En tiennyt mihkä kirjotaisin joten kirjoitan tänne. Meillä on kotona 14v adhd tyttönen, jolla alotettiin lääkitys vähän aika sitten. Koulu lähti sujumaan paremmin, pystyy keskitymään opetukseen yms. Tyttö on aina ollut vilkas ja puhelias, mutta sitten tulen ongelmaan.. Tyttömme jännitää aivan järkytävästi mennä uusiin paikkoihin ja tämä ei ole tavallista jännitystä vaan tyttöä pelottaa. En oikein tiedä mikä häntä siinä jännitää.Pelkoa esiintyy sillon jos on kyse jostain leristä jonne ei ole tulossa ''tuttuja''. On todella puhelias mutta jos paikkalla ei ole tuttuja tyttö alkaa pelotamaan. Tuntuu aika hassulta koska tyttö on sosiaalinen, hauska ja hyvä suustaan. En tiedä miten auttaisin tytärtäni.. Onko jollain vastaavia kokemuksia ?
en tiedä mitä tehdä..
4
253
Vastaukset
- 00008
Jännittämisessä yleensä pahinta on se, ettei hyväksy sitä itsessään. Eikä myöskään auta, jos muut ympärillä kannustavat olemaan välittämättä siitä. Rohkaisukaan ei oikeastaan tee muuta kuin lisää suorittamisen painetta.
Suosittelisin tutustumaan jännitykseen ihan oppaiden ja kirjojen kautta, jos omat sanat eivät riitä . Jännittämisessä tärkeää on keksiä keinoja selvitä sen kanssa niin, että ainakin luottaa pääsevänsä pahimman yli. Esim. puristaa kännykkää taskussaan, ottaa painavan laukun harteilleen, syö purkkaa eli ikään kuin keksii toissijaista tekemistä, mikä vie edes hetken huomion puoleensa.
Toki voi lähteä mukaan saattamaan ja samalla käsitellä sosiaalisista tilanteista syntyviä paineita, mutta aiheena se on pitkä ja syvällinen. Vaatisi kunnon terapiaa ja siinäkin aikuisikä on otollisempaa maaperää ajattelulle kuin murkkuikäisellä tytöllä tällä hetkellä on kykyä saati halua miettiä.
Itse aloittaisin kirjoittamalla listan, mitä jännittää ja kun se on valmis miettimään, mitä seuraavaksi tapahtuu listalla oleville asioille. Jännittäessä pelot ovat epärealistisia ja jos niistä juttelee, miettii todellisia seurauksia vähättelemättä toisen kauhukuvia voidaan pikku hiljaa päästä siihenkin ajatukseen, miten epätodennäköistä voi jokin pelko olla. - erityisen äiti myös
Moikka äiti! Meidän lapsella saantyyppisiä ongelmia ja hän on nyt 17v.Monesti murkut ovat muutenkin herkempiä mutat erityislapsi tulee sos.ja emotionaalisisa taidoissa jäljessä. Jos on vaikka oman ohjaamisen ja toimimisen kanssa ongelmia-pelko ja jännitys on takuuvarma matkakumppani..:) Meillä auttaa kun käsitellään esim asiaa läpi etukäteen..esim :Minne mennään-mikä aikataulu..minkalainen paikka on..eli Ennakointi on nro 1! Ja voidaan käydä läpi mitä voi tehdä jos jännittää..tuskin ikäkaveri leiribussissa suuttuu jo sille sanoo että olen kova jännittämään..Rohkaisua ja toistoja ja rajatonta rakkautta..sitä nänä kullanmurut tarvitsevat kunnes ne omat siivet kantaa...Myös etukäteen sovittu tukihenkilö leirillä(ohjaaj) joka tietää lapsen asioista..ja että aina voi soittaa..:)
- huhuuhuhhh
Psykoosiin on menossa niinkuin minä... Kannattaa lopettaa toi Concerta ja ritalinin syönti
- rutiinit tuo turvaa
Tuttua on. Uusi tilanne hämmentää, koska adhd:ssä uudet asiat laittavat kaikki tutut rutiinit sekaisin. Meillä auttaa etukäteistutustuminen ja asioiden suunnittelu hyvissä ajoin. Esim. käydään etukäteen leiripaikalla katsomassa paikat, huoneet ja mahdollisesti tutustutaan valvojiin. Pohditaan leirin aikatauluja ja niissä toimimista jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit765900KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2764783Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202598Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei282503Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT881542Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro141430- 1051367
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281316seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1081264Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191221