Monta kertaa on tullut kysyttyä, että miksei OP-Eläkevakuutuksesta kerry OP-bonuksia, kun pankin tädit ovat soitelleet ja kaupanneet jotakin. Aina ovat vastanneet, että niiden bonusten laskeminen ei onnistu yms. puuta-heinää.
Viime viikolla tuli postista vuosittainen lappu, että kuinka on vakuutussäästöille käynyt edellisen vuoden aikana. Kylkiäisenä oli mainos, että jos luopuu korkotuotto-osuudesta, niin alkaa kerymään OP-bonuksia.
Summa summarum... OP-Pohjolaa harmittaa maksaa 3,5% korkoa korkotuotto-osalle, kun yleinen korkotaso on näin alhaalla ja tästä syystä ovat oppineet laskemaan vakuutussäästösummasta kertyvät bonukset.
Ai niin, lupasivat myöskin tiputtaa kuluja sisään laitettavasta summasta 5%:sta yhteen prosenttiin, jos luopuu tuosta korkotuotto-osasta.
Eläkevakuutukset ovat kuluttajalle äärettömän huonoja diilejä. Nuorempana tuli lähdettyä mukaan, kun asioista en mitään ymmärtänyt (liekkö ymmärrän nykyäänkään).
OP-Eläkevakuutus
Ostakkee osakkeita!
0
263
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945198Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325976SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16410791Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369481Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!309383Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476