OP-Eläkevakuutus

Ostakkee osakkeita!

Monta kertaa on tullut kysyttyä, että miksei OP-Eläkevakuutuksesta kerry OP-bonuksia, kun pankin tädit ovat soitelleet ja kaupanneet jotakin. Aina ovat vastanneet, että niiden bonusten laskeminen ei onnistu yms. puuta-heinää.

Viime viikolla tuli postista vuosittainen lappu, että kuinka on vakuutussäästöille käynyt edellisen vuoden aikana. Kylkiäisenä oli mainos, että jos luopuu korkotuotto-osuudesta, niin alkaa kerymään OP-bonuksia.

Summa summarum... OP-Pohjolaa harmittaa maksaa 3,5% korkoa korkotuotto-osalle, kun yleinen korkotaso on näin alhaalla ja tästä syystä ovat oppineet laskemaan vakuutussäästösummasta kertyvät bonukset.

Ai niin, lupasivat myöskin tiputtaa kuluja sisään laitettavasta summasta 5%:sta yhteen prosenttiin, jos luopuu tuosta korkotuotto-osasta.

Eläkevakuutukset ovat kuluttajalle äärettömän huonoja diilejä. Nuorempana tuli lähdettyä mukaan, kun asioista en mitään ymmärtänyt (liekkö ymmärrän nykyäänkään).

0

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

        Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
        Maailman menoa
        80
        4336
      2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

        Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
        Maailman menoa
        198
        3574
      3. 202
        2951
      4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

        Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
        Maailman menoa
        69
        2790
      5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

        Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
        Maailman menoa
        52
        2691
      6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

        Nyt on syytä lopettaa irvailu.
        Maailman menoa
        78
        1240
      7. 59
        1217
      8. Aitolehti Capital

        HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
        Kotimaiset julkkisjuorut
        238
        1042
      9. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

        Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
        Maailman menoa
        120
        953
      10. Missä kuussa

        Rakkaasi on syntynyt?
        Ikävä
        58
        949
      Aihe