Miten minusta tuli minä: Sauli Niinistö

4360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

SAULI NIINISTÖ - PIKKUKAUPUNGIN POIKA STORYVILLESTÄ

Työryhmä: Ari Korvola, Ari Lahdenmäki, Martti Lyyra, Juha Ristamäki, Boris Salomon, Jouni Tervo

Sauli Niinistöllä on henkilökohtainen ongelma. Pitäisi esittää Suomen johtajaksi pyrkivää maailmanmiestä, mutta se on vaikeaa, kun on kuitenkin pikkukaupungin rajoittunut pikkupoliitikko. Matka Salosta Luxemburgiin on ollut liian pitkä. Koti-ikävä pani kaipaamaan tuttuihin kuvioihin. Niinistö ei ole profeetta omalla maallaan. Siinä missä kilpakumppani Matti Vanhanen markkinoi aktiivisesti kotipaikkaansa Nurmijärveä, Niinistö vaikenee omasta Stroyvillestään, tarinakylästään. Turun kupeessa sijaitseva Salo tunnetaan kyllä tv-tehtaastaan ja Nokiastaan, mutta ei poliitikoistaan. Niinistöstäkään ei ole kotikuntansa mannekiiniksi, koska hän on kaupungissa ristiriitainen hahmo.

Ennen valtakunnan politiikkaan menoaan Niinistö oli toiminutkymmenen vuotta Salon kunnallispolitiikassa. Kokoomuslaisten parissa Saulista pidettiin, mutta muut kavahtavat yhä yrmeää ja epäystävällistä Niinistöä. Pikkukaupungin kaduilla valtuuston puheenjohtajaksi noussut Niinistö tunnettiin miehenä, joka ei välittänyt tervehtiä muita kuin omiaan. Kun Niinistö pääsi eduskuntaan, kaikki ällistyivät. Yleisesti vitsailtiin, että häntä kai äänestettiin, jotta hänestä päästäisiin eroon!!Kansanedustaja Ilkka Kanerva: "No voisi kai sanoa että tupakat kannattaisi tumapata joskus vähän aiemmin".

Tosi asiassa Turun vahva mies Ilkka Kanerva ei katsonut hyvällä samanikäisen miesehdokkaan nousua omasta vaalipiiristään. Opetteleva poliitikko Niinistö painoi iäksi muistiin konkari Kanervan halveksuvat ja aliarvioivat kommentit. Miesten välille syntyi jännite, joka kiristää tunnelmia puolueen sisällä vielä tänäänkin.Aina kun tulee tilaisuus, Sauli potkaisee Ilkkaa. Miehestä kertoo paljon, millaisessa kaveriporukassa hän viihtyy. Saulin sakissa ei säkenöi. Eduskuntaan tultuaan hän lyöttäytyi yksiin Kari Häkämiehen, Heikki A. Ollilan ja Anssi Rauramon kanssa. Profiili oli matala kaikkialla muualla paitsi Helsingin yössä. Niinistö on paljon huonompi sosiaalisissa tilanteissa. Kanerva on kuin kala vedessä koti- ja ulkomailla. Sauli taas syrjäänvetäytyvä. Ehkä hän siksi tarvitsee ympärilleen hovin, jossa kaverit keskittyvät viihdyttämään häntä?

Kansanedustajakumppani Niinistön ura nytkähti liikkeelle eduskunnan perustuslakivaliokunnassa. Jämpti juristi löysi mieluisan tehtävän. Kollega kilpailevasta puolueesta antaa arvoa Niinistön asiantuntemukselle. Kun asiat ovat vakaita ja pysyviä, ne ovat hyvin Niinistön hallinnassa. Nopeassa muuttuvassa ympäristössä Niinistö sen sijaan kangistuu. Dynaamisuuteen hänestä ei ole, vaikka sellaista kuvaa hän mielellään itsestään rakentaa. (Niinistö ja Rajamäki riitelevät eduskunnan istunnossa budjetista) Valtiovarainministerinä esiin putkahti vanha,epävarma ja riitaisa Sauli. Suomen historian suurin talouspudotus veti hermot kireälle. Hän opetteli pikaisesti demari-Sailaksen fraasit ja kas talousmies Niinistö oli syntynyt.

Punakynän varressa valtansa huipulla Niinistö ei uskottuja virkamiehiään lukuunottamatta muita kuunnellut mutta kyykytti kaikkia, omia ja vieraita tasapuolisesti. Monien mielestä hän jopa nautti ilkeydestään pyyhkiessään menoja valtion budjetista?

Saulissa on kaksi puolta. Jos hän tarvitsee muita ja on pakko neuvotella, hän osaa toimia. Mutta jos hänellä on valtaa, aivan mahdoton. Juuri sellainen nilkki Salosta, jollaisena häntä eduskunnan alkuaikoina pidettiin.

Vaalikampanjassa Niinistö korostaa presidentin tehtävää kansainvälistymisen ja Suomen edun ajajana. Se huvittaa Niinistön paremmin tuntevia, sillä mies on kaikkea muuta kuin sulava hahmo kiiltävien parkettien ja hohtavien kristallikruunujen maailmassa. Epäsosiaalisena ja kankeana hän jää usein syrjään. Small talk taipuu huonosti, eikä tulkinkaan apu ole pahitteeksi.

Äänestä
  • Kansainvälisissä kokouksissa Niinistö pitää tilaisuuden tullen puheensa suomeksi. Niinistö on ahkera ja pedantti työssään. Hän on tottunut painamaan pitkää päivää. Vapaa-ajallaan hän kuntoilee ja viihtyy baareissa, joihin kaverit häntä mielellään kuskaavat. Kultturellina Niinistöä ei pidä kukaan. Tarinat helsinkiläisessä Storyvillessä vietetyistä iloisista illoista ovat sen sijaan tuttuja. Sama käytös tosin johti valiokuntamatkalla noloon tilanteeseen. Niinistön seurue heitettiin ulos New Yorkin kuululta jazzklubilta, kun remuava sakki ei kehotuksista huolimatta antanut bändille esiintymisrauhaa.

    Yksityiselämästään Niinistö on ollut yhtä poikkeusta lukuun ottamatta piirun tarkka. Suhde eduskunnan tavoitellumman sinkun Tanja Karpelan kanssa hiveli puolivallattoman poikamiehen itsetuntoa. Näyttävä valloitus oli samalla taas kerran näpäytys naistenmiehenä pidetylle kilpailijalle Ilkka Kanervalle. Karpelan ja Niinistön suhde hiipui kuitenkin ikäeroon. Tanja on vain muutaman vuoden Saulin esikoispoika Nuuttia vanhempi. Suhteesta löytyi kaikkea muuta mutta ei keskustelukumppania.

    Valtiovarainministeriyden jälkeen Niinistö valitsi EU:n investointipankkiirin uran Luxemburgista. Suomen Pankki olisi häntä kiinnostanut, mutta palkkiovirkoja vastustanut Niinistö katsoi viisaimmaksi siirtyä ulkomaille. Jähmeä juristi ei kuitenkaan ole kotonaan vikkeläliikkeisen rahan maailmassa. Kaukana kotoa Suomi alkoi taas kiinnostaa. Se on myös puolipakko: pankkiirikautta on jäljellä enää pari vuotta. Siihen mennessä olisi jostain löydettävä uusi lämmin sisätyö.

    Äänestä

  • jatkuu.... kirjoitti:

    Kansainvälisissä kokouksissa Niinistö pitää tilaisuuden tullen puheensa suomeksi. Niinistö on ahkera ja pedantti työssään. Hän on tottunut painamaan pitkää päivää. Vapaa-ajallaan hän kuntoilee ja viihtyy baareissa, joihin kaverit häntä mielellään kuskaavat. Kultturellina Niinistöä ei pidä kukaan. Tarinat helsinkiläisessä Storyvillessä vietetyistä iloisista illoista ovat sen sijaan tuttuja. Sama käytös tosin johti valiokuntamatkalla noloon tilanteeseen. Niinistön seurue heitettiin ulos New Yorkin kuululta jazzklubilta, kun remuava sakki ei kehotuksista huolimatta antanut bändille esiintymisrauhaa.

    Yksityiselämästään Niinistö on ollut yhtä poikkeusta lukuun ottamatta piirun tarkka. Suhde eduskunnan tavoitellumman sinkun Tanja Karpelan kanssa hiveli puolivallattoman poikamiehen itsetuntoa. Näyttävä valloitus oli samalla taas kerran näpäytys naistenmiehenä pidetylle kilpailijalle Ilkka Kanervalle. Karpelan ja Niinistön suhde hiipui kuitenkin ikäeroon. Tanja on vain muutaman vuoden Saulin esikoispoika Nuuttia vanhempi. Suhteesta löytyi kaikkea muuta mutta ei keskustelukumppania.

    Valtiovarainministeriyden jälkeen Niinistö valitsi EU:n investointipankkiirin uran Luxemburgista. Suomen Pankki olisi häntä kiinnostanut, mutta palkkiovirkoja vastustanut Niinistö katsoi viisaimmaksi siirtyä ulkomaille. Jähmeä juristi ei kuitenkaan ole kotonaan vikkeläliikkeisen rahan maailmassa. Kaukana kotoa Suomi alkoi taas kiinnostaa. Se on myös puolipakko: pankkiirikautta on jäljellä enää pari vuotta. Siihen mennessä olisi jostain löydettävä uusi lämmin sisätyö.

    Niinistöstä liikkuu hurja juttu!!
    Ei voi ymmärtää miten Niinistö kehtaa olla edes ehdokkaana tuollaisen kirjallisuuden ystävänä ja vielä oikein suosittelijana kaikelle kansalle. Linnaanhan tuo joutaisi, mutta ei todellakaan presidentinlinnaan. Lukekaahan tuosta linkistä. Huh huh !
    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011110114672919_uu.shtml
    Lapsiturvallisuus
    "Sauli on seurannut vaimonsa kehitystä lapsesta asti ollen vaimon vanhempien ystäväperhe."
    "Niinistö ollut vaimonsa vanhempien "ystäväperhe" ja seurannut vaimonsa kehitystä lapsesta...???!!! Pervoa pervoa pervoa."

    "No eikös seuran artikkelista saanut sen juuri kuvan, että suhde on kuin isällä ja tyttärellä, tietenkin sitä pientä lisämaustetta lukuunottamatta..."
    "Tuo monen kymmenen vuoden ikäero nuoren vaimonsa kanssa ja se että on tuntenut vaimonsa jo kun tämä on ollut lapsi (Niinistöhän on itse ollut silloin jo kolmekymppinen), ja vielä se, että hän harrastaa kirjallisuutta jossa kerrotaan, siis todellakin fantasioidaan pienten tyttöjen (8v) seksileikeistä, on jo liikaa!
    Ei ikimaailmassa pedofiliaan taipuvaista presidenttiä, kammottava irvokas ajatuskin!!!"
    http://portti.iltalehti.fi/keskustel...=1#post9272921
    Totuus julki
    Ei ole tyhmää höpinää, vaan ihan faktaa.

    Minäkin olen lukenut noista asioista tuolta Iltalehden keskustelupalstalta ja nuo linkit ovat todellakin alunperin lähtöisin Iltalehden haastattelusta.
    Tarkempi Tutkinta
    Ei savua ilman tulta!
    http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=614966&page=2
    Lapsiturvallisuus
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/10376890#comment-53110430
    http://www.youtube.com/watch?v=0JYsrQQDM00&feature=related
    Jammu sittenkin kun jossain luki noin!
    Tuo vain ei sivua anna aukaista enää netissä!
    Karmeeta eli seurannut lapsen kasvua ja kehitystä ja kiehnäillyt ja sitten lopuksi iskenyt/saanut tulevan lapsen itselleen!
    Näinkö mennyt asiat???
    Eli ajatuksissaan kasvattanut tytöstä itsellen nykyvaimon!
    Vaikka ennen ollut itsellä vaimo ja pojat?
    Siis miten kieroa on ollut ajatustenkulku aikanaan? Oon kyllä ihmettelystä poikki, kuin vanhoissa elokuvissa menee juoni jo!
    Kieroilujen tulosta!
    Aivan turhaahan täällä on kertoa tuollaisia, kun ei vanhoilla Saulin äänestäjillä ole nettiä, ei ne tiedä asioista mitään!
    Äänestävät kun se on niin pieni ja ihanan näköinen mies, varsinkin naiset luulee niin!
    Ja kun se tykkää Jennistä nyt niin!
    Mitäs väliä oliko Tanjan kans kihloissa tms. vanha takaelämä!

    Sauli on rikas ja äänestäjät kanssa eli naiset jotka on perineet rikkaat miehensä antavat änensä hänelle!
    Tässä tämä Niinistön suosittelema outo Dostojevskin seksikirja 8-vuotiaista tytöistä:
    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011110114672919_uu.shtml
    OUTOA EROTIIKKAA Dostojevskin kirjassa kuvataan yksityiskohtaisesti kahdeksanvuotiaiden tyttöjen romanttista suhdetta, joka saa eroottisia sävyjä. (AAMULEHTI / ARKISTO)
    Olen nyt TODELLA järkyttynyt
    "Dostojevskin seksikirja 8-vuotiaista tytöistä"
    Joopa joo. Että oikein "seksikirjoja".
    Aloittaja toteaa Niinistöstä että linnaanhan tuo joutaisi
    Olen taas järkyttynyt.
    Sulje 8-vuotiaita tyttöjä, erotiikkaa, lapsen kehityksen seuraamista kirja kädessä, ties mitä miettinyt. Tällaisia asioita ketjussanne on, se on järkyttävää.
    Miksihän iltalehden linkit ei aukene... Toissapäivänä kuuntelin itse Niinistön haastattelun ja hän on tietoinen Jammu-sedäksi nimittelystä, ei tykännyt.
    http://www.sana.fi/ihmiset/haastattelut/dostojevski_kulkee_kellariloukosta_kirkkauteen/
    satanisti-pervoilijakulttia?
    Alex Jonesin END GAME/ LOPPUPELI
    Tähän on tultu.
    http://nwohavaintoja.blogspot.com/2009/11/alex-jonesin-end-game-dokumentti-loytyy.html
    Kannattaa katsoa kaikki 14. jaksoa

    Äänestä

Tää löytyy aika monelta saitilta.

Joku ylen punavihreä toimittaja on hätääntynyt ja vuotanut tulevan ohjelman synopsiksen veli-Haaviston tueksi.
Vallan vahtikoira toteuttaa ihan omaa käsitystään tasapuolisesta tiedottamisesta.

Koskas on vuorossa lykätyn Haavisto dokumentin synopsis?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


katsomisen arvoinen kirjoitti:

http://areena.yle.fi/audio/1327836200749

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu