Presidentin puolison merkitys

Onko prsidentin puolison oltava uskova ja onko sillä käytännönnössä merkitystä.
Kekkonen oli suosittu pitkäaikainen presidenttimme. Vaikuttikohan hänen suosioonsa hänen vaimonsa Sylvin syvä uskonnollisuus. Olikohan sillä jokin tasapainoittava merkitys heidän avioliitossansa kun Urho Kekkonen itse oli aika menevä luonteeltaankin.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mitä Arajärvi on tehnyt tämän 12v aikana?
Omia juttuja. Ei ole pahemmin muuten näkynyt.

Äänestä

juu kyllä puolison tulee olla helluntailainen. Nykyinen tuntemamme Pena ei ole liiemmin helluntailainen, mutta onneksi Tarjuska on pestannut helluntailaisia alaisikseen. Joku tolkku sentään.

Äänestä

Presidenttejä ja puolisoita on monenlaisia. Putin hoiti työnsä varmasti mutta vaimo jäi hoitamatta. Rakastajattarelle löytyi kuitenkin aikaa. Nyt kerrotaankin että Putin on lukituttanut vaimonsa johonkin luostari linnoitukseen. Ei nyt äkkiseltään tule mieleen nuhteetonta uskovaa presidenttiä tai puolisoa. Aloittajan kysymykseen vastaan että uskon että pariskunnan hyvällä ja toimivalla suhteella on merkitystä molempien työhönkin. Uskolla tai uskonnottomuudella en usko olevan merkitystä.

Äänestä

Putiniahan on alettu balsamoida jo elävänä, sen kasvot ovat merkillisen ilmeettömät ja pulleat. Arvelen että rva Putina on sen seurauksena vapaaehtoisesti paennut luostariiin tai ulkomaille.

Äänestä

Seurakunnan ja valtion toimintaa ei pidä ajatusissakaan yhdistää. Niiden tavoitteet ja pyrkimykset ovat kaksi kokonaan eri asiaa. Presidentinvaali ei tarkoita päällikön valitsemista seurakunnalle. Kysymys on maallisen valtion päämiehen valitsemisesta. Sauli Niinistö on Suomelle kaikkien aikojen paras presidentti. Mutta häneltä tai vaimoltaan ei pidä etsiä ja vaatia uskovaiselle kuuluvia ominaisuuksia ennen kuin tulevat uskoon. Mutta kansan päämiehenä Sauli Niinistö on superhyvä valinta. Siksi kävin tänään ennakkoäänestämässä. Jumalan tahto on näin.

Esivalta on Jumalalta. Room. 13. Eikä se tarkoita, että vain hyvä ja kristillisiä arvoja kunnioittava esivalta olisi kunnioituksemme ansainnut. Room. 13. oli kirjoitettu keisari Neron kristittyjä vainoavasta esivallasta. Sille tuli olla alamainen.., mutta tietenkin "enemmän tulee totella Jumalaa kuin ihmisiä".

Ja HUOM! Vapaan maan kansalaisina meillä on kansalaisoikeus (ei velvollisuutta) vaikuttaa maallemme hyvää.., äänestämällä Niinistö prsidentiksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


T-joki kirjoitti:

Onko prsidentin puolison oltava uskova ja onko sillä käytännönnössä merkitystä.
Kekkonen oli suosittu pitkäaikainen presidenttimme. Vaikuttikohan hänen suosioonsa hänen vaimonsa Sylvin syvä uskonnollisuus. Olikohan sillä jokin tasapainoittava merkitys heidän avioliitossansa kun Urho Kekkonen itse oli aika menevä luonteeltaankin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu