Elikkä tässä vuodatus ja ongelma;akvaario perustettu viitisen kuukautta sitten,100litrainen akvaario kyseessä.Tehtiin kypsytykset akvaarioliikkeen ohjeen mukaan ja hankittiin kaloja vähitellen.Kaloina; 6 keltabarbia,10 punatetraa ,1imumonni,2 leväbarbia ,2 piikkisilmää ja 10 neontetraa.
Ollaan vaihdettu vettä osittain noin neljän viikon välein,(liikkeen ohjeen mukaan),noin 1/3 vedestä ja lapottu pohja samalla.Aluksi oli hieman ongelmaa liikaruokinnassa,että tajuttiin,ettei sitä oikeasti saa laittaa liikaa..(nyt ruokitaan 2krt vrk) kotitesteinä meillä on vaan ph testi ja nitriittitestit,jotka otettu väh kerta viikossa ja useamminkin,jos jotain erikoista,kuten nyt
.Eli tilanne on se ,että lauantaina käytiin ostamassa pari uutta kasvia ja sitten 6 kardinaalitetraa toisten kavereiksi.Pari tetraa on joutunut piikkisilmän ruuaksi aiemmin ja pari punatetraa on kuollut,ilmeisesti liiasta kloorista johtuen.Tämä klooriasia kuultiin vasta vähän aikaa sitten ja ruvettiin silloin laittamaan isompi määrä veden parannusainetta veden vaihdon yhteydessä.Eli nämä kaksi punatetraa kuoli siihen klooriin kait ja siitä on jo pari viikkoa.Lantai-iltana alettiin katsomaan,että kalat haukkoo henkeään siellä pinnalla,mitä eivät ole koskaan tehneet siis.Vaihdettiin sunnuntaina vesi uudelleen tai siis osa siitä ja lisäiltiin sitä ennen parannusainetta ja kun ei auttanut niin vesi vaihtoon.Kalat voi edelleen huonosti ja illalla parannusainetta lisää.Aamulla vastassa ol 6 kpl kardinaalitetraruumista,eli kaikki nämä uudet kalat kuolleet ja kaikki muutkin haukkoi henkeä.Alettiin sitten hetimiten vaihtamaan taas parin ämpärin verran vettä ja laitettiin käynnistysainetta liikkeen ohjeen mukaan ja veden parannusta.
Hetken näytti paremmalta,mutta nyt taas sama homma ja yksi uusi ruumis.Nitriitti testi oli eilen vähän koholla,mutta tänään se oli miltein normaali.Liikkeessä testasivat vielä sen meidän veden ja sen piti olla ok.Mitä ihmettä nyt voidaan tehdä?Nähän kuolee kaikki sinne kohta.Ja mistä tää voi johtua,kun ennen lauantaita voivat ok,lukuunottamatta niitä paria punatetraa siis.Olen jo lukenut,että monen mielestä tuo veden vaihto on liian harvoin ,mutta nuo eivät ennen ole tykänneet pahaa ja testit olleet siis ok.Lämpötila meillä on 25 c ja lamppu päällä 12 tuntia.Suodatin pestään jokaviikko haalealla vedellä.Jollain vinkkejä! Apua!!
Auttakaa,kalat voi huonosti
1
265
Vastaukset
- ;))
Nyt suoraan voi sanoa: ÄLÄ LUOTA KAUPPIAASEESI!
Sopan on teille myynyt, valitettavasti. Tuossa leväbarbit ja keltabarbit ovat aivan liian pienessä tilassa ja neon liian lämpimässä. Piikkisilmä ei ketään syö ellei sitten hävitä jo kuollutta ruumista.
Ohjeet ovat 80-luvun tasolla, sillä nykytietämyksen mukaan vettä pitää vaihtaa puolet viikottain. Ja suodatinta ei ikinä saa pestä hanavedellä, vaan akvaarion omalla vedellä. Siitä kuolee hyvät bakteerit. Suodattimen pesua kannattaa muutenkin tehdä hillitysti, ei viikottain ellei imuteho ole lähtenyt.
Et varmaan totuttanut kaloja kunnolla. Tiesithän, että kauppiaalla on velvollisuus korvata nuo kardinaalit.
Osta vesitestit, liikkeeseen ei näköjään voi luottaa. Klooria ei enää suoraan hanaveteen laiteta oikeastaan missään ja siihen ei kalat nopeasti kuole. Nitriitti sen sijaan tosiaan voi viedä kalat nopeastikin. Teillä on altaassa jotain pahasti pielessä, mutta ilman vesiarvoja muita on mitään vaikea sanoa. Hanki tippatestit, PH, NO2, NO3, Kh ja Gh riittää hyvin.
Sitten mene kunnolliselle foorumille ja tee sama aloitus sinne, saat miljoona kertaa asiantuntevampia vastauksia hetkessä. Tämän foorumin taso nyt ei ole hyvillä harrastajilla pilattu. Linkki akvaariofoorumille:
http://www.aqua-web.fi/forum/
Äh, olen niin väsynyt ettei aivot oikein kulje.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....638788Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3076611Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?995917- 1523820
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.293221Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja
Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.623129- 1541954
On asioita joita kadun
Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä171776- 321458
Mitä sä pelkäät?
Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le191226