http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/2012/01/presidentinvaalien_aanestys_vilkasta_ruotsissa_3212463.html
Ruosut toivovat, että tuleva pressa kiinnittäisi huomiota myös heidän vähemmistöasemaansa. Ruosu-parat!
He eivät tiedä, että Suomen tasavallan presidentin tehtävä on huolehtia vain yhden kielivähemmistön etuoikeuksista.
Ruosut toivovat, että tuleva pressa kiinnittäisi huomiota myös heidän vähemmistöasemaansa. Ruosu-parat!
He eivät tiedä, että Suomen tasavallan presidentin tehtävä on huolehtia vain yhden kielivähemmistön etuoikeuksista.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joku ruosu sanoo, että heikäläiset ruotsalaistuu nopeasti, koska ei ole mitään kielipalveluja.
Sama tilannehan on täälläkin. Surut suomalaistuvat nopeasti, vaikka heillä on kaikki mahdolliset kielipalvelut.
Ero on vain siinä, että ruosut ovat suruja rehellisempiä myöntäessään asian.
Palvelkaa perunanenäiset evakot arjalaista! Aika lopettaa se niskoittelu tai sivistys on poissa teistä!
Lipponen on parhaimpia aito suomalaisia kavereitani että pelätkää BÖÖÖ!
Teillä ei ole kuin se Soinin ketale jota köyhät typerykset äänestävät. Kunhan pakkoruotsi alkaa lastentarhasta alkaen typeryksetkin sivistyvät paremmin.
Rahalla saa ja hevosella pääsee. Köyhien kuuluu olla kyykyssä.
Vuosi sitten surut selittivät että koulutus surukoulutus on aå. Mitäs sitten selvisikään!
"""Vähän lainattua - siittolan kirjoituksia
Kirjoittanut: Vieras 28.01.2011 - 13:50
Keskustelu on käynyt kiivaana Höblässä suomalaisista ugreista ja metsäsuomalaisista, mutta heti perään tulee tieto että suuri osa ns. suomenruotsalaisista on seka-avioliitossa syntyneitä eli voisiko tässä kohtaa sanoa että metsäsuomalaisen ja svedun ei niin puhtaan rodun jälkeläinen. Yksi yhdistää - PAKKORUOTSI.
Ymmärtää noita svedu-ukkojakin paremmin. Onhan se otettava uusi akka jos edellinen on jo ne neljä synnyttänyt, ja eihän tässä ole mistään muusta kyse kuin siitä että saadaan puolueelle jäseniä ja puhtaita isompipäisiä ruotsinkielisiä suomalaisia.
____________
"Vi finlandssvenskar föder i dag fler barn i medeltal än vad hela befolkningen gör. Allt fler barn i tvåspråkiga familjer REGISTRERAS som SVENSKspråkiga och går i svensk skola.
Barndagvård och förskola på SVENSKA är ett naturligt val för svenskspråkiga och många TVÅspråkiga familjer.
Utbildning är A och O ?????????
En egen SVENSK utbildningsförvaltning, som är jämställd med den finska, GARANTERAR utbildning på svenska.
Utbildning på SVENSKAär en viktig förutsättning för att det svenska språket och den svenska kulturen ska leva vidare i Finland."
""
Huomaa että kirjoittaja on joko yksinkertainen lapsellinen ruotsinkielinen juutalainen tai närpiöläinen maalainen.
Eihän Tarja Halonenkan tehny mitään Ruotsinsuomalaisten hyväksi mitän,jos katsotaan koulutus asiaa, jos ei olis ollu EU,ta niin suomenkieli ei sais mitään arvostusta ruotsissa,
Suomen passin hintakin nostettiin pilviin ruotsissa sen hinta nostettiin 2011 toukokuun alussa 1200kr eli noin 120e. ja suomenkielinen radiolähetys lakautettiin suomesta ruotsiin jo vuosia sitten siis analoginenlähetys, mutta tätä analogista radiolähetystä lähetetään ruotsista suomeen päin,,siinä näkee missä rasitti kukkiii kuten huomaatta se kukkii RUOTSISSA RUOTSISSA SIIS LUITTA AIVAN OIKEIN SEKIN OLI PAAVO LIPPOSEN JA MONA SHALININ KÄSIALAA.
Mitä pikemmin ruotsista lähetetty analoginenradiolähetys suomeen digitalisoidaan niin se on hyvä
Idiootit, muuttaisivat Suomeen asumaan jos haluavat elää suomalaista elämää. Ruotsi muuttuu 100 vuodessa muutenkin muslimi-maaksi, mitä järkeä sinne on jäädä rukouskutsuja kuulemaan?
Ruotsisa tulee olemaan jo 30 vuoden päästä muslimihallitus,, siihen on hyvin lyhyt aika, mitä kieltä sitten puhutaan ruotsissa, sitä voi kaikki miettiä. silläkös se suomessa on pakkoruotsi???