Kumma, etteä kello on jo yli puolen yön ja köyhien palsta yhä elää ihan väärää vuorokautta. Ei ilmeisesti päivity samaan tahtiin kuin muut?!!
Jaa a
kello käy...
771
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Köyhillä ei ole merkitystä ja jos osan poistaisi sitä ei kukaan huomaisi. Jos serveriin on laitettu asetukset, et päivitä kaikki muut ensin ja sitten vasta köyhät?
Mutta kiire, se on rikkaiden luoma keino hallita keskiluokkaa ja yleensä henkilö, jolla on jo kaikki, siis menetetty ei kiirehdi turhaan. Kiireestä ei maksata mitään. Silti ainakin helsinki on paikka missä juostaan bussiin, kun seuraava tulisi jo 5 min päästä. Samainen kiire saa konttorilla keskituloa pienempää palkkaa saavan ihmisen kiirehtimään ja näin firma hyötyy.
Ennen ei edes tunti merkannut päivässä mitään. Duuni alko, kun aurinko nousi ja puuhaa tehtiin, kunnes se aurinko laski. Tavis teki ja herrat katto sai voiton. Tämä tavis, torppari ammatiltaan sai pikku slaissin tuotosta ja se ei riittänyt silloinkaan mihkään asumuksen, joka teki usein itse, jos talvella ei halunnut kovin palella. Historia toistaa itseään uudelleen ja uudelleen. Tavis ei vaan opi kokemastaan mitään.
Hernettä menee nenuun nytkin monella, kun menee sanomaan ketä äänesti tai äänestää. Valintahan on väärä, ellei sitten "tiedä" kavereidensa käsitystä missä luokassa liikkuu. Erään pudonneen ehdokkaan nimi liitetetään kaikkeen pahaan mitä MUUT on tehneet. Demokratia on myös ihana työkalu ihmisten hallintaan, joissain maissa on toki tehokkaampi keino, eli uskonto.
Sanos sää nyt - kun vaikutat niin viisaalle- että mitä se ihminen elämäntaipaleellaan oikeesti tarvii? Pikkuisen ruokaa ja lämpöisen pesän, sekä parin, jonka kanssa laittaa muutaman mukulan vanhuudenturvaksi. Ei se rahan ja tavaran haaliminen mitään onnea tuo, saati vapautta nauttia elämästä. Samanlaista multaa ne laittaa päälle ja madot syö rikkaamman kuin köyhänkin.
""jonka kanssa laittaa muutaman mukulan vanhuudenturvaksi""
Jaa että miten nykyään lapset turvaavat vanhuuden?. Ovat niin kiireisiä että potkivat vanhemmat mahdollisimman nopeasti laitokseen.
Sen sijaan rahan ja varallisuuden hankkimen vanhuuden päiville tuo kyllä turvan ja helpottaa elämää. Joten tämän suhteen olen aivan eri mieltä kanssasi.
Esimerkkinä vanhempani. Isäni ja hänen veljensä perus insinöörit kohtuupalkalla koko työelämän. Äitini kouluttamaton ja paljon poissa työelämästään. Veljen vaimo hyvinkoulutettu ja apteekissa töissä tappiin asti. Isäni päätti hankkia oma asunto jo njuorena ja veli päätti asua vuokralla hyvällä alueella samalla kuluttaen kaikki rahansa yleelliseen elämään. Meidänkin perhe eli hyvin ja ulkomaan matkat tehtiin omalla asuntovaunulla eli toisin kuin veljen ökyreissut. Osti ja rakensi oman hirsimökin tammisaaren kun taas veli sai vaimon perinnön kautta lautamökin yhteisellö tontilla riitaisten sukulaisten kanssa.
Tänäpäivänä molemmat olleet eläkkeelää jo tovin. Vanhempani asunat kesäkauden mökillään rauhaisasti nauttien. Veli ei vaimonsa kanssa pysty juuri olemaan mökillään riitojen takia. Talvet vanhempani nauttivat 2-3 kk vuokratalossa etelä Espanjassa ja veli vuokra asunnossaan kun ei ole varaa mihinkään. Vuokra heillä turhan suuressa asunnossa 1600 euroa kun eivät raaski muuttaa 30 vuoden jälkeen. Vanhemmillani yhtiövastike 320 euroa yhtä suuressa asunnossa. Vanhemmillani nuukasti elänneinä rahaa ja omaisuutta 8-900,000 euroa joista nyt nauttivat ja hoitavat terveyttään. Veljellä vain lautamökki jota testamentin mukaan ei voi edes myydä muuta kuin sukulaisille muutamalla kymppitonnilla. Raha heillä aina loppu ja istuskelevat kotonaan vaikka aikaisemmin heidän yhteistulot olivat paremmat kun meidän perheen.
Minä ja veljeni olemme noudattaneet vanhempiemme tien ja hankkineet varallisuutta. Tämä on onnistunut myös minun perheen pienillä tuloilla. Hautaan ei rahat vie kukaan mutta nautimme vaimoni kanssa kyllä vanhuuden päivinä säästöistä tinkimättä ja poikamme saa sen minkä jää...
Minulla ei oo kuin pieni mökki vaan, jonka ostin kun halavalla sain. Kaivo on pihassa, josta sitä pirttiin kanniskelen tarpeelisen määrän ja oma viemäri ja paskakaivot on, ettei ulos tarvii kantaa. Pihan perällä ikivanha sauna, jossa peseytyminen tapahtuu ihan manuaalisesti yhdistämällä padasta kuumaa vettä ja korvosta kylmää piälle. Kiireetöntä ja mukavaa.
Sinä kun lasket rahassa kaikki, niin maksoinhan minä just sähkölaskun kahelta kuukaudelta ihan 62 euroa oli se. Muuta laskua ei oo tänä vuonna vielä tullu, vaan nuohoojaa on tulollaan ensi kuussa ja jonkun kympin sekin maksaa.
Syksyllä keräilin puolukoita joutessani muutaman tuhat litraa ja sillä rahalla ostin polttuita, sekä maksoin kiinteistöveron, joka nyt ei kovin suuri tietenkään pikku mökistä oo,
Mikään uraputki ei kiinnosta enää ollenkaan, vaikka muodollisesti ja huvin vuoksi työnhakijana olenkin. En kylläkään mitään päivärahoja saa, kun lähin viime keväänä kälppimään orjatöistä, joka alkoi tympäsemään. Antoivat semmosen 5kk:n sanktion, mutta mitäpä noistä. Kelaa en tarvii, enkä sosiaalitoimistoakaan.Järvessä on kalaa ja pottua kellarissa. Naapuri pakottaa joskus ottamaan pari kymppiä, kun auttelen. Elämä on tässä ja nyt. Kaikki hyvin ja lapsetkin on jo tehty. Ainoo murhe, mikä sattui, on ukon kuolema pari vuotta sitten. Työn äärelle metässä kuoli, eikä ehtiny eläkkeelle, eli ei se ole niin varmaa, että elonpäiviä piisaa. Voipi jäähä raha-asiat kesken vatuloinnin, jos huono tuuri käy.
Tänään tässä ja nyt :)
Hupsista! Tuloo niitä näköjään kirjoitusvirheitä, vaikka ajan kanssa naputtelee. Polttopuita on siis marjarahoilla ostettu. ( No paljastan nyt, että ostin vähän muutakin. Ihka uuden radion, kun vanha kävi rutisemaan ikävästi. Ei ollu kallis. Alle neljä kymppiä)
Ihana kirjoitus! Kodikkuus oikein huokuu tästä tekststä.Olet varmaan onnellinen ihminen...?Tunnistin itseni monesta kohtaa sun kirjoituksestasi.Hengenheimolainen olet. Kaikkea hyvää sulle elämääsi! Ei se ihmisen onni aina ole mammonasta kiinni. Onnellinen voi olla ihan pienistäkin asioista.
Kiitos;)
Niinhän se on, että rahan- ja työnpuutteesta ei oo mitään haittaa terveelle ihmiselle. Senkun syö ja saunoo, sekä vetäsöö saunan päälle kahvit. Kun ei oo niin hanakka työnmaillaikaansa tuhlaamaan, niin voi huoleti saunoa vaikka yöllä ja vetäistä viinitömyn päälle. Kunhan Haavistosta tulee presidentti, niin sitten skoolaan kauneimmalla pikarillani ja toivon, että Pekka ei väsy ikinä omiin arvoihinsa ja tavotteisiin. Pekka tietää, että maailmassa on muutakin, kuin tämä suomikusiaispesä.
Jos tämä kansa ei omaa muita arvoja kuin raha ja niinsanottu talouskasvu, niin kusessa ollaan, tai ainakin ne ovat, jotka oravanpyörässä koittavat haalia sen miljoonansa ja hommaavat perssilmäin ruvella velaksi jotain, millä näyttää närhen munat naapureille - vaikka tekis mieli tehä ihan jotain muuta.
Hyvä olo ei ole mammonasta kiinni, vaikka vähän elvistelinkin uudella radiolla ;)
Mukavia päiviä sinullekin :)
Kaikkea hyvää sinullekin