoluesisaria ja -veljiä kohtaan, jotka äänestävät eri tavalla kuin minä. Tai ovat kokonaan äänestämättä.
Ratkaisuni on tämä, enkä sitä tämän enempää julkisesti perustele. Olen istuntovapaalla ja kommentoin politiikkaa seuraavan kerran Rautavaaralla perjantaina 3.2.2012.
Onneks tää kaikki sataa uusina ääninä Haaviston laariin.
Demokratiaa uhkaamalla, ei suomalaiset siedä!
Se oli kuitenkin perusnorjalainen Breeiviik joka osaa Suomea sujuvasti kun lukee Halla-Ahoa.
Aivan ala-arvoista toimintaa!!! Linnaan (mutta ei presidentin) vaan kaikki tappouhkauksien jakelijat.
Pekka armahtaa teidätkin ;)
Tässä persujen öyhötyksen tulos. -
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2012/01/kokoomuksen_etumatka_muihin_puolueisiin_kasvaa_3210395.html
Tämä on varmaan sitä jokaisen elämän kunnioittamista Soinin mallin mukaan. Osa persuista käyttäytyy aivan kuin olisivat liittyneet Lapuan liikkeeseen.
mika se lapuan liike on? kuulostaa vihreiden toitottamalta leimaamiselta..
heluan liittya liikkeeseen. mika on osoite?
Ai se on taas tämä suuri sorrettu uhri uutisotsikoissa..
Demuhomotko täällä taas örveltää? Nuolkaa haavojanne, älkääkä täällä itkekö!Vaippapaavo sai mitä ansaitsi!
Loanheitto yrityksenne tekee teistä entistä typerämpiä!