OP-Eläkevakuutus

Ostakkee osakkeita!

Monta kertaa on tullut kysyttyä, että miksei OP-Eläkevakuutuksesta kerry OP-bonuksia, kun pankin tädit ovat soitelleet ja kaupanneet jotakin. Aina ovat vastanneet, että niiden bonusten laskeminen ei onnistu yms. puuta-heinää.

Viime viikolla tuli postista vuosittainen lappu, että kuinka on vakuutussäästöille käynyt edellisen vuoden aikana. Kylkiäisenä oli mainos, että jos luopuu korkotuotto-osuudesta, niin alkaa kerymään OP-bonuksia.

Summa summarum... OP-Pohjolaa harmittaa maksaa 3,5% korkoa korkotuotto-osalle, kun yleinen korkotaso on näin alhaalla ja tästä syystä ovat oppineet laskemaan vakuutussäästösummasta kertyvät bonukset.

Ai niin, lupasivat myöskin tiputtaa kuluja sisään laitettavasta summasta 5%:sta yhteen prosenttiin, jos luopuu tuosta korkotuotto-osasta.

Eläkevakuutukset ovat kuluttajalle äärettömän huonoja diilejä. Nuorempana tuli lähdettyä mukaan, kun asioista en mitään ymmärtänyt (liekkö ymmärrän nykyäänkään).

0

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

        "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
        Maailman menoa
        239
        45198
      2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

        Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
        Maailman menoa
        123
        25976
      3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

        Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
        Maailman menoa
        323
        15654
      4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

        Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
        Maailman menoa
        164
        10791
      5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

        Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
        Maailman menoa
        122
        9707
      6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

        Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
        Maailman menoa
        36
        9481
      7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

        KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
        Maailman menoa
        30
        9383
      8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

        IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
        Maailman menoa
        85
        8468
      9. 242
        6814
      10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

        https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
        Maailman menoa
        221
        6476
      Aihe