Yli tuhat ulkosuomalaista 78 maasta vastasi HS:n (29.1.2012) teettämään kyselyyn, jossa kysyyttiin mm. näin:
Mihin kolmeen asiaan presidentin pitäisi mielestäsi pyrkiä vaikuttamaan? Valitse kolme tärkeintä.
Nimettyjä vaihtoehtoja oli yhdeksän.
Eniten sai vastauksia "Ihmisoikeuksien edistäminen maailmalla" - ja vähiten "Terrorismin torjunta".
Vai ovatko he kaikki Suomi-vihaajia?
Vai mahtavatko he ajatella, että jos haluamme "sivistyksen" voittavan - meidän tulee tutustua myös niihin näkökulmiin, jotka eivät ole havaittavissa kotipihastamme.
Mihin kolmeen asiaan presidentin pitäisi mielestäsi pyrkiä vaikuttamaan? Valitse kolme tärkeintä.
Nimettyjä vaihtoehtoja oli yhdeksän.
Eniten sai vastauksia "Ihmisoikeuksien edistäminen maailmalla" - ja vähiten "Terrorismin torjunta".
Vai ovatko he kaikki Suomi-vihaajia?
Vai mahtavatko he ajatella, että jos haluamme "sivistyksen" voittavan - meidän tulee tutustua myös niihin näkökulmiin, jotka eivät ole havaittavissa kotipihastamme.
Vastaukset 79
Vanhimmat
kysymys oli tehty afriklkalaisille ja muslimeille holmo!
olen tehnyt samanmlaisia kysymyksia valikoiden ja valikoimatta vastaajia, ja HUOMANNUT ERON KUIN YOLLA JA PAIVALLA!
ja olit mita milta hyvansa, en suinkaan aio seurata sokeasti sita tieta mita yleisesti uskotellaan.
Kysymys tehtiin ulkosuomalaisille.
Ja nimenomaan valikoimalla kattava otos saadaan parhaiten kuvaava tulos.
valikoimalla saadaan juuri se tulos minkä haluaa saavan.
Ei. Kun valikoimalla k a t t a v a otos.
Ettei tule esmerkiksi, i l m a n v a l i k o i n t i a, liikaa esimerkiksi akateemista väkeä kyseltäviin.
Voikko sina lukea sahkopostisi, jos soot fenniksen tuttu, mua alkaa ottaa paahan toi tekstisi
..siis terrorismin torjunta ja raiskausten ekiminointi ei kiinnosta, mutta paritus kiinnostaa..
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/presidentti-halonen-tapasi-usan-ulkoministerin-hillary-clintonin---kuin-ylimmat-ystavat/art-1288398833333.html
-HALUAN NAHDA TUON GALLUPIN JA TEKIJAT!
Mover varmaankin auttaa siina mielellaan??
SDP nymfolesbo
mitka olivat ne yhdeksan vaihtoehtoa?
-arvaan etta kysymykset olivat tarkoitettu vain afrikkalaisille mamuille ja svasemmistolaisille sossusussuille.
-mikahan lehden tai nettisivun nimi lienee..onkohan afrikan kielinen??
Verkkoversiossa niitä ei valitettavasti näy.
eihän presidentin tehtävä ole ihmisoikeuksien edistäminen maailmalla. Hoitas nyt ees Suomen suhteet ulkovaltoihin niin, ettei ne suuttus meihin. Tällaisella lilliputtimaalla ei ole mitään syytä mennä selostamaan esim kiinalaisille miten niitten on hoidettava asiansa.
Ei taas mitään tolkkua näissä maanpetturihyysäreitten touhuissa.
äänestämällä homo presidentiksi, saamme heti kättelyssä 77 vihollista muslimimaista. Onko tällainen järkevää ulkopolitiikan hoitamista?
Jaaha ja miten ihmeessä tämä keskustelu liittyy rasismiin?
pitäisikö liittyä?
Tässä homovaalien esivaalin aikaan Mover poisti pari kertaa aloitukseni jotka käsittelivät ulkopolitiikkaa. Nyt se katuu tekoaan ja aloitti aiheesta vitjan. Jos se ei sinulle sovi, niin painu víttuun täältä vinkumasta senkin sika. Tämä on asiallinen keskustelupalsta, eikä täällä suvaita mitään jepjep tyyppejä.
Hei viivavittu, tämän palstan nimi on rasismi. Se tarkoittaa että keskusteltavat asiat liittyvät rasismiin. Jos sinäkin olisit käynyt peruskoulusi loppuun, niin ymmärtäisit asian.... ja ei, ei se ole äitisi syytä että sinusta tuli tyhmä mutta kyllä se lutka osallinen siihen oli.
jahas?
Sensuroinnista päätellen negrua ei saa sanoa negruksi, mutta äitiäni saa saa sanoa lutkaksi ihan vapaasti.
Jep jep: ”Jaaha ja miten ihmeessä tämä keskustelu liittyy rasismiin?”
Helsingin Sanomat 29.1.2012: ”Suomen hyvä maine ulkomailla tahriintui viime vuonna, arvioivat ulkomailla asuvat suomalaiset HS:n ulkopolitiikkakyselyssä.
Suomesta on levinnyt kuva suvaitsemattomana ja jopa rasistisena maana. Useiden ulkosuomalaisten mielestä mielikuvaan ovat vaikuttaneet perussuomalaisten suosio ja ulkomaalaisvastaisena pidetyt kommentit, jotka on pantu merkille monissa maissa.
HS:n kyselyyn vastasi poikkeuksellisen laaja joukko: 1 126 suomalaista 78 maasta.
Suvaitsemattomuudesta ei erikseen kysytty. Aihe nousi esiin avovastauksissa kysymykseen, mitä piirrettä Suomen imagossa presidentin pitäisi parantaa. Rasismi ja suvaitsemattomuus mainittiin vastauksissa useammin kuin mikään muu yksittäinen aihe.”
http://www.hs.fi/kotimaa/Ulkosuomalaiset Rasismimaine pilaa Suomi-kuvaa/a1305554423622
Koko kyselyn luotettavuudelta putoaa pohja pois, kun tietää, että kyselyyn osallistujat olivat kaikki Hysärin nettiversion tilaajia. Eli lehden aivopesemää porukkaa kaikki tyynni.
Niin saa, koska se on totta.
Olet tuosta aivan oikeassa. Hesari on Suomen ykköslehti mutta silti monet uutiset ja jutut ovat todella asenteellisia ja jopa suomalaisvastaisia ja haukkuvaisia.
Jos niihin juttuihin olisi laitettu kirjoituksen kohteeksi esim. maahanmuuttajat niin Hesari olisi saanut useamman oikeusjutun "rasistisesta yleistämisestä".
kaikki suomalaisten tappaminen liitty rasismin torjuntaan
ihmisoikeuksien edistäminen olisi loistojuttu, ellei se jäisi pelkäksi puheeksi. taas työnnetään miljardeja afrikkaan "humanitääristä" apua, gepardisuikat tekevät tiliä, ja jatkavat ihmisoikeuksien polkemista.
sitäpaitsi hysset voisivat joskus perustella, mikä ihmeen "ihmisoikeus" kenelläkään on mennä maapallon toiselle puolelle elätettäväksi lopuksi ikäänsä?
muuver, päähyssenä ota kantaa. ja muutkin huuhaa-humanistit, vaikken kyllä edelleenkään pidättele hengitystäni, ei neideiltä paljoa vastauksia ole herunut tähänkään asti. muuveri sentään vastaa, ja vielä yrittää parhaansa mukaan perustellakin.
Ihmisoikeuksien edistäminen oman pessimismini mukaan aina tulee jäämään suurelta osaltaan vain puheeksi. Silti sitä kannattaa ajaa kuin käärmettä pyssyyn.
Se mitkä muodot se saa, on oma juttunsa, eikä sitä pohdiskellessa saa hämärtää itse periaatteen tärkeyttä.
Kysymys kun on perusarvostamme. Ilman ihmisoikeuksia - vaikkei meillä niitä ole koko maailmalle lahjoittaakaan - ei ole oikeuslaitosta, ei sananvapautta, ei itsenäistä Suomea sen enempää kuin EU:takaan.
tään vois siirtää Gallupit-palstalle.
laittaisitko linkin epä-älylliseen kommenttiisi.
http://www.hs.fi/kotimaa/Näin ulkosuomalaiset kommentoivat presidentin ulkopolitiikkaa/a1305554424754
ei kiinnosta meitä, mitä jotkut somput tai afgaanit toivovat presidenteiltään, kunhan eivät tungeksi Suomeen täysihoitoon.
onko taikaseinä ihmisoikeus? kyllä, vai ei? sillä jos afrikassa ihmisoikeudet olisivat kunnossa, turvapaikanhaku jatkuisi siltikin aivan samanlaisena. vasta kun somaliaan saadaan taikaseinä, nämä "sotalapset" eivät teleporttaisi itseään maapallon toiselle puolelle. sillä muutoinhan he olisivat jääneet ensimmäiseen turvalliseen maahan. mutta kun siellä ei ole yhtä hyvin täytettyä taikaseinää...
Jos Afrikka olisi oolrait, ei porukka edes haluaisi lähteä sieltä. Näin uskallan sanoa - koska olen tavannut sen verran masentuneita afrikkalaisia - joilla kaiken muun lisäksi koti-ikävä on kova.
Pakolaisethan usein tulevat Suomeen erilaisista pakolaisleireistä ympäristöstä - joko naapurivaltioiden enimmäkseen tukemista tai UNHCR:n. Siellä kerrotaan mahdollisuuksista - ja osa sijoittaa omaisuutensa matkaan.
no, kyllä ilmainen elämä vähän helpottaa sitä koti-ikävää. olisihan se kauheaa, jos he palaisivat afrikkaan, ja veisivät osaamisensa mukanaan. bussit eivät kulkisi, ja tuhannet sosiaalisektorin, ja moku-klusterin pilipali-virkailijat joutuisivat kortistoon. (tai oikeisiin töihin, mitä epäilen vahvasti. rahan jakaminen kultamunille ei pätevöitä kovin moneen tuottavan työn ammattiin. itse asiassa ei yhteenkään.)
En tunne ketään suomalaista joka olisi koskaan tarvinnut ihmisoikeuksia mihinkään. Kaikille tuntemilleni suomalaisille on riittänyt turvaksi Suomen laki. Näinollen minulle on yhdentekevää onko minulla ihmisoikeudet vai ei. Presidentin kuuluu ajaa Suomen ja suomalaisten etua eikä puuhastella ulkomaalaisten ihmisoikeuksien parissa.
Toivon että Suomen maine rasistisena maana leviää maastamuuttoa harkitsevien afrikkalaisten keskuuteen yhtä tehokkaasti kuin se on näköjään levinnyt punavihreitä aatteita kannattavien ulkosuomalaisten keskuuteen.
Katsos, ihmisoikeudet kuuluvat niihin asioihin, jotka ilmoittavat itsestään vain poissaollessaan.
Toisin sanoen - NAUTIT NIISTÄ IHMISOIKEUKSISTA PARHAILLAAN!
Suomen laki, joka tosiaan sinua suojaa, nimittäin ne sisältää.
Ihmisoikeuksilla ja Suomen (tai minkään muun maan) lailla ei ole mitään tekemistä keskenään. Lakeja on ollut kauemmin kuin ihmiskunnalla on ollut kirjoitettua historiaa mutta ihmisoikeudet olivat viime vuosisadan muotiaate jonka aika meni jo.
"22 §
Perusoikeuksien turvaaminen
Julkisen vallan on turvattava perusoikeuksien ja ihmisoikeuksien toteutuminen."
(Suomen perustuslaki 11.6.1999/731.)
afrikassako?
Menisit sinne opettamaan niille oikeuksia, ei niitä meidän riesaksemme pidä ostaa.
Tottakai ne kaikki ovat tulossa valmiiseen pöytään.
Yrittäkää edes tajuta, ettei niitä voida kaikkia ostaa täysihoitoon.
Periaatteessa kyllä.
Mutta Afrikan ihmisoikeustilanteesat huolehtiminen on ihan eri tason juttu kuin omastamme huolehtiminen.
Ja se ketä tänne otetaan ja ketä ei, omansa.
ei tuo ainakaan tällä palstalla pelitä. Jos julkinen valta turvaisi tällä palstalla jotain, niin siinä tulisi Moverille pitkä reissu ulkomaille, eli maasta karkoitus.
Mitä ihmisoikeuttasi on nyt loukattu, wtfuck?
no perustuslain mukaan julkisen vallan pitäisi turvata minun äänioikeus tällä palstalla.
kysymys kaikille lukijoille: oletko itse omin silmin koskaan nähnyt rasismia tai rasistisia tekoja? (äh-dullahin tai mutumban kutsuminen äh-dullahiksi ja mutumbaksi ei täytä rasistisen teon tunnusmerkkejä...) eli siis onko kukaan nähnyt todellista, käytännön rasismia?
esim. pahoinpitelyä, jolla on rasistinen motiivi? pelkkä somalin leipominen ei ole rasistista, varsinkaan jos se on juuri yrittänyt viedä lompakon/kännykän/läppärin yms. eli siis todellista rasismia. onko sitä? pakkohan sitä on olla, koska hysset vinkuvat sen lisääntymisestä ja "räjähtämisestä" päivittäin. itse en ole nähnyt, kuulemma ratikassa on joskus joku känninen huudellut mutumba-heimolaisille joskus.
rasismin lisääntyminen suomessa? (eli käänteinen kohtaamisteoria...) ei kai kukaan jaksa loputtomiin sietää yhä lisääntyvää roskaväkeä? paitsi tietysti jos oma tilipussi on sen avuttoman tuontitavaran lisääntymisestä kiinni.
ovatko omat uimahallivuorot ihmisoikeus? minäkin haluan sellaisen, mieluiten kokonaan oman hallin, ilman lastenallasta. joutuvat äh-dullahit lapastamaan isossa altaassa.
tutkimusten mukaan uimahallin vedestä 2/5 on negrujen ulosteita. Jotta pitoisuus ei nousisi liikaa, vesi vaihdetaan sen jälkeen kun sinä olet käynyt siellä sukeltamassa, kuitenkin aina ennen seuraavaa muslimien vuoroa.
kutittaako pyllyssä useinkin? mene lääkäriin, saattaa helpottaa. tai sitten ei. siinä tapauksessa kierrä jääkaira rupareikääsi. jos sekään ei kutinaan auta, ongelmasi on psyko-asteella.
Olen asunut jo 20 vuotta ulkomailla. En lue sosialistista valheellista Hesaria ja äänestin persuja. Kysely tehty niille ressukoille jotka tarvitsevat Hesaria vapaassa maailmassakin liikkuessaan ilmeisesti rajoitetun kielitaidon ja ymmärryksen vuoksi.
no sepä se. yhdessäkään käymässäni maassa yksikään ihminen ei ole kuullutkaan suomalaisten räjähtävästä rasismista. eikä kukaan missään ole myöskään nähnyt kätännön rasismia, tai ollut siitä huolissaan.
miltei jokainen on sen sijaan joko nähnyt, tai joutunut äh-dullaheiden ja mutumbojen törkeän ja ylimielisen käytöksen, ja rikosten uhriksi.
kuvaavaa on se, että joka maassa ollaan huolissaan sosiaaliturvapaikanhakijoista, ja heidän mukanaan tuomien lieveilmiöiden lisääntymisestä(lue: raiskaukset, väkivalta, kasvava eriarvoisuus ja verotaakka)
myöskään yhdessäkään maassa ei esim. somaleita ole pidetty minkäänlaisena voimavarana, tai rikkautena. helkkarin kalliina elättilaumana kylläkin. kyllä sadoilla miljoonilla pitäisi saada muutakin, kuin kourallinen bussikuskeja, kaupankassoja ja sairaanhoitajia. heitä kun olisi maailmalta tulossa ihan ilmaiseksikin.
ja viimeiseksi, kerran vielä: KERRO NYT MUUVERI-MUFFE SIITÄ KÄYTÄNNÖN RASSISMISTA, MITÄ OLET TODISTANUT. palstan muut hyssetkin saavat kertoa, mutta epäilen vahvasti. itse olen kerran nähnyt, kun humalainen puli-ukko sanoi somalia n eekeriksi. siinä kaikki.
Viime viikolla kerroin sen jutun.
Katso ko. kohdasta.
ai kun kaveriltasi kyseltiin v ittumaiseen sävyyn? eikö yk pitänyt sen johdosta hätäkokousta?
Juuri se.
Minulla ei ole muuta - tällä kaverilla, joka kiusatuksi joutui, niitä valitettavasti kyllä on.
Jokaisen tulisi itse miettiä, miltä tuntuu, kun joku haluaa yksiselitteisesti pahaa sen perusteella, miksi on syntynyt.
vihattiinko niitä siellä kotimaassaankin sen perusteella, miksi on syntynyt? Miksei ne täältä lähde sitten pakoon, jos täällä kerta on rasismia.?
Varmaan osin kyllä.
Toki Suomi on, tällä hetkellä, vieraanakin maana, kahdesta mahdollisesta paikasta ykkönen.
kyllä muffe hyvä, suomi on maailman kaikista maista ellei ykkönen. niin hyvin lähellä sitä. ei kai luku- ja kirjoitustaidottomat muualla maailmassa asu merenrantakämpissä veronmaksajien piikkiin? kai tämä on huippumaa, kun tänne kannattaa tulla maapallon toiselta puolen elätettäväksi. huippumaa, jos olet sosiaalipummi. TODELLA huippumaa, jos olet afrikkalainen sosiaalipummi.
jos elätät itsesi, eli olet veronmaksaja, saat elättää pummitkin. suomalaiset pummit vielä ymmärtää, mutta onko oikein, että suomalainen duunari painaa töitä, elättääkseen itsensä ja perheensä, ja ulkomaiset pummit. ja heidät usein leveämmin kuin itsensä.
kyllä se humaanius on hienoa. ja pakkohan sen on olla, kun on niin pirun kallistakin...
Hyvä puheenvuoro - oikeat kysymykset.
En usko, että enempiä suomalaisten keskuudessa on epäselvyyttä siitä, etteikö sinänsä myös ulkomaalaisia hädänalaisia tulisi auttaa.
Kysymys on säädöistä - ja niitä on hyvä tehdä ko. keskusteluissa.
olen aina ollut sitä mieltä, että ihmisiä pitää auttaa. ei siitä ole kyse. avun vain tarvitsee olla jossain tolkun rajoissa, ja täytyy auttaa oikeita ihmisiä.
elintasopakolaisten ja turvapaikkaturistien elättäminen ei ole kumpaakaan.
kehitysavulla saadaan nykymuodossa vain vahinkoa aikaan. koulutus ja ehkäisy olisi parasta kehitysapua, mitä voidaan antaa.
En minä ole mitään muuta sanonutkaan.
tuohon on paha sanoa enää mitään...
kerro tuo viisaus niille äh-dullah kavereillesi, ja käske lopettaa meidän kohteleminen vääräuskoisina koirina.
Voin sanoa , että minun maahanmuuttajatuttavani eivät kohtele kantiksia noin - mutta toki ko. viestiä voi levittää myös tietyissä tilanteissa maahanmuuttajien keskuudessa.
Ei maahanmuuttajien sopeutumisongelma ensisijaisesti lähtee uskonnosta - niin kuin täällä sitilegenda sitkeästi väittää.
Ja meidän, d, sinun ja minun, tehtävämme on katsoa, ettemme itse syyllisty rasistisuuteen - ja puutumme tarvittaessa sellaiseen.
uskonto määrittelee koko heidän elämänsä. käytöksen, tavat, ihmissuhteet.
naisen asema on hyvä esimerkki siitä. toinen on vääräuskoisille valehteleminen.
Pitää paikkansa. Uskonto on muslimeille enemmän elämäntapa - vähän kuin etelä-eurooppalaisille katolisille viime vuosisadan viimeisellä puoliskolla - tai meille viime vuosisadan ensimmäisellä.
Toisaalta on muistettava, että syrjäytyneet muslimit eivät yleensä ole sitoutuneet sen enempää alkuperäiseen uskontoonsa kuin mihinkään muuhunkaan.
Karrikoiden voisi musliminaisen asemasta Suomessa sanoa, että lain näkökulmasta on hänen oma valintansa, kuinka pitkälle haluaa noudattaa perinteitä - koska laki on heidän puolellaan. Toki kunniaväkivalta tai sen uhka on ongelma ja siihen tulee aina tavattaessa ja aktiivisesti etsien muutenkin puuttua.
se lohduttaa varmasti , kun lentää parvekkeelta, tai roikkuu hirtettynä sähköjohtoon.
"laki on kuitenkin minun puolellani..."
sitäpaitsi muffe, niitä sopeutumisongelmia on muillakin kuin syrjäytyneillä. vaarallista roskaväkeä ovat muutkin, kuin ääri-islamistit.
olenko ymmärtänyt oikein, iso b, että sinusta on ok, että Afrikasta tulee tänne koulutettua fiksua mustaa muslimineegeriä viemään meidän valkoihoisten työpaikat?
iso p mielestä siis on ihan ok, että Afrikasta valuu rikkaammat ja älykkäämmät pois ja sinne jää vain heikkolahjaiset keskenään tappelemaan ja näkemään nälkää.
hyvä tero. niilä koulutetuilla ja älykkäillä on houkuttelevampiakin vaihtoehtoja kuin suomi.
pitkät etäisyydet, surkea palkka, korkea verotus, kalliit asuin, ja elämiskulut, ilmastokin hanurista.
en pidä ongelmana sitä kourallista afrikan mustia, jotka tekevät täällä töitä.
sinä, ja kaltaisesi sohvalla makoilijat opitte vielä lähitulevaisuudessa läksyn, ja kovan opittekin. suomen rahatilanne menee vuosi vuodelta huonompaan suuntaan, nopeammin ja nopeammin.
pienenevä väestönosa elättää koko ajan suurenevan. jossain vaiheessa raha ei enää millään riitä, ja etuuksia karsitaan todella kovalla kädellä. silloin sinä, ja muut pillittäjät tappelette somaleiden kanssa niistä siivoojan ja bussikuskin paikoista.
ja silloin, tero hyvä, on myöhäistä nyyhkiä, kun ei aikanaan "napannut" koulunkäynti, eikä "napannut" opiskelu.
yläasteelta asti kyllä "nappasi" lorvehtia pussikaljaa kitaten.
nyt itketään, että mutumbat vievät työt? olisit pelle käynyt peruskoulun niin, että olisit päässyt opiskelemaan ammattiin, jossa lukutaidoton somali ei vie sinulta työpaikkaa. DILLEDONG!!!
yksi juttu unohtui. siitä juuri sen älykkään erottaa heikkolahjaisesta, älykäs lähtee muualle töihin, hänellä on jotain annettavaa uudelle kotimaalleen. ne heikkolahjaiset rahdataan sosiaali-eläteiksi, ja loput jäävät sinne tappelemaan.
jokainen ajattelee omaa etuaan. niin se muualle lähtevä älykäs, kuin se sosiaali-elättikin, minusta puhumattakaan. minun etuni noista kahdesta maahantulijasta on se älykäs. se heikkolahjainen on taloudellinen taakka, ja usein vielä uhka ihmisten turvallisuudelle.
et vastannut kysymykseeni, mutta v|tunkos sillä on väliä. Ei pitäs kysellä liian vaikeita.
Kuitenkin, onhan noita ainakin venäläisiä naisia kaupoissa, sairaanhoitajina ja lääkäreinä. Minuakin on hoitanut yks uskomattoman kaunis saksalainen lääkäri, Jennifer taisi olla nimi. Melkein päivittäin näen työpaikallaan, myös erinomaisen viehättävää Kanadasta tänne muuttanutta naista.
Eli nuo sun höpinäs oli pelkkää Moverimaista ylimielistä huuhaapaskaa.
v!tunkos
v¡tunkos
vjtunkos
vıtunkos
vijtunkos
kosini on viereisen kateetin ja hypotenuusan suhde
vastaan kysymykseesi, tero hyvä. kyllä. ymmärsitkö? KYLLÄ! niitä äh-dullaheita ja mutumboja tulee kuitenkin, joten mieluiten sitten niitä, joista on mahdollisimman vähän haittaa.
jäikö jotain vielä epäselväksi? kerro sille suljetun hoitajalle, ettei anna sinulle enää aamulääkkeitä illalla ja päinvastoin. voi hyvin, tero.
no jäi epäselväksi, kun et näköjään ymmärtänyt kysymystä.
Ei kyse ollut siitä, mistä sinulle on mahdollisimman vähän haittaa, vaan siitä että afrikkaan jättäisit vain heikkolahjaiset ja älykkäämmät saavat siis sinun mukaan singota sieltä sivistyneitten ihmisten maihin.
sinähän voit mennä heidän tilalleen...
ja ota muutama tuhat mokuttajaa mukaasi.
suututko sinä aina kun sinulta jotain kysytään, vai vain kun et tajua mitä kysytään?
jos se kirjoitusvirhe siellä sotki sulta pään. Voin minä korjata sen ja kysyä vielä uudestaan, jos soppii.
ei minua kirjoitusvirheet haittaa, teen niitä itsekin.
vastasin jo selvästi, kahteenkin kertaan. kyllä, ja KYLLÄ.
mitä kohtaa et ymmärtänyt vastauksessani?
kautta aikain, mistä maasta tahansa on voinut lähteä mihin maahan tahansa töihin. (poikkeuksia toki on, mutta suomi ei kuulu niihin.)
jos aiot estää älykkäiden mutumbojen lähdön afrikasta, kuinka aiot tehdä sen? kerätä kaikki luku- ja kirjoitustaitoiset leirille aidan taakse, etteivät pääse karkuun?
mihin vedetään se älykkyyden raja? kuinka aiot sen määritellä?
entä jos yksi perheenjäsen (vaikkapa isä) on älykäs, mutta akka on tyhmä kuin saapas? akka saa poistua, mutta isä ei?
haloo. käy nyt edes koulusi loppuun, ennenkuin alat spekuloimaan näinkin vaikeilla asioilla.
miten sinä sen nyt pystyit vääntämään ihan päinvastoin.
Sinähän olet antanut sellaisen käsityksen, että juuri nää heikkolahjaiset pitäisi teljetä sinne Afrikkaan, mutta fiksummat saa tulla vaikka sinun kotiisi asumaan.
juuri näin, niiden heikkolahjaisten osalta. enkä kaipaa niitä älykkäitäkään mutumbia, mutta kyllä he suomeen saavat tulla, kunhan käyttäytyvät ihmisiksi. kotini suhteen olen kyllä hieman tarkempi, tosin ei sinullakaan sinne ole mitään asiaa, ihonväristä riippumatta.
saitko nyt varmasti selkeän vastauksen kysymyksiisi? jos et, voin piirtää sen sinulle väriliiduilla...
no miten sitten saat ne heikkolahjaiset pysymään siellä Afrikassa?
menkööt minne haluavat, kunhan eivät tänne.
eivät he tänne "tule", heidät otetaan tänne eläteiksi. taikaseinä kiinni, niin eivät tunge tänne ja entisetkin pakkaavat kamansa.
"Ihmisoikeuksien lisäämisellä" EI tarkoiteta silmitöntä ja hallitsematonta muuttoliiketta Afrikasta Suomeen. Eikä sitä että koko maailma voisi muuttaa Suomeen humanitäärisin syin.
Selvääkin selvempi on se, että monet Suomen Mamu-ongelmat ovat peräisin uskonnosta. Nimenomaan ISLAM-uskonnosta. Tämähän ei ole mikään citylegenda vaan täyttä totta täällä Tampereen naapuripikkukaupungissaKIN.
Meillähän on valtio erossa uskonnosta eikä uskonto sanele joka asiaa. Saamme siis elää ilman jyrkkiä uskonnollisia rajoituksia melko vapaasti. Toisin kuin islamilaiset. Äläkä nyt vedä tähän keskusteluun körttiläisiä, jehovia tai keskiaikaa mukaan.
Kaikista pahimpia Suomen kohdalla ovat syrjäytyneet muslimit. He ovat terroristiainesta.
"Kaikista pahimpia Suomen kohdalla ovat syrjäytyneet muslimit. He ovat terroristiainesta. "
Rasismi lisää syrjäytyneisyyttä johon monet suomalaiset sotkeutuvat.
Tosin ei Suomen kannalta pahimpia ole "syrjäytyneet muslimit", vaan syrjäytyneet suomalaisnuoret.
Tyypillistä lyhytnäköistä ajattelua, kasinopelaaja.
Ulkosuomalaiset ovat täysin Suomen mediasta riippuvaisia ja tämä takia iskee helposti sokeus varsinkin jos pitää sanoa sanansa "Suomen rasisimitilanteesta".
Vääristymä tulee siitä että Suomen päälehdet ovat lähestulkoon Vihreiden, Kokoomuksen ja RKP:n hallinnassa. Kaikki komppaavat toisiaan.
Vihreät mesoavat rasismista koska he haluavat nähdä itsensä messiaina. RKP:läiset mesoavat vähemmistö(je)n oikeuksista koska he ajavat omia etuoikeuksiaan. Kokoomuslaisia asia ei suoranaisesti kiinnosta mutta syyllistäminen on hyvä taktiikka ajaa omia agendojaan läpi.
Siitä voi olla toki samaa mieltä että ihmisoikeudet ovat tärkeämpi asia ajettavaksi nykyisin kuin terrorismin torjunta. Ihmisoikeuksien puuttuminen koska tapaa maailmalla paljon enemmän ihmisiä kuin terrorismi konsanaan.
"Vai mahtavatko he ajatella, että jos haluamme "sivistyksen" voittavan - meidän tulee tutustua myös niihin näkökulmiin, jotka eivät ole havaittavissa kotipihastamme. "
Tuo lause kuullostaa järkevältä mutta en tiedä pitääkö se erikoisen hyvin paikkaansa.
Suomessa asuvat suomalaiset ovat kaikkein intohimoisempia tietämään mitä Suomesta ajatellaan maailmalla. Ulkomailla asuvat suomalaiset toki näkevät sen maan tilanteen mutta heidän käsityksensä Suomesta on usein aika rajallinen (jopa asenteellinen) ja mediasta riippuvainen.