Niinistöllä ei oo hyviä puolia, ajaa meitä verojen korotukseen kuten on luvannut ihmisille ihan julkisesti, on tehnyt aloitteita joista ei ole hyötyy muuta kuin suurempiosaisille sun muuta, kierelee puheissaan niin kauas että alkuperäinen kysymys unohtuu. Haaviston huonoja puolia ei ole muutakuin h..., mutta sen voi antaa anteeksi sillä että ajaa luonnon asiaa sekä nuorten asiaan. On ihmistä lähellä ja sanavalmis, sen naamaa viitti kattoo puhu mitä puhu osaa sovitella asioita, niinistön pärstää ei viitti kauaa kattoo on niin hapannaama että,,,,,
kaksi joista ei viitsis valita kumpaakaan
mietii vielä
1151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hyvä että ajaa luonnon asiaa, kuten vihreän pitääkin. Kannatan yksityisautoilun vähentämistä, polttoaineiden hinnankorotuksia. Öljylämmitykset pois, tai lämmitysöljyn hinta niin ylös, että lämmittäjä laskee kulutustaan, kun tajuaa, kuinka riistää luonnonvaroja!
Tuuli- ja vesivoimalat tuottamaan energiaa koko Suomelle, samoin aurinkoenergia käyttöön omakotitaloihin. Nämä systeemit maksaa, mutta kukapa ei haluaisi suojella luontoa!
Ilmastoa saastuttavat tehtaat ja voimalat on poistettava. Onneksi siihen on jo päästykin, monet tehtaat ovat lopettaneet toimintansa. Työttömyys ei saastuta ilmaa niin pahasti, kuin tehtaan savut.
Tunge perseeseesi se ilmastonmuutos paska. Jos me rehelliset ihmiset ei käytäisi töissä ei sulla vajakilla olisi sossun rahaa ostaa lasolia ja vetää päätä sekaisin joka päivä.
on jälleen saanut maan taloudellisesti kuseen.
Suojellaan mitä vaan, kunhan ei tarvi maksaa siitä mitään.
"Niinistön puolue on jälleen saanut maan taloudellisesti kuseen."
Siksi suomalaiset niin innokkaasti kokkareita äänestävätkin, epävarmuus, tuloerot, ja pahoinvointi tuovat jännitystä arkeen.
Vähän niin kuin eukonkanto, avantouinti, ralliautolla ajo ja lottoaminen tuovat pienimuotoista jännitystä.
Nuo eivät vain suomalaisille riitä ja tarvitsemme jotain todella repäisevää. Kokkareiden äänestäminen on noihin verrattuna todellista extremeä ja venäläistä rulettia. Tietää jo ennalta, että huonosti käy, mutta onpahan jännää ja tosi viileetä. Ja ennekaikkea muodikasta!
Oma valintani ratkesi juuri.
Palstalla oli että Haavisto oli ympäristöministerinä kun Naturaa laadittiin.
Natura oli sen verran suuri sumutus ja sitä ohjaavan direktiivin vastainen, että ilman muuta jo se kallistaa minut pois Haaviston äänestäjäkunnasta. Kun vielä Naturan toteutus oli salaileva ja taistolaishenkinen systeemi, joka unohti ne luonnonsuojeluasiat joita sen piti ajaa ja sen sijaan oli vallankäytön osoitus pieniä ihmisiä kohtaan, ei ole muuta mahdollisuutta kuin äänestää Haavistoa vastaan, vaikken siitä toisestakaan juuri pidä.
YLE:n MOT teki aikanaan ohjelman noista Naturasotkuista ja se oli todella rumaa vihreää virastopolitiikkaa.
Kokoomuksen koko presidentinvaalikuvio on niin suuri sumutus, että en Niinistöä äänestä. Ennemmin pienempi paha on poikapari itsenäisyyspäivän kutsuvieraita vastaanottamassa kuin tämä mihin kokoomus tähtää.
a) Homma saatettiin näyttämään jo v.2008 - 2009 alkaen siltä kuin kokoomuksen johtavat ministerit ja Sauli Niinistö olisivat kovastikin eri mieltä talouspolitiikan hoidosta, jos niin olikin se ei koskenut kokoomuksen ulko- ja turvallisuuspoliittisia suunnitelmia (siis Nato-kytkentää)
b) 1. kierroksen kampanjoinnin aikana Niinistö joko vältteli puhetta Natosta tai puhui täysin ristiin sen kanssa mitä puhui v:n 2006 presidentinvaalikampanjan aikana (oli tuolloin erittäin Nato-myönteinen)
c) Kun Väyrynen putosi toiselta kierrokselta helpotus oli suuri monestakin syystä. Suurin syy oli se, ettei tarvinnut puhua kokoomukselle kiusallisesta aiheesta eli Natosta. Politiikkaa eli asiaa 2. kierroksen kampanjan aikana ei ole puhuttu, vaan on puitu syrjäytymistä, homoliittoja, lapsenpäästöä, ilmastonmuutosta. Mikään edellisistä ei kuulu presidentin toimialueeseen.
d) kun Niinistö tulee valituksi kokoomus saa sekä presidentin että pääministerin paikan. - On saatava vielä lisää saadakseen huseerata suvereenisti ulkopolitiikan alueella!
- Perustuslaki antaa presidentille mahdollisuuden hajottaa eduskunta.
Oletan kuvion menevän seuraavasti.
e) Kokoomus ajaa hallituksen kriisiin ja järjestyttää ennenaikaiset vaalit, tämä tapahtunee seuraavan vuoden aikana. Huomaa Tuomioja ei ole Stubbin ym. besserwissereiden mieleen; Tuomioja on suorastaan tiellä.
f) Kokoomus voittaa vaalit ja se vaatii myös ulkoministerin paikan itselleen.
g) Suomea aletaan uittaa Natoon
Ei se saa enää hajottaa eduskuntaa.
Säännöt ovat nykyään erit.
Niinistö vain: "homo, homo"!
Verojen korotusta, ei verojen korotusta, kyllä homoliitoille, ei kun ei sittenkään, kirjastot maksullisiksi, no ei sittenkään ehkä, nato ilman muuta, natoa ei missään tapauksessa, ehkä kuitenkin kansanäänestyksellä....
plaa plaa plaa, ympäripyöreää lässytystä ei kantaa mihinkään
Takinkäännön ja ympäripyöreän hötön maailmanmestari, kapitalisti Niinistö.
Ei kiitos.
Menen kaappiin ja kirjoitan lappuun; Kokoomus on MÄTÄ.