THL: Sähkötupakasta TUSKALLINEN KUOLEMA!

VAARA!

Saksalaisen Focus onlinen haastattelema terveysvalistusviraston BZga:n riippuvuusyksikön johtaja Michaela Goecke toteaa sähkötupakan pitkäaikaisen käytön aiheuttavan hapenpuutteen sisäelimissä.

Tuoreen 30 polttajalla tehdyn tutkimuksen mukaan hengitysteissä tapahtuu jo viidessä minuutissa huomattavaa supistumista, sydämen syke nousee ja keuhkoputkien tulehdusriski kasvaa.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan sähkötupakkaa ei pitäisi olla markkinoilla eikä sitä pitäisi käyttää. THL:n ylilääkäri Antero Heloma muistuttaa, että sähkötupakan markkinoijat eivät voi väittää, että tuotteet olisivat vaarattomia.

- Sähkötupakassa on pakkasnesteenä käytettävän propyleeniglykolin lisäksi myös ainakin dietyleeniglykolia, nitrosamineja sekä pah-yhdisteitä eli samoja aineita mitä tupakassakin on. Lisäksi niistäkin tuotteista on löytynyt nikotiinia, missä sitä ei pitänyt edes olla, Heloma sanoo.

Focus onlinen tietojen mukaan Saksassa jo yli miljoona ihmistä on siirtynyt sähkötupakkaan. - Ei näistä ole mitään tieteellistä näyttöä. Sähkötupakkaa ei ole esimerkiksi tutkittu, kuten oikeita tupakan korvaustuotteita, joille täytyy tehdä eläinkokeet ja kliiniset kokeet ihmisillä. Sähkötupakka ei sovellu korvaustuotteeksi, vaikka markkinointi ei näitä väitteitä hyväksykään, THL:n ylilääkäri Antero Heloma sanoo.

THL ei pysty nykylainsäädännön turvin sähkötupakkaa kieltämään.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2012/01/lehtitieto_sahkotupakka_aiheuttaa_riippuvuutta_ja_uhkaa_sisaelimia_3210511.html

Tupakkalakia ON muutettava radikaalisti, sähkötupakan käyttö ja hallussapito ON kriminalisoitava ja rinnastettava HUUMAUSAINEEN käyttöön! Kuri ja järjestys! THL:n ON saatava suojella kansalaisten terveyttä!

8

646

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä THL

      tietää. Sikainfluenssarokotekin on ihan turvallinen.

    • koliitti05

      Löytyisipä jostain lääkäri,joka määräisi lääkkeen,joka auttaisi paksusuolentulehdukseen,kaikkia mahdollisia on kokeiltu:Asacol,Pentasa,Salazopyrin,kortisooni,Azamun,eikä mistään apua,joten aloitin uudelleen tupakoinnin,ja kas suoli on parempi.

    • BZga sekä THL ovat lääkeyhtiöiden talutusnuorassa. Lääkefirmojen voitot pienenevät kun esim. Nicoretten myynti vähenee. Rahan valta tässä puhuu, eikä huoli ihmisten terveydestä.

    • savusana

      Antero Heloman mukaan sähkötupakkaa käytetään senvuoksi että saadaan nikotiinia, joka aiheuttaa riippuvuutta.
      http://www.e-savuke.com/forum/index.php?topic=1799.msg48557#msg48557
      Heloma ei maininnut miksi Nicorette-purkkaa käytetään, siitähän saa nikotiinia mutta se ei varmaan aiheuta riippuvuutta, eihän?

      Aika pahasti ontuu THL:n ylilääkärin lausunnot.

    • wapiti

      Milloin viinapulloon tulee varoitustekstit? Tupakka-askissahan ne on jo...

    • joopajoo

      Eli samoja aineita sisältää mitä normaalit särky- yms. lääkkeet? Kuolema tulee.

    • Hjalmare-79

      Sähkötupakan tarkoitus on, että pääsee irti tupakasta, sekä koko nikotiinikoukusta jne. -Ei siis ole tarkoitus siirtyä imemään sähkötupakkaa normitupakan sijasta huvikseen. Voisiko tämän jutun aloittaja kertoa mulle, että mitä tein väärin ja vaarallisesti, kun lopetin tupakanpolton 9kk sitten sähkötupakan avulla? Poltin siis 15v tupakkaa askin päivässä. Sähkötupakkaa poltin kolmisen kk, ja nykyään en siis mitään. Kertoisitko, miten tupakointi sitten on terveellisempää, kuin tupakoimattomuus? Ja hei, siihen on turha vedota, että "sä nyt satuit pääsemään irti tupakasta, ja että olisit varmasti päässyt myös helposti muullakin tavalla".. olen nimittäin yrittänyt kymmeniä kertoja kaikilla mahd. tavoilla aiemmin, onnistumatta oikeasti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      67
      758
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      722
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      696
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      129
      649
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      589
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      589
    7. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      483
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      26
      465
    9. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      459
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      458
    11. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    12. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      398
    13. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      395
    14. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      58
      377
    15. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    16. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      64
      374
    17. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      61
      374
    18. 32
      361
    19. Jää tyhjää tila

      Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.
      Ähtäri
      24
      359
    20. Miks tämä jatkuu näin pitkään?

      Ootko rakastunut?
      Ikävä
      23
      357
    Aihe